Odszkodowanie za warunki zabudowy

Wydane dla sąsiedniej działki

Martyna Sługocka
Martyna Sługocka

Uciążliwe sąsiedztwo niewątpliwie wpływa na wartość nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Jeśli gmina zezwoli na budowę bloku lub warsztatu w pobliżu naszego domu, sprawdźmy, czy mamy prawo do odszkodowania i ile mamy czasu na zgłoszenie roszczenia.

Nie tylko postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wpływają na możliwość zabudowania nieruchomości. Takie same skutki mogą wywołać zapisy decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która określa, jakiego rodzaju inwestycja może potencjalnie powstać w danym miejscu. Ostatecznie o jej realizacji zdecyduje starosta lub prezydent miasta w pozwoleniu na budowę (lub przyjętym bez sprzeciwu zgłoszeniu budowy).

Mimo że decyzja o warunkach zabudowy ustala zasady realizacji inwestycji na konkretnej działce, to jej postanowienia mogą wprowadzać jednocześnie ograniczenia dla nieruchomości sąsiednich – zarówno przyległych do inwestycji, jak i bardziej od niej oddalonych. Właściciele i użytkownicy wieczyści sąsiednich działek mogą się z tego powodu domagać przyznania odszkodowania. Nie ma tu znaczenia, że decyzja o warunkach zabudowy jest zgodna z prawem i nie można jej zarzucić żadnych wad.

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • kiedy i jaki sposób ustala się warunki zabudowy dla działek
  • kto może żądać odszkodowania za niekorzystne dla niego warunki zabudowysąsiedniej działki 
  • gdzie zgłosić takie roszczenie
  • jak warunki zabudowy mogą ograniczać korzystanie z sąsiedniej działki (przykłady)

 

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2019 Tekst Martyna Sługocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA