Wizyta w zakładzie energetycznym

Jak przyłączyć dom do sieci elektroenergetycznej

Sylwia Jesion
Sylwia Jesion

Sprawy związane z przyłączeniem do sieci energetycznej budowanego domu należy załatwiać z dużym wyprzedzeniem, bowiem proponowane przez dystrybutorów terminy wynoszą nawet półtora roku.

W praktyce czas oczekiwania na przyłączenie ulega skróceniu do kilku miesięcy, niemniej jednak z różnych przyczyn może się zdarzyć, że potrwa to dłużej. Jakie to przyczyny? Przede wszystkim konieczność doprowadzenia przez dystrybutora linii energetycznej do granicy naszej działki, w sytuacji gdy na przyległym terenie po prostu nie ma jeszcze rozbudowanej sieci. Ponadto znaczenie mają liczba wniosków o przyłączenie składanych w naszej okolicy i rodzaj planowanej linii energetycznej. Jeśli ma to być linia napowietrzna, termin realizacji robót będzie krótszy niż w razie linii kablowej prowadzonej w ziemi.

Wizyta w zakładzie energetycznym

W zakładzie energetycznym załatwiamy nie tylko przyłączenie nowego domu do sieci, ale też rozdzielenie instalacji w razie podziału domu na dwa lokale, zwiększenie istniejącej mocy przyłączeniowej, zmianę rodzaju zasilania oraz włączenie do sieci zamontowanej na dachu mikroinstalacji fotowoltaicznej

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • instrukcję krok po kroku, jak załatwić przyłączenie domu do sieci elektroenergetycznej
  • wysokość opłaty za przyłączenie
  • zasady zmiany sprzedawcy prądu
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2019 Tekst Sylwia Jesion
warto przeczytać