Pogotowie remontowe

Docieplenie pod deskami

Radosław Murat
Radosław Murat

Stare drewniane domy warto docieplać tak, żeby nie straciły swojego szczególnego wyglądu. Dlatego zamiast tynku lepiej wybrać deski – naturalne lub udające prawdziwe. Taka sucha elewacja sprawdzi się też na domach murowanych – na całej elewacji lub tylko na wybranych fragmentach.

Drewniany dom można otynkować, lecz zapewne wiele osób wolałoby nie zmieniać jego pierwotnego wyglądu na skutek termomodernizacji. Wówczas można się zdecydować na zabudowanie warstwy termoizolacyjnej ścian deskami. Nierzadko robią tak również ci, którzy odnawiają dom murowany, ale chcą całkiem lub przynajmniej częściowo obłożyć go drewnem bądź materiałem, który będzie je doskonale imitował. Podpowiadamy więc, jakie deski wybrać, jak połączyć je z ocieplonymi ścianami, czym wykończyć, a przede wszystkim – jak uniknąć błędów, które w takiej metodzie zabudowywania elewacji są niestety dość często popełniane.

Docieplenie pod deskami

Stary dom można docieplić metodą lekką suchą, wykonując przy okazji okładzinę z desek. Okładzina taka nie musi zajmować całej powierzchni wszystkich ścian. Czasem wystarczy, gdy znajdzie się na niektórych fragmentach fasady, na przykład ozdobi ściany szczytowe

fot. Andrzej Szandomirski

W artykule znajdziesz:

  • Informacje, czym docieplić dom, jeśli zamierzasz zrobić elewację z desek
  • Wyjaśnienie, jakie deski nadają się na elewację
  • Instrukcję ocieplania i wykańczania elewacji deskami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 1/2019 Tekst Radosław Murat
warto przeczytać