Osłony okien dachowych

Rolety, markizy, żaluzje

Tekst Dorota Czernek

Ich montaż staje się już standardem. Zewnętrzne chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem się latem, a zimą ograniczają straty ciepła. Wewnętrzne regulują ilość wpadającego światła i dekorują wnętrza.

Jeśli chcemy chronić pomieszczenia na poddaszu przed przegrzaniem poprzez osłanianie okien od zewnątrz, pamiętajmy, że nadają się do tego tylko osłony oferowane przez tę samą firmę, która wyprodukowała okna. Dużo więcej możliwości jest przy wyborze akcesoriów wewnętrznych. Bez problemu można je dopasować do konkretnego okna. Podczas wybierania osłony trzeba zawsze uwzględnić rozmiar okna, na którym ma być zamocowana.

oslony.jpeg
Osłon zewnętrznych i wewnętrznych nie trzeba montować razem z oknami. Jeśli zależy nam na skutecznej ochronie, zamontujmy osłony zewnętrzne. Projekt: Murator M74a - wariant I - Wschód słońca, autorka: Katarzyna Słupeczańska fot. Mariusz Bykowski

Odbij ciepło zewnętrzne

Najlepszą ochronę można osiągnąć wtedy, gdy uniemożliwi się czynnikom atmosferycznym dotarcie do zewnętrznej szyby okna. Tu doskonale sprawdzą się zewnętrzne markizy i rolety dopasowane do okien.

Rolety są zbudowane z aluminiowych lameli z gumowymi łącznikami lub naklejonych na przezroczystą tkaninę nośną (ograniczającą przepływ ciepła), a także z lamelami wypełnionymi izolacją termiczną. Lamele poruszają się w prowadnicach, które można ustawiać pod różnymi kątami. Zwinięta roleta chowa się w kasecie umieszczonej w górnej części okna. Jeśli taką przesłonę chce się zastosować na oknach zamontowanych w zestawie (zespolenie poziome lub pionowe), to między oknami w pionie musi być odległość nie mniejsza niż 20 cm, a w poziomie – 10 cm.

Rolety można zwijać ręcznie korbą (dostarczana w komplecie) lub zdalnie w przypadku modeli zasilanych elektrycznie (przełącznikiem lub pilotem), a także sterować nimi za pomocą pilota radiowego. Są także dostępne modele zasilane z baterii słonecznej umieszczonej na rolecie i sterowane pilotem. W razie potrzeby rolety solarne można obsługiwać ręcznie, ale zazwyczaj energooszczędny, zasilany solarnie akumulator nawet bez ładowania umożliwia wykonanie 600 cykli pracy.

Rolety zewnętrzne do okien dachowych skutecznie zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz, umożliwiają ochronę cieplną w lecie (zatrzymują do 94% energii słonecznej) i poprawę izolacyjności okna zimą (zmniejszają straty ciepła nawet o 16%). Pozwalają na całkowite zaciemnienie w dowolnym momencie dnia oraz ograniczają hałas padającego deszczu i gradu, tworząc dobrą atmosferę do wypoczynku i snu.

Panel dotykowy pozwala na sterowanie oknami, a także zamontowanymi na nich osłonami – zewnętrznymi i wewnętrznymi fot. VELUX

Markizy efektywnie redukują światło i ciepło słoneczne – aż do 70-80%. Nawet w ciepły, słoneczny dzień w pomieszczeniu utrzymuje się komfortowa temperatura. Jednocześnie są przejrzyste, więc nie zasłaniają widoku. Upraszcza to ich obsługę – można zasłonić okno na całe lato. Światło docierające do wnętrza ma równomierny rozkład natężenia chroniący oczy przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów, na przykład podczas pracy z komputerem. Markiza jest odporna na wiatr, a zaciągnięta w czasie deszczu redukuje odgłos spadających kropel.

Markizy są wykonane z siatek z PCW (o różnym stopniu prześwitu) lub włókien szklanych powleczonych tworzywem sztucznym i występują w kilku kolorach – zazwyczaj od bieli po ciemny popiel. Siatka zwija się na wałek ze sprężyną ukryty w aluminiowej kasecie zamocowanej na ościeżnicy okna. Choć markizę umieszcza się po zewnętrznej stronie okna, jej montaż zwykle przeprowadza się od strony pomieszczenia. Rozwinięta siatka nie przylega ściśle do szyby, co umożliwia cyrkulację powietrza. W modelach z kasetą montowaną nad oknem materiał może być szerszy niż okno, więc dokładniej je zasłania. Niektóre markizy zwijają się do płaskiej kasety, która mniej się odcina od okna i znacznie poprawia estetykę dachu.

Markizę można obsługiwać ręcznie lub drążkiem (80-150 cm). Większy komfort zapewni zasilanie elektryczne. Wówczas wałek do nawijania tkaniny jest wyposażony w silnik. Zatopiona w krawędziach tkaniny taśma suwakowa utrzymuje odpowiednie napięcie tkaniny pomiędzy prowadnicami oraz zapobiega jej wypadaniu. Takie połączenie tkanina-profil sprawia, że jest odporna nawet na porywy wiatru o prędkości do 120 km/h, a wiatru bocznego – nawet do 220 km/h. Markizy tego typu są sterowane pilotem lub automatycznie. Można je zatrzymać w dowolnym położeniu, co umożliwia dodatkową regulację naświetlenia poddasza.

Dostępne są także modele zasilane z akumulatorów solarnych znajdujących się w obudowie markizy i sterowane w jednym z trzech trybów: automatycznym (samoczynne rozwijanie i zwijanie markizy w zależności od stopnia nasłonecznienia), półautomatycznym (samoczynne rozwijanie, zwijanie za pomocą pilota) oraz dołączonym do zestawu pilotem. Akumulatory są doładowywane przez panel solarny, który powinien być wystawiony na bezpośrednią ekspozycję słońca przez cały czas czynnej pracy, najlepiej od strony południowej, zachodniej oraz wschodniej. Montaż od strony północnej może spowodować rozładowanie baterii i brak możliwości obsługi markizy.

Markizy sterowane energią słoneczną mają baterię solarną wbudowaną w kasetę, do której się zwijają. Można z nich korzystać także zimą, bo wpuszczają do wnętrza rozproszone światło, a bateria podtrzymuje zasilanie nawet przez kilka pochmurnych dni fot. FAKRO

Osłony wewnętrzne

Rolety i żaluzje pozwalają regulować ilość i intensywność światła wpadającego do pomieszczeń, a dzięki bogatej ofercie wzorów i kolorów są również elementem dekoracyjnym dającym możliwość kształtowania charakteru wnętrza. Wszystkie akcesoria nadają się do każdego typu okna dachowego, a po zainstalowaniu nie ograniczają możliwości operowania nim. Wśród rolet do okien dachowych można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje: standardowe, zaciemniające i plisowane.

Rolety standardowe są wykonane z impregnowanego poliestru o dużej trwałości, który się nie strzępi i nie przeciera, a także jest zmywalny, co ułatwia utrzymanie ich w czystości. Tkaninę zwija się na wałek ze sprężyną ukryty w aluminiowej listwie w górnej części okna. Roleta porusza się po bocznych prowadnicach, które umożliwiają zatrzymanie jej w dowolnej pozycji (prostsze modele można zatrzymać w kilku pozycjach na haczykach przymocowanych do boków ościeżnicy). Zaciągnięta na okno rozprasza i przyciemnia ostre światło słoneczne, zapewniając przyjemne zacienienie wnętrza. Duży wybór kolorów (materiały jednobarwne i wzorzyste) pozwala dobrać rolety do wystroju każdego pomieszczenia.

Tego rodzaju rolety są najczęściej obsługiwane ręcznie (dolna listwa pełni funkcję uchwytu), więc do obsługi tych zamontowanych wyżej trzeba używać uniwersalnego drążka. Ale można też kupić roletę ze zdalnym sterowaniem elektrycznym lub solarnym.

Rolety plisowane umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna, zarówno od dołu, jak i od góry. Mają węższe listwy i prowadnice, nie mają kasety, do której chowają się rolety zwijane, co sprawia, że wyglądają na dużo lżejsze. Są także znacznie bardziej dekoracyjne. Rolety są wykonywane z różnego typu tkanin: od materiałów przepuszczających światło, przez tkaniny dekoracyjne, po materiały nieprzepuszczające światła.

Plisy są bardzo trwałe i nawet po wielu latach użytkowania nie wygładzają się. Materiał rolety prowadzony jest bezstopniowo w bocznych prowadnicach, z możliwością zatrzymania osłony w dowolnym miejscu. Rolety plisowane obsługuje się ręcznie lub wyposaża w zasilanie elektryczne.

Są również modele z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową, która zapewnia zaciemnienie okna przy rozciągniętej przesłonie i poprawia jego izolacyjność.

Ciekawym rozwiązaniem są rolety zaciemniająco-plisowane przymocowane do górnej kasety i poruszające się w bocznych prowadnicach z bezstopniową regulacją pozycji w oknie. Taka osłona jest wyposażona w dwa uchwyty, których pozycję można regulować niezależnie, chociaż oba rodzaje tkaniny są ze sobą połączone. Pierwszy z uchwytów jest umieszczony pomiędzy obiema tkaninami, a drugi z nich jest przymocowany do dolnej części tkaniny plisowanej. W ten sposób z łatwością można regulować ilość dochodzącego światła przez odbicie go na zewnątrz, rozproszenie bądź wpuszczenie do pomieszczenia. Wystarczy złapać uchwyt pozycjonujący i podnieść lub obniżyć rolety, aby umieścić je w odpowiedniej pozycji. Materiał górnej rolety zaciemniającej jest dostępny we wszystkich kolorach rolet zaciemniających, a dolna plisa jest biała.

Żaluzje pozwalają regulować kierunek wpadania i ilość napływającego światła do pomieszczenia, a także częściowo zredukować w nim nadmiar ciepła. Zbudowane są z wąskich lameli (z obustronnie lakierowanego aluminium), które mogą być bezstopniowo obracane o 180°. Dzięki wysokiej odporności na wilgoć nadają się również do łazienek i kuchni. Żaluzje skutecznie hamują dopływ światła słonecznego do pomieszczenia oraz stanowią element dekoracyjny. Boczne aluminiowe prowadnice umożliwiają pełniejsze zaciemnienie wnętrza oraz obrót skrzydła przy zaciągniętej żaluzji. Mogą być obsługiwane ręcznie lub bezprzewodowo ze sterowaniem przełącznikiem lub pilotem.

Rolety wewnętrzne bardzo łatwo obsługuje się ręcznie. Tam, gdzie trudno dosięgnąć, można posłużyć się drążkiem fot. ROTO OKNA DACHOWE

Rolety zaciemniające również produkuje się z poliestru, ale zewnętrzna strona tkaniny jest pokryta srebrną lub białą powłoką odbijającą światło i częściowo promieniowanie cieplne (jednak do ochrony przed upałem należy dodatkowo zastosować markizę zewnętrzną). Dzięki niej roleta, nawet jasna, zapewnia całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Ale uzyskany efekt zależy od gęstości tkaniny. Są dostępne zarówno gęste tkaniny zaciemniające, jak i przyciemniające, lecz prześwitujące. Rolety przesuwają się w bocznych aluminiowych prowadnicach, co zapewnia ich szczelne przyleganie do ramy okiennej i dodatkowo redukuje możliwość przenikania promieni słonecznych. Większość modeli rolet zaciemniających jest obsługiwana ręcznie (także drążkiem) i ma trójstopniowy system zatrzymywania na haczykach. Są również takie z bezstopniową regulacją oraz sterowane bezprzewodowo przełącznikiem lub pilotem.

oslony.jpeg
Nawet gdy zatrzymamy dopływ promieni słonecznych dzięki roletom wewnętrznym, to we wnętrzach może być za ciepło. Najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw osłon z markizami na zewnątrz fot. VELUX
oslony.jpeg
Gdy na poddaszu jest wiele okien, można na nich zamontować różne rodzaje przeciwsłonecznych osłon wewnętrznych. Część z nich może jedynie rozpraszać światło, inne mogą być całkowicie zaciemniające fot. FAKRO

Pakiety 2 w 1

Połączenie markizy z roletą wewnętrzną zapewnia najlepszą kontrolę światła i ciepła przez całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Producenci akcesoriów do okien dachowych proponują zestawy produktów, które umożliwiają kontrolę temperatury i nasłonecznienia w pomieszczeniu. Może to być połączenie markizy zewnętrznej z:

  • roletą przyciemniającą – pozwala zachować w pomieszczeniu komfortową temperaturę nawet w ciepły, słoneczny dzień; to rozwiązanie, które – zmniejszając ilość światła we wnętrzu – zapewnia świetne warunki do wypoczynku i snu;
  • roletą zaciemniającą – co daje o dowolnej porze dnia pełne zaciemnienie i ochronę przed nagrzewaniem; można zachować w pokoju chłód w słoneczne popołudnie, a jednocześnie cieszyć się światłem słonecznym i świeżym powietrzem; to dobre rozwiązanie do sypialni oraz pokoi dziecięcych, gdzie potrzebna jest możliwość pełnej regulacji dopływu światła, aby zapewnić spokojny sen w nocy i niezakłóconą drzemkę w ciągu dnia;
  • roletą zaciemniająco-plisowaną – zapewnia kompleksową ochronę przed ciepłem, zaciemnienie i kontrolę dostępu światła.

Skuteczna ochrona

oslony.jpeg
Najprostsze markizy zewnętrzne nie mają prowadnic. Nie można regulować ich położenia – po rozwinięciu zaczepia się je na dole skrzydła fot. Marcin Czechowicz
oslony.jpeg
Roletę można też zamontować na oknie z modułem wentylacyjnym z odzyskiem ciepła fot. VELUX
oslony.jpeg
Markizy sterowane zdalnie rozwijają się w prowadnicach bocznych. Kaseta przysłania mniej więcej trzycentymetrowy pas okna fot. ROTO OKNA DACHOWE
oslony.jpeg
Roleta zewnętrzna jest zbudowana z wytrzymałego aluminium, dzięki czemu ma niewielki ciężar fot. OKPOL