Malowanie na mat

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Wybór koloru, na jaki pomalujemy wnętrza, jest trudny. Ale oprócz tego trzeba jeszcze zdecydować, jaki stopień połysku chcemy zastosować. Ta druga decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko wizualne, dekoracyjne, ale także praktyczne.

Do malowania ścian i sufitów stosuje się wodorozcieńczalne farby dekoracyjne. Mogą to być farby o różnych nazwach: dyspersyjne, emulsyjne, winylowe, lateksowe, akrylowe, silikonowe. Pod tymi nazwami kryją się farby o różnym spoiwie, a jego rodzaj jest ważny ze względu na parametry użytkowe, ponieważ spoiwo wiąże składniki farby. Ilość spoiwa także decyduje o stopniu połysku farby, czyli o tym, jaki efekt uzyskamy na ścianach lub suficie i jak wymalowanie będzie się sprawdzać w użytkowaniu. W zależności od tego, czy farba da matowe, czy połyskujące wykończenie, otrzymamy efekty dekoracyjne o różnych walorach i właściwościach.

Stopień połysku farby powinien być dopasowany do pomieszczenia – jego wielkości, intensywności eksploatacji oraz charakteru.

Malowanie na mat

Efekt uzyskany przy połączeniu dwóch kolorów na ścianie jest wyraźniejszy, gdy wybierze się farby matowe

fot. Bondex

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, kiedy stosować farby matowe, a kiedy z połyskiem
  • wskazówki, jak wybrać farbę matową
  • przydatne triki łączenia kolorów i stopnia połysku - z omówieniem efektu, jaki to daje
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2019 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA