
dla fachowca

Kominy w domu
Kiedyś dom zawsze musiał mieć komin, dzisiaj zdarza się, że może go nie mieć. Kiedy można zrezygnować z komina? Jak go dobrze wybudować, jeśli jest potrzebny?
Strop gęstożebrowy
To technologia, która ma wielu zwolenników wśród projektantów i inwestorów. Strop powstaje z elementów prefabrykowanych i układanej na nich mieszanki betonowej. Warto się zapoznać z ofertą rynkową, żeby dobrze wybrać konkretne rozwiązanie.
Wzorowa zabudowa
Układania płyt gipsowo-kartonowych chętnie podejmują się glazurnicy, malarze, stolarze, a nawet hydraulicy. Praca ta wydaje się bowiem dość prosta. A jednak jej efekty bywają niezadowalające. Radzimy zatem, jak uniknąć błędów przy wykonywaniu zabudowy z takich płyt.
Żelbet na wzmocnienie
Nie ma budynków murowanych, które nie miałyby tu i ówdzie wzmocnień żelbetowych, choćby w postaci wieńców, chyba że są źle zaprojektowane i nieprawidłowo zbudowane. Wyjaśniamy, dlaczego takie wzmocnienia są istotne oraz gdzie i jak powinno się je robić.
Szczelny w każdym calu
Dachy płaskie na dobre wróciły do łask, a wraz z nimi – temat szczelności ich hydroizolacji. Omawiamy najczęstsze błędy popełniane przez wykonawców i wyjaśniamy, jak ich uniknąć.
Bieg do stropu
Bieg schodów żelbetowych musi być w odpowiedni sposób połączony ze stropem. Wyjaśniamy, jak takie połączenie powinno wyglądać w przypadku stropów monolitycznych, gęstożebrowych i prefabrykowanych.
Różne rodzaje nadproży w ścianach murowanych
Najpopularniejsze są u nas domy murowane, a w nich najczęściej wykonuje się tanie nadproża żelbetowe. Możliwych rozwiązań jest jednak znacznie więcej.
Suchy tynk na trzy sposoby, czyli montaż okładzin ściennych z płyt bez błędów
Płytami gipsowymi i cementowymi najszybciej i najłatwiej wykończysz ściany w budynku. Można nimi zabudować nieestetyczne mury, ukryć pod nimi kable, wyrównać nimi krzywizny. Pokazujemy trzy różne metody montażu takich płyt.
Zasady izolacji dachów płaskich
Dachy płaskie, o konstrukcji stropodachu niewentylowanego, wróciły do łask wraz z modą na nowoczesne domy o prostych bryłach. Czy dach płaski rzeczywiście łatwiej jest zaizolować niż skośny? Jakich zasad przestrzegać? Które materiały będą najlepsze?
Betonowanie bez betoniarki. Gdzie i jak kupować beton towarowy
Bez tej szarej masy, która po stwardnieniu staje się mocna jak kamień, nie obejdzie się żadna budowa. Nawet domy z drewna wymagają betonu, choćby na fundamenty. Beton najlepszej jakości znajdziesz w wytwórni. Jego kupowanie jest proste jak zamawianie pizzy przez telefon.
Opalarki elektryczne - do czego można je wykorzystać
Zaczęło się lato, a z nim sezon na opalanie. Pogoda sprzyja pracom prowadzonym na zewnątrz, więc opalania nie trzeba robić tylko w warsztacie. Zobaczmy, do czego można wykorzystać opalarki elektryczne.
16 pytań o... stropy. Co musisz wiedzieć przed budową
Technologię, w której będzie zrobiony strop, wybiera się zazwyczaj przed zamawianiem projektu. Ale także inwestor budujący dom z katalogu może dokonać takiego wyboru na etapie adaptacji projektu gotowego. Co trzeba wiedzieć?
Drewno na lata. Jak zabezpieczyć altanę, meble, ogrodzenie i taras
Drewno to materiał chętnie stosowany wokół domu. Jest naturalne i ciągle modne. Niestety promienie UV, deszcz oraz owady nadwyrężają jego wygląd, a przede wszystkim trwałość. Dlatego, żeby służyło przez długie lata, musi być właściwie konserwowane.
14 pytań o taras naziemny. Konstrukcje, nawierzchnie, zadaszenie
Przez prawie pół roku taki taras jest dla nas drugim salonem. Spędzamy tam wolny czas, świętujemy, przyjmujemy gości. Niech więc będzie zbudowany solidnie, a jego wykończenie pasuje do stylu domu?
Gładzie natryskowe: szybkie wykończenie ścian i sufitów
Gładź szpachlową można nałożyć agregatem hydrodynamicznym. Dzięki temu prace zajmą mniej czasu, a uzyskana powłoka będzie trwalsza i mocniejsza od tradycyjnych gładzi gipsowych.
Naprawa wylewki krok po kroku
Posadzkarz powinien rozpocząć pracę od oceny stanu podkładu podłogowego. Jeśli klawiszuje albo jest popękany, trzeba go zszyć.