Jasno nawet po zmierzchu

Czym i jak oświetlić taras

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Światło buduje nastrój, podkreśla walory otoczenia, zapewnia bezpieczeństwo. Właściwe oświetlenie tarasu sprawi, że z przyjemnością będziemy z niego korzystać także po zmierzchu.

O oświetleniu tarasu trzeba pomyśleć na etapie projektowania domu. Należy z rozwagą zaplanować rozmieszczenie lamp na elewacji i wokół miejsca wypoczynku, by w czasie budowy domu móc położyć niezbędną instalację elektryczną. Później montaż oświetlenia zewnętrznego będzie znacznie trudniejszy i bardziej kosztowny.

Przy okazji warto wykonać jedno lub dwa gniazda elektryczne zewnętrzne, do których w razie konieczności będzie można podłączyć dodatkowe lampy (na przykład modne girlandy świetlne rozwieszane na czas spotkań towarzyskich), oświetlenie świąteczne, ogrzewacze powietrza, lampy przeciwko owadom, a nawet sprzęt ogrodowy taki jak kosiarka elektryczna czy nożyce do żywopłotu.

Zadaszony taras przypomina salon na świeżym powietrzu i tak też go można oświetlić. Mrok rozproszą lampy sufitowe, a te zwisające nad stołem doświetlą go w czasie posiłków i spotkań towarzyskich

fot. Deltalight

W artykule znajdziesz:

  • informacje o trendach w zdobieniu ogrodu światłem;
  • galerię inspirujących zdjęć;
  • opis dostępnych na rynku lamp z wyjaśnieniem, jakie dzięki nim można osiągnąć efekty świetlne;
  • lampy, które nie tylko oświetlą, ale i ogrzeją Twój taras;
  • podpowiedzi, czym kierować się przy zakupie lamp do ogrodu.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2019 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU