Rekomendacje

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Ściany dwuwarstwowe to najczęściej stosowane rozwiązanie konstrukcji domów jednorodzinnych. Na rynku jest wiele elementów murowych, które można tu wykorzystać. Poprosiliśmy producentów, żeby zarekomendowali najlepsze ich zdaniem wyroby do takiego zastosowania.

Ściany dwuwarstwowe można wznosić z ceramiki, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Każdy z tych materiałów jest inny. Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru, z czego zbudujemy dom, warto zdobyć nieco informacji o każdym z nich oraz zobaczyć, jak wyglądają, jak się je muruje. Przedstawiamy podstawowe parametry poszczególnych materiałów. Omawiamy też istotne właściwości materiałów murowych stosowanych do budowy domów jednorodzinnych.

Poprosiliśmy producentów o polecenie pustaków lub bloczków na mur konstrukcyjny o najczęściej występującej w projektach szerokości, to jest 24-25 cm. Na ściany dwuwarstwowe można wykorzystać elementy o różnej szerokości, na przykład 18-30 cm. Jednak ze względów ekonomicznych nie ma sensu pogrubianie ścian nośnych (termoizolacje są tańsze od materiałów konstrukcyjnych). Z kolei węższe ściany można budować z materiałów, które mają większą wytrzymałość. Nie musimy sięgać po najcieplejsze wyroby murowe, ponieważ za parametry termiczne ściany będzie odpowiadać materiał izolacyjny.

Producenci mogli wskazać elementy z różnych materiałów, jeśli mają je w ofercie, albo kilka z tego samego surowca, pod warunkiem że są one przystosowane do murowania za pomocą innej zaprawy, na przykład pustaki szlifowane pod zaprawę klejową i tradycyjne do murowania na grubą spoinę.

Poprosiliśmy o obliczenie nie tylko kosztu pojedynczego bloczka lub pustaka, ale także 10 m2 muru włącznie z zaprawą. Niektórzy producenci mają własne zaprawy murarskie, można było także zarekomendować dowolną. Trzej producenci – H+H, Leier i Zakład Ceramiki Budowlanej Owczary – podali cenę muru bez zaprawy do spoinowania.

Otrzymaliśmy po pięć propozycji pustaków ceramicznych i bloczków z betonu komórkowego, dwie silikatów i jedną ofertę elementów z keramzytobetonu. Wyceny podane w rekomendacjach są wykonane na podstawie cenników producentów (oprócz produktów firmy Leier i H+H, w przypadku których podano ceny z rynku). Produkty te są sprzedawane przez wielu dystrybutorów, którzy prowadzą swoją politykę cenową. Dlatego na rynku ceny te mogą być odmienne w różnych miejscach kraju.

Co jest do wyboru

Ceramika
Ściany z ceramiki są mocne i wytrzymałe. Pustaki ceramiczne różnych producentów są powszechnie dostępne

fot. Andrzej T. Papliński

Ceramika

To jeden z najstarszych i powszechnie dostępnych materiałów budowlanych. Materiały murowe są produkowane z gliny występującej w Polsce w wielu miejscach. Różni się ona składem, dlatego pustaki od różnych producentów mogą mieć nieco inny odcień czerwieni. Do budowy ścian dwuwarstwowych stosuje się pustaki z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej. Elementy z pustkami powietrznymi w środku są cieplejsze od elementów pełnych, ponieważ powietrze jest bardzo dobrym izolatorem. Sprzyja temu również poryzacja, czyli dodanie do masy glinianej trocin. Podczas wypału one spłoną i w ceramice powstanie mnóstwo niewielkich porów wypełnionych powietrzem.

Pustaki mogą mieć różne wymiary, np. długość 18,8, 22, 24,8, 37,5 cm i wysokość, na przykład 22 lub 23,8 cm. Są to elementy wielkowymiarowe, więc muruje się z nich szybko. Na 1 m2 muru potrzeba 10-12 sztuk. Pustaki przeznaczone do wznoszenia na zwykłą spoinę o grubości około 1,2 cm nie mają specjalnego wykończenia powierzchni. Do murowania na cienkowarstwową zaprawę klejową lub pianę poliuretanową są przeznaczone pustaki, których powierzchnia jest szlifowana, a elementy zachowują dużą dokładność wymiarową.

Wielką zaletą ceramiki jest wysoka wytrzymałość mechaniczna, znacznie wyższa, niż wskazują wymogi określone dla budownictwa jednorodzinnego. Pustaki są lekkie i dość ciepłe.

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

W każdym materiale znajdziemy węższe elementy do murowania ścian działowych

fot. Piotr Mastalerz
Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Niektórzy producenci oferują również gotowe belki nadprożowe do otworów o typowych rozpiętościach

fot. Solbet

Beton komórkowy

Powstaje z piasku, cementu, wapna i wody, do których dodaje się pastę cementową, co wywołuje silne pulchnienie masy i wypełnienie jej pęcherzykami powietrza. Dzięki temu materiał ten jest bardzo porowaty, lekki i ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Beton komórkowy produkuje się w różnych odmianach zależnie od jego gęstości. Im więcej w materiale jest komórek wypełnionych powietrzem, tym jest lżejszy i cieplejszy. Wyróżnia się odmiany 300-700 kg/m3. Do budowy ścian dwuwarstwowych stosuje się najczęściej odmiany 500 i 600, choć można wykorzystać też cieplejsze bloczki odmian o niższej gęstości, na przykład odmiany 400. W projektach gotowych najczęściej architekci stosują bloczki odmiany 600. Takie też najczęściej znajdziemy w składach budowlanych. Wśród rekomendowanych produktów są po dwa bloczki odmiany 600 i 500, oraz jeden – 400.

Bloczki betonu komórkowego mają duże wymiary. Ich szerokość to 24 cm, długość 59, 60 lub 62,5 cm, a wysokość 20, 24 lub 25 cm. Tak wielkie gabaryty powodują, że z betonu komórkowego szybko się buduje, na 1 m2 muru potrzeba tylko 6,4-8,33 sztuki. Beton komórkowy obecnie jest najczęściej produkowany jako bloczki dokładne o niewielkich odchyłkach wymiarowych. Jest to materiał przeznaczony do murowania na cienką spoinę wypełnioną zaprawą klejową.

Wielką zaletą betonu komórkowego jest łatwość obróbki. Bloczki można ciąć zwykłą piłą, łatwo w betonie robi się bruzdy, można z niego bez problemu wznosić ściany łukowe.

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe Zdjęcia (3)

Bardzo przydatne są kształtki U, z których buduje się nadproża nad otworami okiennymi i drzwiowymi

fot. Silikaty Białystok

Silikaty

Powstają z piasku, wapna i wody. To materiały murowe o największej gęstości i najmniejszej nasiąkliwości. Bloczki są bardzo twarde i mają wysoką wytrzymałość mechaniczną na ściskanie. Co ciekawe, wraz z upływem czasu silikaty nie niszczeją, wręcz odwrotnie – stają się coraz mocniejsze, ponieważ cząsteczki wapna wciąż wiążą z dwutlenkiem węgla. W rekomendacjach poprosiliśmy o bloczki szerokości 24-25 cm, ale na rynku są węższe elementy (18 cm), które są wystarczająco wytrzymałe, żeby wznosić z nich ściany konstrukcyjne.

Bloczki z silikatów są zimne, mają najwyższy wśród materiałów murowych współczynnik przewodzenia ciepła λ, dlatego ściany dwuwarstwowe wymagają solidnej termoizolacji. Na rynku są bloczki pełne oraz z drążeniami. Do budowy ścian dwuwarstwowych stosuje się te z drążeniami, bo są cieplejsze od pełnych. Ponadto w drążeniach można poprowadzić przewody instalacyjne.

Silikaty to najcięższe materiały murowe. Ich gęstość dochodzi do 1400 kg/m3. Ze względu na możliwość przenoszenia (waga mniej więcej 20 kg) bloczki mają znacznie mniejsze wymiary niż w przypadku innych surowców, np. 33 x 24 x 20 lub 24 x 24 x 24 cm. Do wzniesienia 1 m2 muru potrzeba 15-20 elementów. Taki mur waży mniej więcej 400 kg. Jest znacznie cięższy niż z betonu komórkowego czy ceramiki, więc wymaga mocniejszych fundamentów. Za to ściany nie wymagają dozbrajania albo wzmacniania, na przykład w strefie podparcia nadproży.

Obróbka silikatów jest trudna, do cięcia bloczków lub robienia bruzd potrzeba zwykle mocnych narzędzi elektrycznych.

Zaletami silikatów są trwałość, wysoka izolacyjność akustyczna wynikająca z gęstości i dobra akumulacja ciepła, które później ściany powoli oddają.

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Kiedy elementy muru łączy się na cienką spoinę poziomą, bardzo ważne jest idealne wypoziomowanie pierwszej warstwy pustaków lub bloczków. To pozwoli uniknąć problemów z równym układaniem wyższych warstw

fot. Silka
Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Bloczki z wyprofilowaniami na obu końcach mogą być łączone na pióro i wpust, czyli bez wypełniania spoin pionowych. To ułatwia i przyspiesza murowanie oraz sprzyja szczelności i termoizolacyjności ściany

fot. Ytong

Keramzytobeton

To masa cementowa, do której dodano keramzyt, czyli wypełnione powietrzem granulki z wypalonej gliny. Keramzyt sprawia, że masa betonowa jest lżejsza i ma lepsze parametry termoizolacyjne. Elementy keramzytobetonowe są koloru szarego lub zabarwione na czerwono.

Do budowy ścian dwuwarstwowych stosuje się bloczki i pustaki wielkowymiarowe, mające długość odpowiednio 30 i 50 cm, szerokość 24 i wysokość 24 cm. Popularne są zwłaszcza pustaki, ponieważ są lżejsze i cieplejsze.

Elementy z keramzytobetonu mają porowatą powierzchnię. Są przeznaczone do murowania na tradycyjną zaprawę. Grubość spoin poziomych i pionowych wynosi 1-1,2 cm.

Keramzytobeton wyróżniają lekkość i dobre właściwości termoizolacyjne. Ściany są ciepłe, dobrze akumulują energię termiczną i powoli ją oddają.

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Producenci materiałów murowych oferują także narzędzia. Do nakładania zaprawy klejowej równą i cienką warstwą służy specjalna kielnia w postaci zbiorniczka z ząbkowanymi krawędziami. Wypełnioną zaprawą prowadzi się szybko po murze

fot. Andrzej T. Papliński

Wytrzymałość mechaniczna

Ściany konstrukcyjne są obciążone przede wszystkim pionowo. Przenoszą ciężar własny, obciążenia z dachu i stropu. Działają na nie także obciążenia poziome od parcia wiatru. Muszą się charakteryzować odpowiednią nośnością, a ta zależy od wytrzymałości na ściskanie elementów murowych. Budynki jednorodzinne nie są wysokie, więc można w nich wykorzystać materiały o nie najwyższej wytrzymałości na ściskanie. Najmniejszą wytrzymałość mechaniczną mają beton komórkowy i keramzytobeton, wynosi ona 2-5 MPa, największą mają silikaty – 15-25 MPa. Wiąże się to odpowiednio z niską i wysoką gęstością tych materiałów. Wysoką wytrzymałość na ściskanie – mniej więcej 15 MPa – mają także pustaki ceramiczne.

Mimo takich różnic w przypadku tego parametru wszystkie te materiały mogą być stosowane do wznoszenia warstwy konstrukcyjnej ścian dwuwarstwowych.

Rozwiązania systemowe

Decydując się na określony materiał murowy, warto zwrócić uwagę, czy producenci oferują rozwiązania systemowe. Są to elementy kompatybilne, z których architekci bez trudu mogą zaprojektować dowolny dom jednorodzinny. Ich rozmiary i właściwości zostały opracowane z myślą o powszechnie stosowanych, sprawdzonych rozwiązaniach konstrukcyjnych, co przyspiesza prace budowlane. Można je kupić w ramach jednego zamówienia, nie trzeba szukać ich u innych producentów czy dystrybutorów. Wykorzystanie tego samego budulca do wzniesienia całego domu jest też korzystne z punktu widzenia fizyki budowli. Dostępność bloczków lub pustaków połówkowych na ściany działowe czy elementów narożnikowych (jeśli są wymagane) jest powszechna. Wielu producentów oferuje dodatkowo kształtki lub belki do budowy nadproży, a także węższe płytki do obmurowania wieńca. Najobszerniejsze systemy obejmują również rozwiązania stropowe. Od pewnego czasu producenci materiałów murowych przygotowują także narzędzia do wznoszenia ścian, zaprawy murarskie, a nawet tynki i kleje oraz systemy ociepleń. Wśród rekomendowanych produktów najobszerniejszą ofertę systemową mają firmy Solbet i Wienerberger.

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Pustaki z keramzytobetonu mają porowatą powierzchnię, więc muruje się je z wykorzystaniem cementowo-wapiennej zaprawy murarskiej. Wykonuje się tradycyjne spoiny poziome i pionowe. Ich grubość wynosi 1-1,5 cm

fot. Leca

Izolacyjność termiczna

Do budowy ścian dwuwarstwowych nie trzeba wybierać najcieplejszych na rynku materiałów murowych, bo o ich ostatecznych właściwościach termoizolacyjnych zadecyduje ocieplenie. Mur z pustaków lub bloczków pełni funkcję konstrukcyjną. Oczywiście jeśli wybierzemy cieplejszy materiał murowy, będziemy mogli zastosować mniej izolacji. Jest bardzo wiele różnych materiałów ociepleniowych i ściany dwuwarstwowe można komponować na wiele sposobów.

Do rekomendacji wybraliśmy elementy o zbliżonej szerokości 24-25 cm, żeby je łatwo porównać. Takie też najczęściej są ściany konstrukcyjne w projektach.

Nie wszyscy producenci zaoferowali najcieplejsze materiały ze swojej oferty. Wśród materiałów murowych na ściany dwuwarstwowe najniższy współczynnik przewodzenia ciepła λ ma beton komórkowy. Najcieplejsze są bloczki odmiany 400 (Termalica T400/24), których współczynnik λ jest bardzo niski – wynosi 0,096 W/(m.K). Bloczki odmiany 500 są nieco cieplejsze od tych odmiany 600. Pierwsze mają współczynnik λ = 0,13-0,135 (H+H Gold+500 i Solbet Optimal), drugie 0,15-0,155 W/(m.K) (odpowiednio Silka Ytong i Prefbet). Dobrą termoizolacyjność wykazuje keramzytobeton. Pustaki marki Leca mają λ = 0,191 W/(m.K). Zróżnicowane parametry izolacyjne mają pustaki ceramiczne. Zależą one od wielkości, kształtu i ilości drążeń, a także grubości ścianek między pustkami. Najlepsze parametry cieplne wśród pustaków ceramicznych ma TERMOton 25 Diament firmy Owczary, który osiągnął współczynnik λ = 0,170 W/(m.K). Najwyższy współczynnik λ (0,313) ma pustak Porotherm 25 P+W firmy Wienerberger. Zdecydowanie zimniejsze są elementy silikatowe, co nie przeszkadza używać ich do budowy ścian dwuwarstwowych ze względu na inne zalety. Pustak Silka E 24 ma współczynnik λ = 0,55 W/(m.K).

Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Bloczki z wyprofilowaniem pióro/wpust wsuwa się od góry w mur. Przy murowaniu na zaprawę klejową spoinę pionową wypełnia się tylko w tych miejscach, gdzie łączy się elementy docinane

fot. H+H

Mrozoodporność

Wszystkie materiały murowe są mrozoodporne, ale w różnym stopniu. Producenci ceramiki deklarują trwałość murów niezabezpieczonych dla warunków obojętnych (F0), umiarkowanych (F1) lub surowych (F2). Najczęściej występują pustaki klasy F1.

W przypadku betonu komórkowego i silikatów określa się, ile cykli zamarzania i rozmarzania wytrzyma materiał bez znaczących uszkodzeń i spadku wytrzymałości. Beton komórkowy uznaje się za mrozoodporny, jeśli wytrzyma 15 cykli, a silikaty – nie mniej niż 25 (F1) lub 50 (F2).

Pustaki ceramiczne

Mega-Max 250 P+W
Producent: CERPOL KOZŁOWICE
Wymiary: 37,5 x 25 x 23,8 cm
Masa: około 14 kg
Uchwyty do przenoszenia: nie
Wyprofilowania pióro/wpust: tak
Klasa dokładności wymiarowej: T1
Dopuszczalne odchyłki wymiarowe: długość +-8 mm , szerokość i wysokość +-6 mm
Gęstość: 670 kg/m3
Wytrzymałość mechaniczna na ściskanie: 13,2 MPa
Współczynnik przewodzenia ciepła λ: 0,258 W/(m.K)
Mrozoodporność: F1
Klasa reakcji na ogień: A1
Współczynnik dyfuzji pary wodnej μ: 5/10
Promieniotwórczość: f1 ≤1,2, f2 ≤ 240 Bq/kg
Zużycie elementów murowych: 10,5 szt./m2
Cena: 6,70 zł/szt.
Koszt materiałów na 10 m2 muru: 746 zł z zaprawą cementowo-wapienną
Materiały systemowe uzupełniające: pustaki połówkowe na ściany działowe

fot. CERPOL KOZŁOWICE
Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe

Bardzo nowoczesnym rozwiązaniem jest zaprawa murarska w postaci piany, którą nakłada się z puszki tylko dwoma paskami za pomocą pistoletu. Producent oferuje to jako gotowe rozwiązanie. Pustaki są sprzedawane łącznie z zaprawą

fot. Wienerberger

Odporność na ogień

Mury mają chronić nasz dobytek, więc powinny być trwałe. Wszystkie prezentowane materiały murowe mają klasę reakcji na ogień A1, czyli są niepalne. Ich odporność na ogień wynosi zwykle REI 240, co oznacza, że powinny nie ulec zniszczeniu przez cztery godziny przy niskim poziomie obciążenia ogniowego. To pozwala na ewakuację ludzi i mienia. Trzeba zaznaczyć, że odporność na ogień (oraz właściwości akustyczne, o których dalej) bada się w odniesieniu do muru otynkowanego.

Izolacyjność akustyczna

Najlepiej chronią przed hałasem materiały pełne o dużej gęstości. Masa nie przenosi dźwięków ani drgań. Generalnie zależność jest taka, że im lepiej materiał izoluje akustycznie, tym jest zimniejszy. Pod względem akustyki najlepiej wypadają więc ciężkie silikaty. Wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw dla bloczków silikatowych wynosi 55-56 dB. Więc jeśli chcemy się budować w gwarnej okolicy, warto postawić na taki materiał. Co ciekawe, dość zimny pustak ceramiczny Porotherm 25 P+W murowany na grube spoiny daje mur o wskaźniku Rw 53 dB. Niektórzy producenci podają bardziej precyzyjne wskaźniki RA1 i RA2, które są zawsze niższe od Rw. Pierwszy z nich dotyczy dźwięków bytowych, ruchu drogowego i kolejowego o dużej prędkości, a drugi – miejskiego ruchu ulicznego i ruchu drogowego o małej prędkości.

Beton komórkowy

Bloczek z betonu komórkowego
Producent: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI BETONÓW PREFBET
Wymiary: 59 x 24 x 24 cm. Masa: 18,7 kg
Uchwyty do przenoszenia: tak
Wyprofilowania pióro/wpust: tak
Dopuszczalne odchyłki wymiarowe: szerokość i wysokość +-2 mm, długość +-3 mm
Gęstość: 550 kg/m3
Wytrzymałość mechaniczna na ściskanie: ≥2,5 MPa
Współczynnik przewodzenia ciepła λ: 0,155 W/(m.K)
Mrozoodporność: 15 cykli
Klasa reakcji na ogień: A1
Klasa odporności ogniowej: REI240
Wskaźnik izolacyjności akustycznej:RA1 = 41 dB
Współczynnik dyfuzji pary wodnej μ: 5/10
Promieniotwórczość: f1 = 0,16, f2 = 20 Bq/kg
Rekomendowana zaprawa: klejowa Prefbet Termo Biała
Klasa zaprawy: M10
Spoiny poziome: tak, 1-3 mm
Spoiny pionowe: nie
Zużycie zaprawy: około 6 kg/m2
Zużycie elementów murowych: 6,8 szt./m2
Cena: 8,60 zł/szt.
Koszt materiałów na 10 m2 muru: 621 zł
Materiały uzupełniające: bloczki i płytki na ściany wewnętrzne i działowe, elementy nadproży, elementy ocieplające do wieńca, pustaki do stropu gęstożebrowego Teriva 4,0/1

fot.

Promieniotwórczość

Promieniowanie jest zjawiskiem naturalnym. Wszystko, co nas otacza, wykazuje naturalną radioaktywność. Jednak ze względu na zdrowie bada się materiały przeznaczone do wznoszenia domów mieszkalnych pod kątem zawartości potasu, radu i toru. Wskaźnik f1 informuje o narażeniu naszego ciała na promieniowanie gamma przez radionuklidy tych pierwiastków. Wskaźnik f2 mówi o zawartości radu 226, który jest izotopem radonu.

Wszystkie prezentowane materiały murowe spełniają normy dotyczące zawartości pierwiastków promieniotwórczych. Średnie wartości tych wskaźników są niskie w przypadku białego betonu komórkowego (niezawierającego popiołów) i silikatów. Nieco wyższe wartości wykazuje keramzytobeton (ze względu na granulki z gliny), a najwyższe ceramika. Nie powinno to jednak budzić żadnych obaw. Od wieków żyjemy w domach budowanych z glinianych cegieł i pustaków. Co ciekawe, stężenie radonu jest wyższe w domach z drewna.

Silikaty

Silka E24
Producent: XELLA
Wymiary: 33,3 x 24 x 19,9 cm
Masa: 23 kg/szt.
Uchwyty do przenoszenia: tak
Wyprofilowania pióro/wpust: tak
Klasa dokładności wymiarowej: T2
Dopuszczalne odchyłki wymiarowe: wysokość ± 1 mm
Gęstość: 1400-1450 kg/m3
Klasa: 1,4
Wytrzymałość mechaniczna na ściskanie: 15 MPa
Klasa: 15
Współczynnik przewodzenia ciepła λ: 0,55 W/(m.K)
Klasa reakcji na ogień: A1
Klasa odporności ogniowej: REI 240
Wskaźnik izolacyjności akustycznej:RW = 56 dB, RA1 = 54 dB, RA2 = 51 dB
Współczynnik dyfuzji pary wodnej μ: 5/10
Promieniotwórczość: f1 = 0,14, f2 = 12 Bq/kg
Rekomendowana zaprawa: do cienkich spoin Ytong-Silka
Klasa zaprawy: M10
Spoiny poziome: tak, 1 mm
Spoiny pionowe: nie
Zużycie zaprawy: 3,2 kg/m2
Zużycie elementów murowych: 15 szt./m2
Cena: 6,62 zł/szt.
Koszt materiałów na 10 m2 muru: 1028 zł
Materiały uzupełniające: bloki połówkowe uzupełniające długość, bloki uzupełniające wysokość

fot. XELLA

Sposób murowania

Zależy od odpowiedniego wykończenia elementów murowych oraz ich dokładności wymiarowej. W ostatnich latach upowszechniło się stosowanie cienkowarstwowych zapraw klejowych do murowania, które pozwalają wykonywać spoiny o szerokości 1-3 mm. Drugim udogodnieniem jest profilowanie obu końców elementu w pióro i wpust, co pozwala nie wypełniać spoin pionowych. Takie rozwiązania ułatwiają i przyspieszają murowanie, a także poprawiają parametry cieplne ścian, bo szerokie spoiny (1-1,2 cm) stanowią mostki termiczne.

Żeby zastosować zaprawy klejowe, bloczki i pustaki muszą mieć maksymalnie zbliżone wymiary, czyli mieć jak najmniejsze odchyłki, zwłaszcza pod względem wysokości. Wiele z nich ma powierzchnię szlifowaną. Dla poszczególnych materiałów murowych stosuje się różne oznaczenia tych właściwości, na przykład bloczki betonu komórkowego dokładne mają klasę TLMB, a pustaki ceramiczne lub bloczki silikatowe klasy T2 są dokładniejsze niż klasy T1. Czasem producenci deklarują klasę Tm i podają w milimetrach dopuszczalne odchyłki wymiarowe ich produktów.

Prawie wszystkie rekomendowane materiały murowe są przygotowane pod cienkowarstwowe zaprawy klejowe na spoiny poziome, w tym pustaki Porotherm Dryfix firmy Wienerberger zaprawę w postaci piany nakładanej tylko dwoma paskami z puszki. Dwóch producentów ceramiki, firmy Cerpol Kozłowice i Owczary, nie zadeklarowało rodzaju zaprawy murarskiej, jednak wielkość odchyłek wskazuje, że ich pustaki to elementy przeznaczone do murowania na grubą spoinę. Pustaki ceramiczne Thermopor 25 P+W, Porotherm 25 P+W, oraz keramzytobetonowe Leca Blok 24 muruje się na grubą spoinę, z tym że w trzecim wypadku wykonuje się także spoiny pionowe.

Keramzytobeton

Leca Blok 24
Producent: LECA
Wymiary: 50 x 24 x 24 cm
Masa: 17,5-19,5 kg
Uchwyty do przenoszenia: nie
Wyprofilowania pióro/wpust: tak
Klasa dokładności wymiarowej: D1
Gęstość: 724 kg/m3
Wytrzymałość mechaniczna na ściskanie: 2,5 MPa
Współczynnik przewodzenia ciepła λ: 0,191 W/(m.K)
Mrozoodporność: zalecany tynk na ścianie zewnętrznej
Klasa reakcji na ogień: A1
Klasa odporności ogniowej: REI 240
Wskaźnik izolacyjności akustycznej:Rw = 48(-1;-3) dB
Współczynnik dyfuzji pary wodnej μ: 5/15
Rekomendowana zaprawa: cementowo-wapienna
Klasa zaprawy: 4-5 MPa
Spoiny poziome: tak, 10-12 mm
Spoiny pionowe: tak, 10-12 mm
Zużycie zaprawy: 25-40 kg/m2
Zużycie elementów murowych: 8 szt./m2
Cena: 7,7 zł/szt.
Koszt materiałów na 10 m2 muru: 715 zł
Materiały uzupełniające: kształtki U na nadproża, stropy gęstożebrowe, systemy kominowe z obudowami keramzytobetonowymi

fot. LECA

Podsumowanie

Przyjrzymy się produktom wycenionym wg cenników firmowych. Najtaniej wzniesiemy mury domu z betonu komórkowego, choć różnica w cenie między poszczególnymi produktami jest duża. Mur z bloczków Prefbetu kosztuje 621 zł/10 m2, a z bloczków Ytong Solid firmy Xella prawie dwa razy więcej (1186 zł). Warto zaznaczyć, że te drugie mają podwyższoną wytrzymałość na ściskanie. Drugim najtańszym produktem na mury jest keramzytobeton – wydamy 715 zł na 10 m2. Za ciepły mur z bloczków betonu komórkowego Solbet Optimal Plus o niskim współczynniku λ trzeba zapłacić nieco więcej, bo 774 zł / 10 m2.

Mury z ceramiki są nieco droższe od tych z betonu komórkowego, (z jednym wyjątkiem). Według uzyskanych informacji najdroższa (923 zł/10 m2) jest ściana z pustaków szlifowanych Porotherm Dryfix firmy Wienerberger murowana z użyciem zaprawy w postaci piany. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które pozwala przyspieszyć prace budowlane, a także wydłużyć sezon (pianę można nakładać przy temperaturze do -5oC). Firma Owczary nie uwzględniła w swojej rekomendacji zaprawy murarskiej. Same bloczki TERMOton P+W 25 Diament kosztują 902 zł / 10 m2. Jeśli uwzględnimy ceny rynkowe zwykłych zapraw cementowo-wapiennych (poniżej 10 zł / 25 kg), mur wzniesiony z ich użyciem będzie w tej samej cenie co wcześniej przedstawiony, a trzeba pamiętać, że będzie on znacznie cieplejszy.

Mur z silikatów firmy Xella jest o 100 zł droższy (1028 zł/10 m2), a będzie wymagał większej termoizolacji.

Wydanie: Murator 1/2019 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Perfekcyjnie bez względu na kolor
Malowanie nie jest trudne, nie trzeba być fachowcem, żeby sobie z nim poradzić. Grunt to dobrze się przygotować. Co warto...
MALOWANIE ŚCIAN
Z półki na półkę
Ażurowa konstrukcja schodów wspornikowych wygląda lekko i nowocześnie. Nie dzieli optycznie wnętrza i dobrze się prezentuje w otwartej strefie dziennej.
SCHODY METALOWE