
wokół domu

Wygodne ścieżki z płyt
Główne szlaki komunikacyjne, czyli dojście do domu oraz podjazd, muszą mieć wytrzymałą nawierzchnię i powinny być wykonane przez fachowców. Natomiast samodzielnie można wykonać te ścieżki, które pozwolą spacerować po różnych częściach ogrodu – na przykład modne dróżki z płyt luźno ułożonych.
Warzywa na tarasie i balkonie
Własne warzywa, zdrowe i uprawiane bez chemii, to marzenie wielu osób. Choć najlepiej byłoby na nie przeznaczyć kawałek działki, mały ogródek warzywny można urządzić nawet w pojemnikach na tarasie lub balkonie.
Budujemy schody ogrodowe
Schody umieszczone na zewnątrz muszą być trwałe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Powinny podkreślać walory otoczenia oraz współgrać z pozostałymi elementami wyposażenia działki. Można je zbudować z różnych materiałów.
Jak urządzić domowe zaplecze gospodarcze
Śmietnik, miejsce na narzędzia i różne akcesoria ogrodowe, drewutnia, kompostownik. Gdzie je umieścić i jak zaaranżować miejsce do przechowywania, żeby było funkcjonalne, a jednocześnie jak najmniej widoczne?
Oświetlenie ogrodu do samodzielnego montażu
Czy można oświetlić działkę bez naruszenia kompozycji roślin, przekopywania trawnika, niszczenia rabat? Tak, i da się to zrobić samemu – bez elektryka, bez specjalistycznego sprzętu i w całkiem prosty sposób.
Jak zabezpieczyć i gdzie przechowywać przez zimę maszyny ogrodnicze
Koniec sezonu to dobry czas na gruntowny przegląd i konserwację narzędzi ogrodowych. Odpowiednio zadbane i prawidłowo zabezpieczone przezimują bezpiecznie, aby w nowym sezonie bez przykrych niespodzianek z powrotem ruszyć do pracy.
Jak się pozbyć drewna z działki
Działkom leśnym nie sposób odmówić uroku, trzeba jednak przyznać, że są trudniejsze w utrzymaniu niż posesje z małą liczbą drzew. Ponieważ nadchodzi sezon wyrębu, wyjaśniamy, jak go przeprowadzić legalnie i bezpiecznie oraz co zrobić z pociętymi pniami i gałęziami.
Nawierzchnie chłonne - wybieramy najwłaściwszą
Zmiany klimatyczne manifestujące się długo trwającymi suszami i gwałtownymi ulewami, w czasie których woda spływa do kanalizacji, sprawiają, że pogłębia się jej deficyt w gruncie. Warto temu przeciwdziałać i budować nawierzchnie chłonne. Pokazujemy cztery, mając nadzieję, że ułatwi to wybór tej najwłaściwszej.
Taras na boku - pomysł na miejsce wypoczynku
Kiedy spiekota przegania nas z zalanego słońcem tarasu, z przyjemnością myślimy o cieniu i odrobinie chłodu. Możemy je znaleźć między boczną ścianą domu a ogrodzeniem.
Jak założyć łąkę kwietną?
Moda na łąki kwietne to odpowiedź na coraz bardziej świadome, odpowiedzialne i oszczędne korzystanie z zasobów środowiska naturalnego. Dawniej łąki były domeną wsi, od kilku lat zachwycają także mieszkańców miast. Ale dzikie kwiaty można mieć także przy domu – jako naturalistyczną rabatkę bądź alternatywę dla trawnika w nieuczęszczanych częściach ogrodu.
Instalacje do gromadzenia wody deszczowej
Zbieranie wody deszczowej, by wykorzystywać ją do podlewania ogrodu lub mycia podjazdu, nie jest nowym pomysłem. Dawniej stawiało się beczkę pod rynną, dzisiaj możliwości jest zdecydowanie więcej. Warto inwestować w rozwiązania związane z zagospodarowaniem wód opadowych w obrębie własnej działki, szczególnie że można uzyskać na nie dofinansowanie.
Urządzamy teren wokół tarasu
To, czy polubimy spędzać czas na tarasie, w dużym stopniu zależy od sposobu zagospodarowania przestrzeni wokół niego. Wygodna komunikacja i połączenie z ogrodem, osłony chroniące od wiatru oraz spojrzeń sąsiadów, otoczenie pięknych roślin sprawią, że relaks będzie przyjemniejszy. Urządzając teren wokół tarasu, należy brać pod uwagę nie tylko upodobania domowników, ale też warunki na działce.
Wakacje w ogrodzie - aranżacja przestrzeni wokół domu
Czy można poczuć się jak na wakacjach, nie ruszając się na krok z domu? Jak najbardziej! I to niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji kilka tysięcy metrów ogrodu czy kilkanaście tarasu. Ale aby było to możliwe, trzeba się – jak do każdej podróży – odpowiednio przygotować. Przestrzeń ogrodu warto zaaranżować tak, aby każdy z domowników znalazł coś dla siebie.
Trawnik na skarpie - zasady zakładania i pielęgnacji
Darń jest często wykorzystywana do umacniania skarp, ponieważ tworzy gęstą sieć korzeni i rozłogów, które dobrze stabilizują podłoże. Chociaż założenie trawnika na stoku i jego późniejsza pielęgnacja nie są łatwe, to dla urozmaicenia przestrzeni ogrodowej warto podjąć wyzwanie.
Świecąca ścieżka z ziarnami luminescencyjnymi
Aby ścieżka była widoczna po zmroku, najczęściej oświetla się ją różnego rodzaju lampami. Są jednak inne rozwiązania - prostsze w wykonaniu i nie zużywają energii elektrycznej podczas eksploatacji. To nawierzchnie wykorzystujące zjawisko luminescencji.
Kosiarka skrojona na miarę - elektryczna czy spalinowa?
Zadbany trawnik to marzenie każdego właściciela domu z ogrodem. Aby murawa prezentowała się idealnie, należy ją regularnie pielęgnować, a do tego niezbędna jest odpowiednia kosiarka. Sprawdzamy, czym się kierować przy wyborze sprzętu, dla kogo lepsza będzie kosiarka elektryczna, a dla kogo spalinowa.