spis treści

Murator 2/2019

Fundamenty
rozgrzewka przed budową

Fundamenty - planowanie, budowa i kontrola wydatków

Zaczynamy od szalunków i budowy ław. Później wznosimy ściany fundamentowe, wykonujemy izolacje oraz zajmujemy się podłogą na gruncie. To główne etapy budowy tradycyjnych fundamentów. Trzeba je przeprowadzić solidnie, bo po zasypaniu wykopów trudno będzie zrobić poprawki.
Paragraf na sąsiada
rozgrzewka przed budową

Paragraf na sąsiada, czyli jak nie rozpętać wojny sąsiedzkiej

Kłótnie sąsiedzkie bawią do łez w komediach Fredry, Chęcińskiego, Barei. W rzeczywistości mogą doprowadzić do eskalacji, która kończy się dramatem. Dlaczego to sobie robimy? Powody są niezliczone. Wspólny jednak pozostaje dylemat: kto ma rację. I jak oraz przed kim owej racji dowieść.
Niech żyje wolność!
architektura i wnętrza

Nowoczesny dom, który wpisuje się w otoczenie - prezentacja

Ścianka wspinaczkowa w salonie? Czemu nie. Najważniejsze, by w domu można było żyć tak, jak się chce, a nie jak chcą konwenanse. Dlatego tym razem architektura zrywa ze stereotypami i pokazuje wiele nieoczywistych rozwiązań. (Projekt domu: XYSTUDIO / Filip Domaszczyński, Marta Nowosielska, Dorota Sibińska)
Salon z satelitami
architektura i wnętrza

Aranżacja salonu - jak zorganizować tę przestrzeń

To najbardziej wszechstronna przestrzeń. Na co dzień jest bawialnią dla dzieci, pokojem telewizyjnym, jadalnią, miejscem pracy. Od święta salon przyjmuje reprezentacyjne barwy i staje się miejscem spotkań rodzinnych i ze znajomymi. Ale jeśli trzeba, przeobrazi się nawet w sypialnię dla gości.
Nowe ściany w mgnieniu oka
architektura i wnętrza

Okładziny korkowe we wnętrzach

Są materiałem praktycznym i pięknym. Ich naturalna faktura oraz kolor to dyskretna ozdoba pomieszczeń. Producenci coraz częściej nadają im zaskakujące formy i odcienie, dzięki którym mogą się one stać najciekawszym elementem wystroju.
Okładziny schodów wewnętrznych
budowa i remont

Okładziny schodów wewnętrznych na 6 sposobów

Schody żelbetowe dają dużą swobodę aranżacyjną. Można je wykończyć na wiele sposobów, dobierając materiały do klimatu wnętrza.
Brama garażowa
budowa i remont

Automatyczna brama segmentowa - przegląd

Jeśli szukacie najlepszej bramy do garażu znajdującego się w bryle domu, wybierzcie ją spośród automatycznych bram segmentowych. Pokazujemy, jak wyglądają, jak działają i jakie mają wyposażenie.
Buduj na pewnym gruncie
budowa i remont

Buduj na pewnym gruncie - w czym pomoże geotechnik

Aby uniknąć przykrych niespodzianek, warto wiedzieć, na jakim gruncie będziemy budować. Jego ocenę powierzmy fachowcowi. Detektywami od gleby i wód podziemnych są geotechnik lub geolog.
Dachówki na wymianę
budowa i remont

Nowe pokrycie na remontowanym dachu

Gdy odnawiamy stary dach, warto wybrać takie pokrycie, dzięki któremu na długo zapomnimy o kolejnym odnawianiu. Luksus ten zapewnią nam dachówki – eleganckie, trwałe i uniwersalne. Przed modernizacją połaci trzeba się dowiedzieć co nieco o usuwaniu starego pokrycia i sprawdzić, jak powinny być układane nowe dachówki.
Ubezpieczenie w płynie
budowa i remont

Ubezpieczenie w płynie - hydroizolacja w łazience

Gdy planujemy wykańczanie łazienki lub jej remont, pamiętajmy o tym, żeby pod płytkami znalazła się hydroizolacja. Dzięki niej nie zalejemy sąsiednich pomieszczeń.
Rozwinięta, docięta, przyklejona
budowa i remont

Układanie wykładziny dywanowej

Ciepłe i miękkie wykładziny dywanowe to jeden z tańszych materiałów podłogowych. Można pod nimi ukryć starą, nieatrakcyjną posadzkę bez jej usuwania. Wykładzina poprawi też akustykę pomieszczeń. Co ważne – łatwo ułożyć ją samodzielnie.
Drzwi wewnętrzne
budowa i remont

Drzwi wewnętrzne - przegląd najciekawszych rozwiązań i ich koszty

Skrzydła drzwi wewnętrznych to ważny element wystroju wnętrz. Współtworzą jego klimat nie mniej niż sofa, dywan lub oświetlenie. Dajmy się więc ponieść fantazji i kupmy drzwi o unikalnym wyglądzie lub nietypowym sposobie otwierania.
Autonomiczny dom pasywny
budowa i remont

Autonomiczny dom pasywny

Ten eksperymentalny projekt jest połączeniem nowoczesnych technologii i designu. W ciągu dziewięciu miesięcy powstał dom zapewniający wysoki komfort mieszkańcom, a także przyjazny dla środowiska.
Sztuka mieszania
budowa i remont

Mieszadła do różnych mas, zapraw i zawiesin - przegląd

Rodzaj mieszadła trzeba dostosować do konsystencji i objętości przygotowywanej masy lub mieszanki. Żeby odpowiednio je dobrać, warto poznać najważniejsze cechy mieszadeł.
Kominek z płaszczem wodnym
instalacje i wyposażenie

Kominek z płaszczem wodnym - rekomendacje

Jest ozdobą salonu i wydajnym źródłem ciepła na tanie paliwo dla grzejników i/lub podłogówki. Może także podgrzewać wodę użytkową. Wyjaśniamy, jak jest zbudowany i jak działa. Przygotowaliśmy też prezentację wybranych wkładów z płaszczem wodnym spełniających wymogi Ekoprojektu.
Pięknie i komfortowo
instalacje i wyposażenie

Adaptacja poddasza - jak rozprowadzić instalacje

Zorganizowanie pełnowartościowego mieszkania na nieużywanym przez lata i nieprzystosowanym do celów mieszkalnych strychu nie jest łatwym zadaniem, ale pan Paweł zabierał się do pracy bez obaw. Ma już doświadczenie z kilkunastu podobnych realizacji.
Wentylacja z rekuperacją
instalacje i wyposażenie

Wentylacja z rekuperacją - sposób na energooszczędny dom bez smogu

Co jest w niej najważniejsze? Czy każdy rozsądnie zaprojektowany dom powinien ją mieć?
Mocna skarpa
wokół domu

Mocna skarpa - jak ją ochronić przed erozją

Skarpy i wzniesienia urozmaicają kompozycję ogrodu i sprawiają, że jest on bardziej malowniczy. Nie powinniśmy z nich rezygnować tylko dlatego, że obawiamy się kłopotów spowodowanych ewentualnym osuwaniem się i wypłukiwaniem ziemi z nasypu. Wystarczy odpowiednio go zabezpieczyć. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Nowe zasady opodatkowania
prawo i pieniądze

Nowe zasady opodatkowania - transakcje na rynku nieruchomości

Większość zmian jest korzystna dla osób sprzedających nieruchomości, szczególnie te otrzymane w spadku. Warto się przyjrzeć nowym zasadom ulgi mieszkaniowej i sprawdzić, kto ma dwa, a kto trzy lata na jej realizację.
Do czego jest potrzebny notariusz
prawo i pieniądze

Do czego jest potrzebny notariusz i ile kosztują jego usługi?

Niektóre czynności prawne muszą być przeprowadzone przed notariuszem, bo bez tego byłyby nieważne. Są też takie sprawy, w których nie trzeba, ale po prostu warto sporządzić akt notarialny.