Materiały murowe na ściany dwuwarstwowe
Ściany dwuwarstwowe to najczęściej stosowane rozwiązanie konstrukcji domów jednorodzinnych. Na rynku jest wiele elementów murowych, które można tu wykorzystać. Poprosiliśmy producentów, żeby zarekomendowali najlepsze ich zdaniem wyroby do takiego zastosowania.
Ściany dwuwarstwowe można wznosić z ceramiki, betonu komórkowego, silikatów lub keramzytobetonu. Każdy z tych materiałów jest inny. Zanim więc dokonamy ostatecznego wyboru, z czego zbudujemy dom, warto zdobyć nieco informacji o każdym z nich oraz zobaczyć, jak wyglądają, jak się je muruje. Przedstawiamy podstawowe parametry poszczególnych materiałów. Omawiamy też istotne właściwości materiałów murowych stosowanych do budowy domów jednorodzinnych.
Poprosiliśmy producentów o polecenie pustaków lub bloczków na mur konstrukcyjny o najczęściej występującej w projektach szerokości, to jest 24-25 cm. Na ściany dwuwarstwowe można wykorzystać elementy o różnej szerokości, na przykład 18-30 cm. Jednak ze względów ekonomicznych nie ma sensu pogrubianie ścian nośnych (termoizolacje są tańsze od materiałów konstrukcyjnych). Z kolei węższe ściany można budować z materiałów, które mają większą wytrzymałość. Nie musimy sięgać po najcieplejsze wyroby murowe, ponieważ za parametry termiczne ściany będzie odpowiadać materiał izolacyjny ...
W artykule znajdziesz:
- szczegółowy opis 13 rekomendowanych materiałów murowych
- omówienie najistotniejszych ich parametrów: wytrzymałości, izolacyjności termicznej i akustycznej, mrozoodporności oraz promieniotwórczości
- wycenę zarówno pojedynczego elementu, jak i materiałów na 10 m2 muru
Warto szczegółowo je porównać bo zdecydowanie różni je zużycie - od 64 do 180 szt./ 10 m2 muru, a jego koszt wynosi od 620 do 1030 zł.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych