Dla fachowca

dla fachowca

Szczelny w każdym calu

Szczelny w każdym calu

Dachy płaskie na dobre wróciły do łask, a wraz z nimi – temat szczelności ich hydroizolacji. Omawiamy najczęstsze błędy popełniane przez wykonawców i wyjaśniamy, jak ich uniknąć.
Bieg do stropu

Bieg do stropu

Bieg schodów żelbetowych musi być w odpowiedni sposób połączony ze stropem. Wyjaśniamy, jak takie połączenie powinno wyglądać w przypadku stropów monolitycznych, gęstożebrowych i prefabrykowanych.
Ważna belka nad otworem

Różne rodzaje nadproży w ścianach murowanych

Najpopularniejsze są u nas domy murowane, a w nich najczęściej wykonuje się tanie nadproża żelbetowe. Możliwych rozwiązań jest jednak znacznie więcej.
Suchy tynk na trzy sposoby

Suchy tynk na trzy sposoby, czyli montaż okładzin ściennych z płyt bez błędów

Płytami gipsowymi i cementowymi najszybciej i najłatwiej wykończysz ściany w budynku. Można nimi zabudować nieestetyczne mury, ukryć pod nimi kable, wyrównać nimi krzywizny. Pokazujemy trzy różne metody montażu takich płyt.
Szczelnie i ciepło

Zasady izolacji dachów płaskich

Dachy płaskie, o konstrukcji stropodachu niewentylowanego, wróciły do łask wraz z modą na nowoczesne domy o prostych bryłach. Czy dach płaski rzeczywiście łatwiej jest zaizolować niż skośny? Jakich zasad przestrzegać? Które materiały będą najlepsze?
Żar z dyszy

Opalarki elektryczne - do czego można je wykorzystać

Zaczęło się lato, a z nim sezon na opalanie. Pogoda sprzyja pracom prowadzonym na zewnątrz, więc opalania nie trzeba robić tylko w warsztacie. Zobaczmy, do czego można wykorzystać opalarki elektryczne.
...stropy

16 pytań o... stropy. Co musisz wiedzieć przed budową

Technologię, w której będzie zrobiony strop, wybiera się zazwyczaj przed zamawianiem projektu. Ale także inwestor budujący dom z katalogu może dokonać takiego wyboru na etapie adaptacji projektu gotowego. Co trzeba wiedzieć?
Betonowanie bez betoniarki

Betonowanie bez betoniarki. Gdzie i jak kupować beton towarowy

Bez tej szarej masy, która po stwardnieniu staje się mocna jak kamień, nie obejdzie się żadna budowa. Nawet domy z drewna wymagają betonu, choćby na fundamenty. Beton najlepszej jakości znajdziesz w wytwórni. Jego kupowanie jest proste jak zamawianie pizzy przez telefon.
Drewno na lata

Drewno na lata. Jak zabezpieczyć altanę, meble, ogrodzenie i taras

Drewno to materiał chętnie stosowany wokół domu. Jest naturalne i ciągle modne. Niestety promienie UV, deszcz oraz owady nadwyrężają jego wygląd, a przede wszystkim trwałość. Dlatego, żeby służyło przez długie lata, musi być właściwie konserwowane.
...taras naziemny

14 pytań o taras naziemny. Konstrukcje, nawierzchnie, zadaszenie

Przez prawie pół roku taki taras jest dla nas drugim salonem. Spędzamy tam wolny czas, świętujemy, przyjmujemy gości. Niech więc będzie zbudowany solidnie, a jego wykończenie pasuje do stylu domu?
Szybko i gładko

Gładzie natryskowe: szybkie wykończenie ścian i sufitów

Gładź szpachlową można nałożyć agregatem hydrodynamicznym. Dzięki temu prace zajmą mniej czasu, a uzyskana powłoka będzie trwalsza i mocniejsza od tradycyjnych gładzi gipsowych.
6 sposobów na wymianę stropu

6 sposobów na wymianę stropu. Różne rozwiązania konstrukcyjne

Musisz wymienić stary strop? Przeczytaj, jakie konstrukcje się do tego nadają. Ale pamiętaj, że każdy dom to inny przypadek, więc rozwiązanie trzeba dobrać indywidualnie.
Między sufitem podwieszanym a ścianą

Między sufitem podwieszanym a ścianą: 3 sposoby wykonania szczeliny cieniowej

Połączenie sufitu podwieszanego i masywnej ściany nie może być sztywne. Sposobem na to może być szczelina cieniowa.
Naprawa wylewki

Naprawa wylewki krok po kroku

Posadzkarz powinien rozpocząć pracę od oceny stanu podkładu podłogowego. Jeśli klawiszuje albo jest popękany, trzeba go zszyć.
Dylatacje w podłodze

Dylatacje w podłodze. Jak i po co się je robi?

Podłoga nie powinna być związana ze stropem ani ze ścianami. Również w obrębie jej konstrukcji czasem trzeba wykonać podziały, czyli szczeliny dylatacyjne. Wyjaśniamy, po co i jak się to robi.
Paroizolacja w dachu skośnym

Paroizolacja w dachu skośnym. Uwaga na błędy!

Jaką funkcję pełni folia, którą układa się pod ociepleniem? Czy zawsze jest niezbędna? Jak dobrać właściwy materiał?