spis treści

Murator 12/2018

14 pytań o bezpieczny dom
12 pytań ...

14 pytań o bezpieczny dom. Jak zbudować i zabezpieczyć dom?

Twój dom twoją twierdzą. Jak jednak uważają niektórzy, nie da się zbudować domu bezpiecznego w stu procentach. Można się natomiast postarać, aby budynek zdolny był przetrwać pożar, uderzenie pioruna, awarię instalacji gazowej lub najście złodziei. Sprawdź, jakimi metodami tego dokonać.
Jak uzyskać dofinansowanie termomodernizacji
rozgrzewka przed budową

Jak uzyskać dofinansowanie termomodernizacji? Program „Czyste powietrze”

Można dostać ponad 47 tys. zł na wymianę kotła i ocieplenie budynku. Tak wysoka dotacja przysługuje jednak tylko najmniej zamożnym właścicielom domów jednorodzinnych. Sprawdź, na co możesz liczyć, i czy lepiej starać się o dotację lub pożyczkę, czy może skorzystać z nowej ulgi podatkowej.
Swojska awangarda
architektura i wnętrza

Dom o tradycyjnej architekturze z nowoczesnymi technologiami. Realizacja projektu "Wspaniały" z kolekcji Muratora

Ten dom umiejętnie łączy urok znany ze starych domostw z nowoczesnymi technologicznie, inteligentnymi i ekologicznymi rozwiązaniami. Zapewne właśnie dlatego życie w domu wybudowanym według projektu „Wspaniały” z Kolekcji Muratora jest zgodne z jego nazwą.
Nowoczesność na wiele pokoleń
architektura i wnętrza

Dom dla trzech pokoleń. Nowoczesne rozwiązanie dla rodziny wielopokoleniowej

Trzy pokolenia pod jednym dachem? To na pewno duże wyzwanie dla projektujących dom. Ten został podzielony na dwie bryły, więc dachy są dwa. Zgodnie z obecnymi trendami architektura stara się nie epatować okazałością – chce być skromna. (Projekt domu: Stoprocent Architekci / Magda Morelewska, Przemek Kaczkowski)
Drzwi na miarę wnętrza
architektura i wnętrza

Jak dobrać i kupować drzwi wewnętrzne. Pomysły na aranżację

Ich wygląd, styl, barwa, użyte materiały są bardzo istotne w domowej przestrzeni. Mogą być wyeksponowane jako ozdoba pomieszczenia albo ukryte i pomysłowo zakamuflowane. Zawsze są jednak ważne, dlatego najczęściej od ich wyboru rozpoczynamy projekt aranżacji pustego lokum. A więc – wybierajmy!
Systemy rynnowe
budowa i remont

Systemy rynnowe - rekomendacje Muratora

Orynnowanie służy do kontrolowanego odprowadzenia wody z dachu. Zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie do domu, przyjrzyjmy się systemom rynnowym z różnych materiałów rekomendowanym przez producentów.
Adaptacja na piątkę
budowa i remont

Adaptacja na piątkę - realizacja nagrodzona w konkursie Remont Roku 2017 w kategorii termomodernizacja

Zbudowana wkrótce po wojnie szkoła służyła mieszkańcom wsi Króle Duże przez kilkadziesiąt lat. Opuszczona w 2002 r. niszczała, dopóki państwo Gertruda i Marek nie postanowili zmienić jej w dom. Realizacja otrzymała wyróżnienie (ex aequo z inną) w konkursie Remont Roku 2017 w kategorii Termomodernizacja.
Równo pod sufitem
budowa i remont

Sufit podwieszany - 6 sposobów na obniżenie sufitu

Obniżenie sufitu pozwala w łatwy sposób zamaskować nierówności stropu. Umożliwia także utworzenie pod stropem wielopłaszczyznowej konstrukcji. Przedstawiamy różne rozwiązania dopasowane do rodzaju pomieszczenia i efektu, jaki ma być osiągnięty.
Beton z pianką
budowa i remont

Beton z pianką - gdzie i jak stosować pianobeton

Mówi się o nim, że to beton komórkowy w postaci płynnej. Zamawiany jest wprost na budowę. Można z niego zrobić podkład podłogowy, który nie wymaga już dodatkowej izolacji termicznej. To jednak nie koniec możliwości pianobetonu. Poznajmy inne jego zastosowania.
Okna energooszczędne
budowa i remont

Okna energooszczędne - na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

To niezbędny element współczesnego domu. Przeszklenia zajmują coraz większą powierzchnię ścian i dachów, muszą więc mieć bardzo dobrą izolacyjność termiczną, aby nie wychładzały dobrze ocieplonych przegród zewnętrznych. Ale nie tylko współczynnik Uw się liczy!
Hałaśliwe odbicia
budowa i remont

Jak zredukować pogłos w domu lub mieszkaniu?

Aby cieszyć się komfortem akustycznym, trzeba zadbać o to, by w domu lub mieszkaniu nie atakowały nas niechciane dźwięki. Tu, oprócz izolacyjności akustycznej przegród, liczy się redukcja pogłosu. Zjawisko to może bowiem utrudnić rozumienie mowy i powodować dźwiękowy chaos, który na dłuższą metę jest bardzo męczący.
Nowa fala na starym dachu
budowa i remont

Wymiana pokrycia dachowego zawierającego azbest

Choćby szarobura płyta falista dobrze trzymała się więźby i nie przeciekała, pokrycie zawierające azbest powinno czym prędzej zniknąć z dachu. Zastąpić je mogą podobne płyty, ale produkowane bez szkodliwych dodatków. Pokazujemy, jak poprawnie przeprowadzić taką renowację.
Komfort i mniejsze koszty ogrzewania
instalacje i wyposażenie

Zmniejszenie kosztów ogrzewania a termomodernizacja

Dzięki termomodernizacji można zmniejszyć wydatki na ogrzewanie starego domu i zapewnić komfort jego mieszkańcom.
Nowoczesne kotły na paliwa stałe
instalacje i wyposażenie

Nowoczesne kotły na paliwa stałe

Właściciele domów położonych z dala od sieci gazowej są często na nie skazani. Wiele osób wybiera je jednak świadomie i z pełnym przekonaniem o ich przewadze nad innymi źródłami ciepła. Czy słusznie?
Więcej, nowocześniej, bezpieczniej
instalacje i wyposażenie

Jak wykonać instalację elektryczną w rozbudowanym domu?

Musi zaspokoić zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz zapewnić użytkownikom komfortową i w pełni bezpieczną eksploatację zasilanych nią urządzeń. Jak to osiągnąć?
Odkurzacz centralny
instalacje i wyposażenie

Na jakim etapie budowy trzeba zdecydować się na instalację odkurzacza centralnego?

Nie trzeba od razu ponosić kosztów całej inwestycji, ale przewody konieczne do działania systemu najlepiej ułożyć podczas budowy domu i rozprowadzania w nim rozmaitych instalacji. Jednostkę centralną i akcesoria można dokupić później.
Drewno na zapas
wokół domu

Gdzie i jak przechowywać drewno do kominka?

Im zimniej i szarzej jest za oknem, z tym większą przyjemnością rozpalamy ogień w kominku. Jednak zanim to zrobimy, musimy zgromadzić zapas drewna.
Droga w kratkę
wokół domu

Droga i dojazd do domu - nawierzchnia ze żwiru i ażurowych paneli

Żwirową nawierzchnię można zbudować, stosując kratki z tworzywa, które wypełnia się kruszywem. Są trwałe, a ich montaż jest bardzo prosty.
Parkujemy samochód na działce
prawo i pieniądze

Parkowanie samochodu na działce - nowe regulacje i formalności

Nawet gdy mamy dom z dużym garażem, prędzej czy później okazuje się, że potrzebne są dodatkowe miejsca na samochód. Najlepiej jest, gdy możemy je urządzić na terenie własnej posesji. Wiąże się to jednak z pewnymi wymaganiami wynikającymi z przepisów.
Nieruchomość obciążona hipoteką
prawo i pieniądze

Nieruchomość obciążona hipoteką - czy bank da na nią kredyt?

Kupno na kredyt domu lub mieszkania z już obciążoną hipoteką wydaje się trudne i ryzykowne. W praktyce banki bez problemu finansują taką transakcję, chyba że chodzi o hipotekę przymusową.
Własność zamiast użytkowania wieczystego
prawo i pieniądze

Własność zamiast użytkowania wieczystego - nowe przepisy

Czy warto od razu wnieść całą opłatę za przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności? Jak przyspieszyć wydanie zaświadczenia?