spis treści

Murator 1/2019

Kształtowanie terenu działki
rozgrzewka przed budową

Kształtowanie terenu działki - wszystko o pierwszych pracach ziemnych

Prace ziemne to chrzest bojowy inwestora. Jak wykonać wykopy, co zrobić z pochodzącą z nich ziemią, jakie decyzje trzeba podjąć podczas posadawiania domu i kształtowania terenu działki? Jakie koszty wiążą się z tymi pracami?
Wizyta w zakładzie energetycznym
rozgrzewka przed budową

Wizyta w zakładzie energetycznym. Jak przyłączyć dom do sieci elektroenergetycznej

Sprawy związane z przyłączeniem do sieci energetycznej budowanego domu należy załatwiać z dużym wyprzedzeniem, bowiem proponowane przez dystrybutorów terminy wynoszą nawet półtora roku.
Dom w starej ślusarni
architektura i wnętrza

Dom w starej ślusarni - remont zapomnianego budynku

Najpierw wymarzyła im się działka rekreacyjna za miastem. Potem pojawił się budynek dawnej pracowni ślusarskiej, który postanowili wyremontować i w nim zamieszkać. Jak postanowili, tak zrobili. Wyremontowali, a za to, jak to zrobili, otrzymali wyróżnienie w konkursie „Muratora” na Remont Roku.
Piękne ciepło
architektura i wnętrza

Grzejniki dekoracyjne - przegląd pomysłowych rozwiązań

Dawniej były maskowane obudową lub zastawiane meblami, co niekorzystnie wpływało na rozchodzenie się ciepła. Te nowoczesne nie tylko ogrzewają, ale mogą być też ważnym elementem aranżacji wnętrza, a nawet dekoracją.
Zaproście się do stołu
architektura i wnętrza

Zaproście się do stołu

To nie tylko mebel, to miejsce spotkań, rozmów, bliskości. Bywa tak różne, jak różne bywają rodziny. Oczywiście zawsze powinno być wygodne i piękne. Taki efekt można osiągnąć w rozmaity sposób. Podpatrzmy, jak zrobili to inni.
Dobre wejście
architektura i wnętrza

Sposoby na strefę wejścia: wygodną i elegancką

Wchodząc do domu, przekraczamy pewną granicę – wchodzimy do strefy prywatnej. W przedpokoju zostawiamy ubranie wierzchnie i zmieniamy buty. Tu też witamy gości. Stąd rozchodzą się drogi po całym domu. Im dom większy, tym bardziej prosi się o reprezentacyjny wystrój holu, ale nawet najmniejszy przedpokój może mieć charakter.
Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe
budowa i remont

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe - przegląd

Ściany dwuwarstwowe to najczęściej stosowane rozwiązanie konstrukcji domów jednorodzinnych. Na rynku jest wiele elementów murowych, które można tu wykorzystać. Poprosiliśmy producentów, żeby zarekomendowali najlepsze ich zdaniem wyroby do takiego zastosowania.
Podłogi z drewna
budowa i remont

Podłogi z drewna - koszty i rodzaje drewnianej podłogi

Drewniane posadzki oferowane są w takim bogactwie modeli, że zdołamy dopasować je do wszystkich wnętrzarskich stylów. Spośród tysięcy desek i klepek musimy jednak wybrać jeden produkt, który na wiele lat stanie się ozdobą naszych podłóg. Mamy dla was cztery propozycje.
Malowanie na mat
budowa i remont

Malowanie na mat. Jaki stopień połysku farby wybrać do malowania wnętrz?

Wybór koloru, na jaki pomalujemy wnętrza, jest trudny. Ale oprócz tego trzeba jeszcze zdecydować, jaki stopień połysku chcemy zastosować. Ta druga decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko wizualne, dekoracyjne, ale także praktyczne.
Docieplenie pod deskami
budowa i remont

Docieplenie pod deskami - jak ocieplić drewniany dom

Stare drewniane domy warto docieplać tak, żeby nie straciły swojego szczególnego wyglądu. Dlatego zamiast tynku lepiej wybrać deski – naturalne lub udające prawdziwe. Taka sucha elewacja sprawdzi się też na domach murowanych – na całej elewacji lub tylko na wybranych fragmentach.
Z zamiłowania do loftów
budowa i remont

Z zamiłowania do loftów - budowa domu z płyt warstwowych

Ten ciepły, wygodny dom miał nawiązywać wyglądem do budynków poprzemysłowych zaadaptowanych na cele mieszkalne. Osiągnięcie tego efektu było możliwe dzięki wykorzystaniu technologii stosowanych w budownictwie przemysłowym.
Ciepło nie przejdzie przez próg
budowa i remont

Jak zaizolować strefę pod oknem tarasowym?

Czy da się przejść z mieszkania na taras po mostku? Wiele osób tak robi, nie zdając sobie z tego sprawy. Chodzi o mostek termiczny, który powoduje, że mimo ciepłych okien oraz dobrej izolacji ścian, tarasu i podłogi ciepło ucieka na zewnątrz. Jak zaizolować próg pod oknem tarasowym, żeby tego uniknąć?
Mały, ale samodzielny energetycznie
budowa i remont

Dom bezkosztowy - niewielki dom pasywny

W tym niewielkim budynku może wygodnie zamieszkać mała rodzina. Dzięki dopracowanej konstrukcji i wyposażeniu dom generuje więcej energii niż zużywają domownicy. W eksploatacji jest praktycznie bezkosztowy, co daje oszczędności rzędu nawet 10 tys. zł rocznie w porównaniu z tradycyjnym budownictwem.
Z detektorem w dłoni
budowa i remont

Z detektorem w dłoni - urządzenia do wykrywania i rejestracji

Zanim podczas wieszania szafki przewiercimy kabel lub rurę wodociągową, przeprowadźmy prywatne śledztwo i rozpracujmy siatkę instalacyjną ukrywającą się pod tynkami. Pomogą nam w tym nowoczesne detektory napięcia i metalu.
Pompy ciepła powietrze/woda
instalacje i wyposażenie

Pompy ciepła powietrze/woda. Co warto o nich wiedzieć? Jak je dobrze wykorzystać?

Ich źródło ciepła – powietrze – otacza nas i jest w każdej chwili gotowe do wykorzystania. Jednak zimą ma niską, nierzadko ujemną temperaturę. Jak mimo to spożytkować je do ogrzewania?
Domowe uzdatnianie wody
instalacje i wyposażenie

Domowe uzdatnianie wody

Woda pobierana z wodociągu jest odpowiednia do spożycia i do zasilania urządzeń domowych. Jakość tej czerpanej z własnej studni często pozostawia wiele do życzenia. Łatwo ją jednak polepszyć, stosując domowe urządzenia do uzdatniania.
Udana metamorfoza
instalacje i wyposażenie

Udana metamorfoza - łazienka w betonowo-drewnianej odsłonie

Noworoczne postanowienie, by wyremontować niefunkcjonalną i brzydką łazienkę, wbrew początkowym obawom zaowocowało satysfakcjonującym efektem, a autorowi przyniosło wyróżnienie w konkursie Remont Roku 2018.
Ciepło bez grzejników
instalacje i wyposażenie

Ciepło bez grzejników - ogrzewanie nadmuchowe

Ogrzewanie, w którym nośnikiem ciepła jest powietrze, ma ważne zalety. Warto je poznać przed podjęciem decyzji o wyborze systemu grzewczego do swojego domu.
Bateria jak nowa
instalacje i wyposażenie

Bateria jak nowa - montujemy perlator i głowicę

Zamiast pozbywać się cieknącej baterii, możemy ją naprawić. Podpowiadamy, jak wymienić niesprawną głowicę i co zrobić, żeby zmniejszyć zużycie wody.
Jasno nawet po zmierzchu
wokół domu

Jasno nawet po zmierzchu - czym i jak oświetlić taras

Światło buduje nastrój, podkreśla walory otoczenia, zapewnia bezpieczeństwo. Właściwe oświetlenie tarasu sprawi, że z przyjemnością będziemy z niego korzystać także po zmierzchu.
Wiejski, trochę sielski
wokół domu

Wiejski, trochę sielski - ogród w stylu rustykalnym

Bujny, obfity, pełny kwiatów. To najkrótsza charakterystyka wiejskiego ogrodu. Choć kojarzy się z sielskim krajobrazem, nic nie stoi na przeszkodzie, by go założyć również w mieście.
Dom jako inwestycja pod wynajem
prawo i pieniądze

Dom jako inwestycja pod wynajem. Czy można na tym zarobić? Jak przygotować dom do wynajęcia?

Zyskowność najmu kusi inwestorów. Czy dom wolno stojący sprawdzi się jednak na rynku najmu? Jest to z całą pewnością trudniejszy niż mieszkanie typ nieruchomości do wynajęcia. Za to potencjalnie można zarobić znacznie więcej.
Jak bronić nieruchomości
prawo i pieniądze

Co robić, gdy ktoś narusza nasze prawa właścicielskie?

Zdarza się, i to nierzadko, że osoby trzecie bezprawnie i wbrew woli właściciela korzystają z jego nieruchomości. W takich sytuacjach nie jesteśmy bezradni. Warto wiedzieć, że przepisy prawa cywilnego dają nam całkiem skuteczny oręż.
Wycinanie drzew i krzewów na posesji prywatnej
prawo i pieniądze

Wycinanie drzew i krzewów na posesji prywatnej

Zasady usuwania drzew zmieniały się kilkukrotnie w ciągu ostatnich lat. Warto wiedzieć, że tylko w pierwszym półroczu 2017 r. wycinka na działkach prywatnych nie wymagała żadnych formalności. Sprawdź, które drzewa są obecnie objęte obowiązkiem zgłoszenia wycinki, a które wymagają zezwolenia.
Odszkodowanie za warunki zabudowy
prawo i pieniądze

Odszkodowanie za warunki zabudowy

Uciążliwe sąsiedztwo niewątpliwie wpływa na wartość nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Jeśli gmina zezwoli na budowę bloku lub warsztatu w pobliżu naszego domu, sprawdźmy, czy mamy prawo do odszkodowania i ile mamy czasu na zgłoszenie roszczenia.