spis treści

Murator 5/2018

Wypróbuj za darmo! Wszystkie artykuły z tego wydania przeczytasz bezpłatnie na swoim komputerze, tablecie, smartfonie.

...taras naziemny
xx pytań o...

14 pytań o taras naziemny. Konstrukcje, nawierzchnie, zadaszenie

Przez prawie pół roku taki taras jest dla nas drugim salonem. Spędzamy tam wolny czas, świętujemy, przyjmujemy gości. Niech więc będzie zbudowany solidnie, a jego wykończenie pasuje do stylu domu?
Dom do remontu
rozgrzewka przed budową

Dom do remontu. Jak go kupić i tego nie żałować

Gdy ceny materiałów budowlanych i robocizny rosną, alternatywą dla wybudowania domu jest jego zakup na rynku wtórnym. Jak się do tego zabrać, by nie zwariować i uniknąć kłopotów?
Jedyny taki
architektura i wnętrza

Funkcjonalny, tani i energooszczędny dom architekta. Sprawdzony projekt

Rodzinny, racjonalny, ciepły. Z lekkim zacięciem modernistycznym. Umożliwiający wygodne funkcjonowanie na co dzień. Taki dom wymyślił – najpierw dla siebie i swoich bliskich, a później dla innych inwestorów – architekt Przemysław Biryło.
Projekt na miarę działki
architektura i wnętrza

Gdy wymarzony projekt nie pasuje do działki... Adaptacja projektu gotowego

Nie zawsze wymarzony projekt spełnia wymagania przepisów urbanistycznych i idealnie pasuje do miejsca, w którym ma być zrealizowany. To nie znaczy, że trzeba z niego zrezygnować. Może warto go dostosować?
O wyższości płaskiego nad wypukłym
architektura i wnętrza

Dachówki płaskie na dachy i elewacje

Modna dziś powściągliwość architektoniczna chce, by dachy skromnie wpisywały się w bryłę i pejzaż. Bardzo dobrze radzą sobie z tymi wytycznymi dachówki płaskie. Jednak robią to w różny sposób – w zależności od modelu.
Modne kolory wnętrz
architektura i wnętrza

Modne kolory wnętrz. To jest na topie

Kolory potrafią całkowicie odmienić wygląd przestrzeni. Podpowiadamy, które z nich będą na topie w nadchodzących miesiącach i jak odświeżyć wystrój nie wydając na to dużych pieniędzy.
Otwarte na trendy
architektura i wnętrza

Drzwi wewnętrzne w loftowym stylu

Drzwi miały dokładnie pasować do charakteru mieszkania, nie zajmować wiele miejsca i być wygodne. Inwestorzy nawet nie brali pod uwagę zakupu gotowych skrzydeł – mieli na nie własny pomysł.
Stropy, które spadają z nieba
budowa i remont

Budujemy strop z prefabrykatów. Szybko i prosto

Spadają bezpiecznie i powoli, bo są opuszczane na miejsce przy użyciu dźwigu. Taka metoda wykonywania stropów to propozycja dla wszystkich, którzy cenią czas. Szybciej i prościej się już nie da.
Ocieplone ściany z ceramiki
budowa i remont

6 sprawdzonych sposobów na ocieplenie ścian z ceramiki

Konstrukcja dwuwarstwowa to obecnie najpopularniejszy sposób wznoszenia ścian nośnych domów jednorodzinnych. Połączenie muru ceramicznego z warstwą ocieplenia pozwala uzyskać mocne ściany o dobrych parametrach termoizolacyjnych.
Pozbądź się pustki!
budowa i remont

Sposoby ocieplania starych murów szczelinowych

Gdy w szczelinie między dwiema warstwami muru zamiast powietrza będzie materiał izolacyjny, ściana będzie cieplejsza. Jakie materiały nadają się do takiego zastosowania? Na co uważać, decydując się na takie docieplenie?
Okna na miarę potrzeb
budowa i remont

Okna dopasowane do potrzeb. Jak wybrać najlepsze?

Producenci okien są zobowiązani do deklarowania dla każdego okna ponad 20 parametrów, które w różnym stopniu wpływają na jego funkcjonalność i żywotność, bezpieczeństwo oraz wygodę obsługi. Ale wybierając okna, nie trzeba brać pod uwagę wszystkich parametrów. Wystarczy skupić się na tych, które najbardziej wpływają na codzienne użytkowanie.
Na kołki, klipsy i klej
budowa i remont

Na kołki, klipsy i klej. Jak się mocuje listwy przypodłogowe?

Starannie przymocowane listwy stanowią eleganckie i praktyczne wykończenie podłogi. Można je zamontować samodzielnie.
Termomodernizacja na medal
budowa i remont

Termomodernizacja na medal

Konsekwentnie i kompleksowo przeprowadzone prace zmieniły śląski dom kostkę z lat 70. w energooszczędny, tani w utrzymaniu budynek. Realizacja otrzymała nagrodę główną w konkursie Remont Roku 2017 w kategorii Termomodernizacja.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków
instalacje i wyposażenie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Tam, gdzie nie ma kanalizacji, warto zbudować własną oczyszczalnię, która pozwoli w ekologiczny sposób zagospodarować ścieki powstające w gospodarstwie domowym.
Doskonałe do kąpieli
instalacje i wyposażenie

Kabiny prysznicowe. Doskonałe do kąpieli

W małej łazience może być wygodną alternatywą dla wanny, w dużej – jej eleganckim i komfortowym uzupełnieniem. Wybierając ją, warto podążać za modą, ale przede wszystkim trzeba uwzględnić swoje możliwości i względy praktyczne.
Straty i zyski ciepła w domu jednorodzinnym
instalacje i wyposażenie

Straty i zyski ciepła w domu jednorodzinnym

Ciepło „ucieka” z budynku przez różnego rodzaju przegrody zewnętrzne: ściany, dach, okna itp. Zyski ciepła mogą pochodzić od promieniowania słonecznego, oświetlenia, urządzeń elektrycznych, instalacji ciepłej wody użytkowej, a także od użytkowników. Jak zbilansować straty i zyski, by rachunki za ogrzewanie były jak najniższe?
Siej i zbieraj
wokół domu

Warzywa z własnego ogrodu. Co posadzić w warzywniku?

Sałatka z warzyw przyniesionych z ogrodu, własne mrożonki i przetwory w słoikach. Brzmi staroświecko i... modnie. Warto ulec temu trendowi i założyć na działce niewielki warzywnik. Podpowiadamy, jak to zrobić oraz co w nim posadzić.
Drewno na lata
wokół domu

Drewno na lata. Jak zabezpieczyć altanę, meble, ogrodzenie i taras

Drewno to materiał chętnie stosowany wokół domu. Jest naturalne i ciągle modne. Niestety promienie UV, deszcz oraz owady nadwyrężają jego wygląd, a przede wszystkim trwałość. Dlatego, żeby służyło przez długie lata, musi być właściwie konserwowane.
Adaptacja poddasza
prawo i pieniądze

Adaptacja poddasza. Kiedy zgłoszenie, a kiedy pozwolenie

Przekształcenie nieużytkowego strychu w przestrzeń mieszkalną może wymagać dokonania zgłoszenia albo uzyskania pozwolenia. Od zakresu planowanych robót zależy również, czy konieczne będzie zlecenie ekspertyzy technicznej czy projektu budowlanego.
Nowe przepisy o obronie koniecznej
prawo i pieniądze

Obrona konieczna. Jakie mamy prawa, broniąc własnego domu

Czy powiedzenie „mój dom – moja twierdza” jest zgodne z prawdą? Komu możemy zabronić wejścia na naszą posesję, a komu nie? Jak nie przesadzić z reakcją obronną?
Linia zabudowy
prawo i pieniądze

Linia zabudowy a brak planu miejscowego

Inwestor złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy dla działki, na której chciał zbudować dwa domy jednorodzinne. Niestety prezydent odmówił ustalenia warunków zabudowy, argumentując to między innymi tym, nie ma możliwości kontynuowania linii zabudowy. Inwestor odwołał się od tej decyzji. Jak zakończyła się ta sprawa?