Malowanie na mat

Anna Kazimierowicz
Anna Kazimierowicz

Wybór koloru, na jaki pomalujemy wnętrza, jest trudny. Ale oprócz tego trzeba jeszcze zdecydować, jaki stopień połysku chcemy zastosować. Ta druga decyzja będzie miała konsekwencje nie tylko wizualne, dekoracyjne, ale także praktyczne.

Do malowania ścian i sufitów stosuje się wodorozcieńczalne farby dekoracyjne. Mogą to być farby o różnych nazwach: dyspersyjne, emulsyjne, winylowe, lateksowe, akrylowe, silikonowe. Pod tymi nazwami kryją się farby o różnym spoiwie, a jego rodzaj jest ważny ze względu na parametry użytkowe, ponieważ spoiwo wiąże składniki farby. Ilość spoiwa także decyduje o stopniu połysku farby, czyli o tym, jaki efekt uzyskamy na ścianach lub suficie i jak wymalowanie będzie się sprawdzać w użytkowaniu. W zależności od tego, czy farba da matowe, czy połyskujące wykończenie, otrzymamy efekty dekoracyjne o różnych walorach i właściwościach.

Stopień połysku farby powinien być dopasowany do pomieszczenia – jego wielkości, intensywności eksploatacji oraz charakteru.

Malowanie na mat

Efekt uzyskany przy połączeniu dwóch kolorów na ścianie jest wyraźniejszy, gdy wybierze się farby matowe

fot. Bondex

W artykule znajdziesz:

  • podpowiedzi, kiedy stosować farby matowe, a kiedy z połyskiem
  • wskazówki, jak wybrać farbę matową
  • przydatne triki łączenia kolorów i stopnia połysku - z omówieniem efektu, jaki to daje
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2019 Tekst Anna Kazimierowicz
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU