
architektura

Emil i inwestorzy
Okazja zakupowa oznaczała dużą działkę w okolicy, którą sobie wymarzyli, i stojący na niej zaniedbany dom seryjny. Dom ostatecznie mogli zburzyć, jednak postanowili postąpić w duchu re-designu. Przerobili go na modłę loftowo-zakopiańską. Labirynt pomieszczeń jest teraz przestronnym, jasnym studiem, a pokryta gontem elewacja sielsko wpisuje się w krajobraz jurajskich dolinek.
Dyskretny urok asymetrii
Nieliczne projekty powstają tak jak ten. Inwestor przyniósł architektom precyzyjnie rozrysowany plan domu i poprosił o dorobienie do niego architektonicznej „sukienki”. Zgodzili się - „sukienka” jest praktyczna i urzekająca.
Dom elastyczny
Architektom, którzy projektowali dom dla siebie, zależało na ukształtowaniu budynku jako półatrialnego, który zapewni intymność w ogrodzie, doświetlenie pomieszczeń od strony południowej i zachodniej oraz widok na ogród. Drugą ważną cechą miała być łatwość w rozbudowie i przebudowie. Bo oboje lubią sobie od czasu do czasu „coś przeburzyć”.
Szepty w trawie
Ten dom z założenia miał uszanować piękno miejsca, nie stać się wykrzyknikiem w pejzażu. Uszanował, i to przewrotnie – tym razem szept okazał się głośniejszy od krzyku.
Stodoła z suspensem
To stodoła inna od tych, które znamy. Różni się nie tylko od dawnego pierwowzoru, ale także od jego nowoczesnych interpretacji. Projektanci w zaskakujący sposób wzmocnili efekt architektoniczny, stosując znany z filmów i literatury chwyt. To projekt z narracją budującą napięcie – zadziwia od momentu zbliżenia się do drzwi wejściowych...
Dom w ramie - oryginalna bryła
Właściciele nazywają ten dom „pomnikiem własnego uporu”. To prosty, oszczędny i bardzo racjonalny pomnik. Oryginalna w tym rejonie bryła kryje nietypowe rozwiązania.
Na kilku poziomach - bryła dostosowana do ukształtowania terenu
O charakterze tego domu zdecydowała topografia - działka z dwoma spadkami w kierunku zachodnim i południowym. Aby dostosować bryłę do ukształtowania terenu podzieloną ją na trzy „półpoziomy”.
W otoczeniu gór. Nowoczesny dom z tradycją
Jaki powinien być dom, dla którego scenerią mają być szczyty Czerwonych Wierchów? Ten projekt przekonuje, że budując w pięknym miejscu, najlepiej stać się częścią tła.
Zaprojektowana sielanka - prezentacja domu
Historia tego domu i jego dwóch projektów pokazuje, jak ważne przy planowaniu jest uwzględnianie okoliczności - zarówno „pięknych okoliczności przyrody”, rodzinnych, jak i tych rynkowych.
Liczył się każdy metr - przebudowa niewielkiego domu
Przebudowa tego małego, na pozór zwykłego domu nie obyła się bez niespodzianek. Zaskakuje również efekt końcowy. W południowej ścianie dom nie ma okien, a ogród zlokalizowano przed wejściem. Dobrze się to sprawdza.
Przebudowa domu - z szacunkiem, pokorą i czułością
Remont tego domu to odpowiedź na pytanie, jak przebudowywać stare, szlachetne domy – z szacunkiem, pokorą i czułością.
Dynamiczna bryła, elastyczne wnętrza. Prezentacja domu
Tym razem architekt ożywił to, co ze swej natury żywe nie jest. Wprawdzie bryła pozostaje nieruchoma, ale ruch (a właściwie jego wrażenie) – dzięki przesunięciom i załamaniom płaszczyzn oraz zestawieniu różnych materiałów – staje się nieodłącznym elementem architektury.
Najlepsze remonty 2018 - konkurs Remont Roku 2018 rozstrzygnięty!
Ich efekty są zaskakujące i inspirujące. Przekonują, że wyobraźnia plus konsekwencja mogą zdziałać cuda. Nagrodziliśmy najlepsze remonty nadesłane na nasz konkurs. Zobaczcie Państwo, jak pięknie można oswajać przestrzeń i dawać jej nowe życie.
Dla ludzi i ptaków. Nowoczesny dom z płaskim dachem. Prezentacja
To skromna architektura. Nie musi niczego na siłę udowadniać, wręcz przeciwnie – woli ukryć swoją skalę. Może właśnie przez tę skromność wydaje się tak gościnna, i to nie tylko dla ludzi.
Prysznic czy wanna? Co się bardziej opłaca?
Ile wody zużywamy pod prysznicem? A ile kąpiąc się w wannie? Podobno prysznic pozwala ograniczyć zużycie wody nawet o 30%, ale czy na pewno?
Funkcjonalna aranżacja łazienek - tych małych i tych dużych
Każda łazienka, mała czy duża, może być funkcjonalna, dopasowana do potrzeb użytkowników. Każda może być wyjątkowa!