Drewno na lata

Jak zabezpieczyć altanę, meble, ogrodzenie, taras

Elżbieta Borkowska-Gorączko
Elżbieta Borkowska-Gorączko

Drewno to materiał chętnie stosowany wokół domu. Jest naturalne i ciągle modne. Jednak żeby przetrwało przez długie lata, musi być właściwie konserwowane.

Trwałości drewna zagraża wiele czynników. Promienie UV powodują rozkład ligniny wchodzącej w skład jego komórek, czego efektem jest szarzenie i łuszczenie się powierzchni wystawionej na działanie słońca. Z kolei deszcz oraz różnice temperatury sprawiają, że drewno na przemian pęcznieje i kurczy się, co prowadzi do jego paczenia się i pękania. Surowe drewno łatwo chłonie wilgoć i staje się dobrą pożywką dla grzybów takich jak sinizny i pleśnie. Porażone nimi elementy nie tylko gorzej wyglądają, ale są mniej trwałe i szybciej butwieją. A do tego owady, które zasiedlają drewno, drążą w nim korytarze i osłabiają jego strukturę.

Wybór preparatu do zabezpieczania drewna ma wpływ na to, jak będzie ono wyglądać. Można tylko uwydatnić jego piękno i podkreślić jego naturalną barwę, ale można też nadać mu zupełnie odmienne zabarwienie, na przykład przypominające naturalną patynę, egzotyczne drewno czy dowolnie wybrany inny kolor

fot. Mariusz Purta

W artykule znajdziesz:

  • sugestie: który preparat wybrać do zabezpieczenia tarasu, a który do mebli, pergoli albo ogrodzenia,
  • informacje o dostępnych w sklepach środkach do zabezpieczania drewna,
  • podpowiedzi co zprawdzić, zanim kupisz preparat,
  • miniprzewodnik ze zdjęciami: jak konserwować drewniane elementy,
  • poradę eksperta o przygotowaniu drewnianego tarasu do nowego sezonu.
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 5/2018 Tekst Elżbieta Borkowska-Gorączko
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU