Pompy ciepła powietrze/woda
Co warto o nich wiedzieć? Jak je dobrze wykorzystać?
Ich źródło ciepła – powietrze – otacza nas i jest w każdej chwili gotowe do wykorzystania. Jednak zimą ma niską, nierzadko ujemną temperaturę. Jak mimo to spożytkować je do ogrzewania?
Pompy ciepła czerpią energię wprost ze środowiska i przekazują ją do instalacji grzewczej. Wykorzystują energię zmagazynowaną w ziemi, w wodach gruntowych oraz w powietrzu – zewnętrznym lub wewnętrznym. Do pracy jest im jednak niezbędna energia elektryczna zużywana głównie do napędu sprężarki. Im większą efektywność ma pompa ciepła, tym mniej energii elektrycznej potrzebuje do wytworzenia energii cieplnej, która jest sumą energii elektrycznej dostarczonej z elektrowni (za którą musimy zapłacić) oraz czerpanej ze środowiska (darmowej).
Pompy ciepła wykorzystują energię pierwotną znacznie efektywniej niż tradycyjne źródła ciepła i nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery. Wprawdzie energia elektryczna do ich zasilania powstaje ze spalania paliw kopalnych, jednak jest jej niewiele (3-4 razy mniej niż energii, którą finalnie dostarczają pompy) i jej wytwarzaniu w elektrowniach towarzyszy mniej szkodliwa emisja zanieczyszczeń, tak zwana wysoka.
W artykule znajdziesz:
- zalety i ograniczenia powietrznych pomp ciepła
- sposób interpretacji i dobierania mocy pompy
- efekt ekonomiczny i ekologiczny stosowania powietrznych pomp ciepła
- zasady współpracy z innymi źródłami ciepła
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych