Piękne ciepło

Grzejniki, które zdobią

Remigiusz  Łangowski
Remigiusz Łangowski

Dawniej były maskowane obudową lub zastawiane meblami, co niekorzystnie wpływało na rozchodzenie się ciepła. Te nowoczesne nie tylko ogrzewają, ale mogą być też ważnym elementem aranżacji wnętrza, a nawet dekoracją.

Ozdobne grzejniki znajdziemy w każdej spośród grzejnikowych kategorii. Są wśród tych najbardziej popularnych – naściennych, wolno stojących, kanałowych umieszczanych w podłodze – oraz rzadziej spotykanych – montowanych w cokołach szafek kuchennych czy podwieszanych pod sufitem.

Najbardziej znany ich kształt to prostopadłościan, który mieści się we wnęce podokiennej lub idealnie wpasowuje się wymiarami na szerokość filarka międzyokiennego. Jednak producenci coraz częściej oferują nowe grzejniki o bardziej wyszukanych formach. Już zaokrąglenie narożników czy ażurowe otwory potrafią urozmaicić standardową bryłę. Są też rozwiązania specjalne, projektowane do konkretnego wnętrza – między innymi modele łukowe lub kątowe. Takie między innymi ma w ofercie firma Zehnder (na przykład grzejnik rurowy o konstrukcji modułowej Zehnder Charleston).

Oprócz kształtu istotny jest także kolor, dlatego wiele grzejników dekoracyjnych dostępnych jest w pełnej palecie barw (RAL). Dzięki temu możliwy jest optymalny wybór, pasujący do aranżacji pomieszczenia.

Piękne ciepło

Dekoracyjny grzejnik plecionka, mimo że wykonany ze stali, wygląda lekko i designersko. Jego ażurowa struktura przypomina tkacki splot wątku i osnowy

fot. Terma

W artykule znajdziesz:

  • zdjęcia grzejników nowej generacji o interesujących kształtach i barwach
  • podpowiedzi, jaki grzejnik wybrać do salonu, przedpokoju, kuchni, łazienki i pokoju dziecięcego
  • przykłady udanych połączeń grzejników z meblami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2019 Tekst architekt Remigiusz Łangowski
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA