Dom architektura

architektura

Rozsądek ze szczyptą nonszalancji

Rozsądek ze szczyptą nonszalancji - prezentacja nowoczesnego domu

Szczególny kształt tego domu intryguje i zastanawia. Czy zdecydowała o nim jedynie artystyczna wizja? Nie tylko artystyczna, bo to wizja przestrzenna – z drugim, bardzo praktycznym, dnem. (Projekt domu: Inostudio architekci / Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak)
Mariaż z przeszłością

Materiały z duchem czasu - ceramiczne dachówki i płytki, kamień, metal

W drugim odcinku naszego cyklu przedstawiamy kolejne materiały, które są sprawdzonym sposobem na uniknięcie architektonicznych oczywistości. Ich zastosowanie może zaskakiwać i niemal zawsze staje się rdzeniem kompozycji, który nadaje jej inny, głębszy wymiar.
Zamieszkać na łące

Zamieszkać na łące - prezentacja nowoczesnego domu

Choć tak nowoczesny, jest jednak podobny do starych, sczerniałych od upływu czasu chat z sąsiedztwa. Takie właśnie było założenie projektu. Ale oprócz dobrego pomysłu potrzebny był jeszcze upór architekta/inwestora, by wybudować i wyposażyć dom dla czteroosobowej rodziny. Koszt – niespełna 500 tys. zł – w zestawieniu z efektem zadziwia. (Projekt domu: architekt Kamil Cierpioł / Grupa Verso)
Przeprowadzka na wieś

Przeprowadzka na wieś - prezentacja domu

Przedstawiamy dom z najpopularniejszej serii naszych projektów gotowych - Miarodajnych. Realizacja modelu C333b – wariant II jest skrupulatna i wierna rozwiązaniom projektowym. Najważniejszą zmianą jest indywidualna adaptacja poddasza, zresztą przewidziana przez architekta. (Projekt domu: architekt Przemysław Biryło)
Drugie wejście do domu

Drugie wejście do domu - przez bezpieczną śluzę

Bezpieczna śluza między światem zewnętrznym a domową przestrzenią – czy jest możliwa? Jaka powinna być? Projekty, które prezentujemy – choć powstały przed czasem pandemii – są podpowiedzią.
Mariaż z przeszłością

Materiały z duchem czasu - drewno, cegła, tynk

Stare i postarzane drewno, cegła, chropawy tynk coraz częściej stają się duszą architektonicznych kompozycji. Najlepiej to widać w tych nowoczesnych, z którymi kontrastując, pokazują drugie – starsze dno. Tak oto przeszłość robi się współczesna.
Zachować świeżość

Dom parterowy nagrodzony w konkursie Fasada Roku

Siedem lat temu internauci wybrali ten dom na najładniejszy dom parterowy. Niedawno ogłoszono go Fasadą Roku. Taki dowód na architektoniczną świeżość zdarza się rzadko. (Projekt domu: architekt Daniel Cieślik / Anta Architekci)
Architektura z horyzontem

Architektura z horyzontem - dom z geometrycznymi podziałami elewacji

Znany z oryginalnych, spektakularnych projektów architekt Robert Skitek zaprasza nas do swojego domu. Opowiada, jak powstawał jego projekt i jak przebiegała budowa. To zaskakująca historia, która dla każdego myślącego o budowie domu może być inspiracją.
Stodoła pełna snopów światła

Stodoła pełna snopów światła - prezentacja domu łączącego tradycję z nowoczesnością

Tu nie ma oczywistości. Architektura odwołuje się do dawnej zabudowy zagrodowej, ale to nie jest proste odwołanie. Bryła przypominająca stodołę nagle zostaje przełamana – zagina się tak, by okna łapały jak najwięcej światła. Przykładów nieoczywistości jest tu więcej, ale wszystkie bardzo racjonalne. (Projekt domu: PL.architekci / Katarzyna Cynka, Bartłomiej Bajon, Marcin Kozierowski)
Gra pustki i pełni

Gra pustki i pełni - prezentacja nowoczesnego domu

Niezbyt duża działka sprawiła, że architekci zdecydowali aby dom miał zwartą bryłę. Ale postanowili ją rozrzeźbić i tak powstała niezwykła szachownica - trójwymiarowa. (Projekt domu: 81. WAW.PL / Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż)
Grzeczny indywidualista

Grzeczny indywidualista - prezentacja domu

Z reguły dobre projekty to te, które umiejętnie wpisują się w pejzaż. Ten przeczy tej zasadzie - staje się najważniejszym jego elementem. Taka architektoniczna odwaga najczęściej nie kończy się dobrze. Tym razem jest inaczej – dzięki architekturze krajobraz pięknieje. (Projekt domu: Kluj Architekci)
Zielony łącznik

Zielony łącznik - prezentacja domu

Dwie bryły dąbrowieckiego domu spaja przeszklony łącznik, widać z niego konary karłowatego klonu oraz mech, który porasta przestrzeń między ścianami budynku. Sam dom też ma funkcję łącznika – zbliża mieszkańców do otaczającej ich zieleni. (Projekt domu: MMOA Pracownia Architektoniczna / Marta Hausman-Dyląg, Maciej Dyląg, Katarzyna Wichary)
Emil i inwestorzy

Emil i inwestorzy - prezentacja domu

Okazja zakupowa oznaczała dużą działkę w okolicy, którą sobie wymarzyli, i stojący na niej zaniedbany dom seryjny. Dom ostatecznie mogli zburzyć, jednak postanowili postąpić w duchu re-designu. Przerobili go na modłę loftowo-zakopiańską. Labirynt pomieszczeń jest teraz przestronnym, jasnym studiem, a pokryta gontem elewacja sielsko wpisuje się w krajobraz jurajskich dolinek.
Dyskretny urok asymetrii

Dyskretny urok asymetrii - prezentacja domu

Nieliczne projekty powstają tak jak ten. Inwestor przyniósł architektom precyzyjnie rozrysowany plan domu i poprosił o dorobienie do niego architektonicznej „sukienki”. Zgodzili się - „sukienka” jest praktyczna i urzekająca. (Projekt domu: Beczak & Beczak / Magdalena Beczak, Maciej Beczak)
Dom elastyczny

Dom elastyczny

Architektom, którzy projektowali dom dla siebie, zależało na ukształtowaniu budynku jako półatrialnego, który zapewni intymność w ogrodzie, doświetlenie pomieszczeń od strony południowej i zachodniej oraz widok na ogród. Drugą ważną cechą miała być łatwość w rozbudowie i przebudowie. Bo oboje lubią sobie od czasu do czasu „coś przeburzyć”.
Szepty w trawie

Szepty w trawie

Ten dom z założenia miał uszanować piękno miejsca, nie stać się wykrzyknikiem w pejzażu. Uszanował, i to przewrotnie – tym razem szept okazał się głośniejszy od krzyku. (Projekt domu: architekt Przemysław Olczyk / Mobius Architekci)