Odszkodowanie za warunki zabudowy
Wydane dla sąsiedniej działki
Uciążliwe sąsiedztwo niewątpliwie wpływa na wartość nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo jednorodzinne. Jeśli gmina zezwoli na budowę bloku lub warsztatu w pobliżu naszego domu, sprawdźmy, czy mamy prawo do odszkodowania i ile mamy czasu na zgłoszenie roszczenia.
Nie tylko postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wpływają na możliwość zabudowania nieruchomości. Takie same skutki mogą wywołać zapisy decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która określa, jakiego rodzaju inwestycja może potencjalnie powstać w danym miejscu. Ostatecznie o jej realizacji zdecyduje starosta lub prezydent miasta w pozwoleniu na budowę (lub przyjętym bez sprzeciwu zgłoszeniu budowy).
Mimo że decyzja o warunkach zabudowy ustala zasady realizacji inwestycji na konkretnej działce, to jej postanowienia mogą wprowadzać jednocześnie ograniczenia dla nieruchomości sąsiednich – zarówno przyległych do inwestycji, jak i bardziej od niej oddalonych. Właściciele i użytkownicy wieczyści sąsiednich działek mogą się z tego powodu domagać przyznania odszkodowania. Nie ma tu znaczenia, że decyzja o warunkach zabudowy jest zgodna z prawem i nie można jej zarzucić żadnych wad.
W artykule znajdziesz:
- kiedy i jaki sposób ustala się warunki zabudowy dla działek
- kto może żądać odszkodowania za niekorzystne dla niego warunki zabudowysąsiedniej działki
- gdzie zgłosić takie roszczenie
- jak warunki zabudowy mogą ograniczać korzystanie z sąsiedniej działki (przykłady)
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych