Od redakcji

Elżbieta Długosz Elżbieta Długosz, redaktor prowadząca

Od redakcji

Domy z poddaszami apogeum zainteresowania mają za sobą, ale nadal są popularne. Silna jest bowiem chęć urzeczywistnienia marzeń z dzieciństwa o wnętrzach pełnych zakamarków, światłocieni i tajemniczych schowków.
O ile na przełomie XX i XXI wieku poddasza niemal w pełni spełniały te wyobrażenia, bo podobały się rozbudowane domy z wielospadowymi dachami, to współczesny, modny i nowoczesny dom coraz częściej odwołuje się do pierwowzoru – tradycyjnej prostokątnej bryły przekrytej dwuspadowym dachem. Każde dobrze ułożone pokrycie wygląda na nim pięknie.
W przypadku dachów o skomplikowanym kształcie trzeba wybrać taki materiał, by wydobyć jego walory, nie tracąc wiele na odpady. Taki dach to też miejsce, w którym dekarze mogą zaprezentować swój kunszt.
Czym pokryć dach? Materiałem, jaki nam się podoba, bo istota trwałego i ładnego dachu tkwi nie tylko w tym, co leży na wierzchu, ale też w tym, jak wykonane są poszczególne warstwy, czy woda z niego sprawnie spływa i czy pod nim powstanie dobrze oświetlona światłem dziennym oraz łatwa do zaaranżowania przestrzeń, w której funkcjonalność i wygoda wygrają z ograniczeniami, jakie narzucają skosy.