O wyższości płaskiego nad wypukłym
Dachówki na dach i elewacje
Modna dziś powściągliwość architektoniczna chce, by dachy skromnie wpisywały się w bryłę i pejzaż. Bardzo dobrze radzą sobie z tymi wytycznymi dachówki płaskie. Jednak robią to w różny sposób – w zależności od modelu.
Nowoczesny dach nie przyciąga uwagi swoją przestrzenną formą, którą nadawały połaciom dachówki faliste. Jego płaska powierzchnia nie jest już najważniejszym elementem kompozycji bryły, a jedynie jedną z jej części. To „wtapianie” dachu w bryłę przejawia się w jeszcze inny sposób – w zacieraniu granicy między połacią i elewacją. Pod tym względem płaskie dachówki ceramiczne oraz betonowe nie mają sobie równych – te same można układać na dachu i ścianach.
Dach bez granic
Sentyment do archetypicznego domu rysowanego przez dzieci w przedszkolu przekłada się na chęć do upraszczania jego kształtu i odejmowania elementów, które mogą odciągać uwagę od jego prostej geometrycznej formy. Po rezygnacji z okapów, ukryciu rynien i rur spustowych przyszedł czas na optyczne modelowanie bryły. Ujednolicanie materiału na dachu i ścianach okazało się tu bardzo pomocne. Niektórzy architekci decydują się na rozwiązanie ekstremalne: wykończenie w taki sam sposób połaci i całych ścian – nawet wszystkich. Uzyskują w ten sposób efekt jednej „skóry domu” i maksymalnie prostej formy. Inni wszechstronność dachówek płaskich – jako materiału dachowego i elewacyjnego – wolą wykorzystać do urozmaicenia i ożywienia oszczędnej architektury.
W ich projektach wykorzystywane są one na dachu i fragmentach elewacji, na przykład w szczycie domu. Jeszcze inni z możliwości optycznego zatarcia granicy między połaciami a ścianami czerpią korzyści praktyczne – uzyskują wygodne poddasze z wysoką ścianką kolankową bez ryzyka zaburzenia proporcji bryły. Wystarczy, że zdecydują się na optycznie obniżenie elewacji oraz przedłużenie dachu i wykończą ściankę kolankową tak samo jak połacie.
Nie tylko dwuspadowy
Dachówki płaskie można układać na dachach o różnych kształtach i spadku wynoszącym – na ogół – 25° (najmniej 18°). Dopuszczalne jest mocowanie ich na połaciach o spadku blisko 10°, gdy wykonane jest specjalne wstępne krycie – na przykład szczelna, klejona na stykach membrana. Najczęściej jednak takie dachówki pojawiają się na dachach dwuspadowych – zgodnie z zasadą, że proste pasuje do prostego. Z reguły, jeśli architekt i inwestor gustują w oszczędnych kształtach architektonicznych, lubią takie wykończenie, które je podkreśla.
Poza tym nieskomplikowany kształt dachu w największym stopniu pozwala zaprezentować piękno pokrycia z dachówek płaskich. Dla wielu architektów już nadmiar linii wykończonych gąsiorami na styku połaci kłóci się z ideą prostej formy dachu.
Niemniej jednak trudno nie zgodzić się z opinią, że warto iść na kompromis. Decyzja o wykorzystaniu dachówki płaskiej, która zgodnie z obecnymi trendami nieco uprości architekturę, jest rozsądnym rozwiązaniem, gdy zależy nam na dachu czterospadowym albo takim, który ma lukarnę. Sprawi, że dach będzie mniej rzucał się w oczy i wyda się lżejszy.
Kolejnym argumentem przemawiającym za wykańczaniem połaci dachówkami płaskimi jest to, że bardzo dobrze komponują się z płaskimi powierzchniami urządzeń do pozyskiwania energii coraz częściej montowanymi na dachach.
Jaki kolor
Najbardziej na czasie jest szary, jednak odstępstwo od tej reguły może się okazać dobrym rozwiązaniem. Wyobraźmy sobie dom starający się być nowoczesną wariacją na temat regionalnej architektury, w której dominuje naturalna ceglana barwa dachówek. Czy w takiej sytuacji szary dach przewrotnie nie stanie się zaprzeczeniem tego, co skromne i stonowane? Przez swą odmienność będzie swojego rodzaju manifestem.
To sytuacja, w której projektant może zdecydować się na różne rozwiązania – na przykład wybrać płaską dachówkę w czerwonym kolorze albo podzielić budynek na dwie bryły o takim samym kształcie i wykończyć je w różny sposób. Tak właśnie zaprojektowali dom architekci z +48 Pracowni Projektowej. Dachy obu brył wykańcza dachówka płaska, ale na jednej czerwona, a na drugiej – szara.
Następny wyjątek od reguły to wykończenie dachu domu o kamiennych elewacjach. Producenci dachówek uwzględnili w swojej ofercie zapotrzebowanie na pokrycie dachów takich budynków i nie ograniczają się do proponowania jedynie elementów, które naśladują łupek grafitowy. Najlepszym przykładem jest dachówka Alpha 10 w kolorze Serac (Imerys, Toiture), która swoim nierównomiernym wybarwieniem przywołuje skojarzenia ze skałami wapiennymi. Dzięki temu może idealnie komponować się z wieloma elewacjami, na których jest kamień.
Wykończenie powierzchni
Moda na płaskie pokrycie dachu sprawiła, że producenci wzbogacają swoją ofertę. Wprawdzie najbardziej popularne są dachówki o idealnie gładkiej, jednolitej kolorystycznie, matowej lub satynowej powierzchni, ale dostępne są też takie, których barwa nie jest jednorodna. Te różnice kolorystyczne nie sprawiają, że połać staje się łaciata. Takie dachy, znane z niedalekiej przeszłości, odchodzą do lamusa. Dzisiejsze zróżnicowanie barwy jest subtelne – naśladuje stonowaną różnorodność koloru jednego materiału, którą znamy z natury.
Dostępne są też dachówki, których powierzchnia jest specjalnie postarzana, na przykład przez miejscowe poszarzenia, rysy czy nierówności. Ciekawą propozycją są dachówki z nierówną powierzchnią przy ścięciu krawędzi (Alpha 10, Imerys). Pokrycia wyglądające na stare sprawdzą się zarówno na dachach nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjnych domów.
Diabeł tkwi w szczegółach
To, co potocznie nazywane jest płaskim, w rzeczywistości nie do końca takie jest, a efekt wykończenia dachu i elewacji może być różnoraki. Decyduje o tym sposób ukształtowania krawędzi dachówek płaskich i ich ułożenie. Dachówki z krawędziami ściętymi pod kątem prostym wytyczą na połaciach wyraźne graficzne linie – tym wyraźniejsze, im grubsza jest krawędź. Przykładowo bardziej widoczne są one przy dachówkach Domino niż Kapstadt (obie marki Creaton). Dodatkowo takie linie może podkreślać przełamanie powierzchni dachówek (Actua 10, Wienerberger/Koramic ma zaznaczone przełamanie w 1/3 wysokości). Nieco inny efekt uzyskamy, gdy wybierzemy dachówki mające zaokrąglony dolny brzeg (Bergamo firmy Röben). Utworzą one na dachu miękkie, delikatniejsze linie. Jeszcze inaczej będzie się prezentowała połać z dachówkami, które mają pocienioną dolną krawędź (nowa dachówka Signy marki Monier Braas). Powstanie na niej wzór bardzo subtelnie zaznaczony przez wszystkie krawędzie elementów pokrycia. Nie tak dawno dostępne były dachówki tworzące na połaci prawie gładką powierzchnię z zarysowanym rysunkiem ich styków – Terra Piatta, stworzone przez firmę Pfleiderer Dachziegel (później Creaton). Ten model nagrodzony w Niemczech w 2002 r. za design można jeszcze znaleźć w ofertach z drugiej ręki, na portalach ogłoszeniowych.
Ta unikatowa dziś dachówka ma pocienioną spłaszczoną część dolną i uniesioną część górną, co sprawia, że na dachu zamiast wystających linii widzimy wygładzoną, choć nie całkiem gładką powierzchnię.
Dachówki płaskie w kształcie prostokąta lub kwadratu mogą być układane z przesunięciem o pół szerokości, na tak zwaną mijankę, albo jedna nad drugą – w kratkę. Ten drugi sposób jest bardzo lubiany przez projektantów, bo pozwala maksymalnie uprościć wygląd połaci. Jednak nie zawsze można go stosować. Wymaga odpowiednich zamków, które zapewnią szczelność pokrycia albo ułożenia przy większym niż dla mijanki kącie nachylenia dachu. I tak dachówki Orea 9 (Wienerberger/Koramic) naprzemiennie można układać przy minimalnym kącie nachylenia dachu 20°, a szeregowo, gdy połać jest nachylona pod kątem 25° (przy wstępny kryciu z folii układanej na zakład).
Mniej popularne są dziś dachówki o kształcie rombu, które układa się w dość wyraźny, przestrzenny wzór przypominający siatkę z ukośnych linii.
Dopełnienie kompozycji
Sam wybór odpowiedniego rodzaju dachówki podstawowej nie wystarczy, by dach domu wyglądał tak, jak chcemy. Bardzo istotne są elementy uzupełniające oferowane przez producenta. Przykładowo na ostateczny charakter dachu ma wpływ to, czy zostaną zastosowane gąsiory układające się w prostą linię, czy też z zaznaczonymi wybrzuszeniami (tradycyjnie wykorzystywane przy dachówkach falistych). A to jedynie najbardziej rzucająca się w oczy różnica. Dla perfekcjonistów nie bez znaczenia będzie także to, jaki przekrój mają gąsiory, a oferowane są różne – choćby tak zwany gąsior ostry (o przekroju trójkąta), rombowy, półokrągły czy „ośli grzbiet”.
Ważne jest też to, jaki kształt będzie miał gąsior początkowy i końcowy oraz jak wyglądają łączniki gąsiorów (mogą mieć bardzo prostą albo ozdobną formę). Istotne jest również, czy w ofercie znajdują się dachówki połówkowe w wersji podstawowej i przeznaczonej do wykończenia szczytu dachu. Ten ostatni warunek jest szczególnie istotny, gdy elementy pokrycia mają być układane z przesunięciem, na mijankę.
Wybierając rodzaj dachówek, należy pamiętać o dostosowaniu ich wymiarów do wielkości połaci. Z uwzględnieniem dopuszczalnego przez producenta przesunięcia (najczęściej to 2-3 cm w pionie i/lub poziomie, ale są też takie dachówki, które można przesunąć o 6, a nawet 7 cm). Pozwala to uniknąć docięć, które żadnemu dachowi nie dodają urody.
Kształty i wymiary
Dachówki ceramiczne są bardziej zróżnicowane niż betonowe. Oprócz tych w kształcie prostokąta (na przykład 280 x 475 mm) są też rombowe (443 x 475 mm), wielkoformatowe – na przykład Simpla (Creaton, 300 x 500 mm) i takie, w których jedna duża dachówka powstała z połączenia dwóch małych – Double HP 20 (Imerys, 330 x 460 mm). Betonowe mają kształt bardziej zbliżony do kwadratu niż ceramiczne i z reguły wymiary około 330 x 420 mm.
Jaka powierzchnia
Dachówki ceramiczne mogą mieć powierzchnię naturalną, angobowaną lub glazurowaną. Pierwsza jest najbardziej porowata, a przez to narażona na zabrudzenie i porastanie mchem. Znacznie lepsze są pod tym względem dachówki pokryte angobą z cienkiej masy glinki z dodatkiem tlenków metali. Jeszcze większą odporność na warunki atmosferyczne daje glazura, która jest warstwą szkliwa. Takie wykończenie nadaje połysk. Nawet glazury, których producenci podają w nazwie słowo „matowa”, błyszczą się znacznie bardziej niż angobowane. Powierzchnie dachówek betonowych są wykańczane farbą akrylową. Producenci tworzą swoje powłoki firmowe, w których dużą rolę odgrywają dodatkowe komponenty. Przykładowo jest powłoka wygładzająca powierzchnię dachówki (zabezpiecza przed zabrudzeniem), nadająca jej satynowe wykończenie. Inna ma nie tylko idealnie gładkie wykończenie, ale też wzmacnia intensywność koloru i doskonale chroni przed wodą. Jeszcze inna składa się aż z trzech warstw: dolna poprawia wytrzymałość dachówki, środkowa (drobnoziarnista) sprawia, że powierzchnia jest wygładzona (a dzięki temu odporna na zabrudzenia i porastanie mchem), górna warstwa (powłoka akrylowa) chroni przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych i promieni UV. Wprawdzie do końca jeszcze nie wiadomo, jak powłoki betonowych dachówek będą wyglądały po kilkudziesięciu latach, ale na pewno będzie można je odnowić natryskowo.
Uwaga! Na wygląd powierzchni dachu wpływa także to, czy dachówki są barwione w masie. Oczywiście lepiej, gdy są, bo podczas montażu pokrycia zawsze pojawiają się zarysowania bądź obtarcia.
Ile trzeba zapłacić
Porównując ceny dachówek, nie należy się kierować jedynie podawaną przez producentów ceną za jedną sztukę. Koniecznie trzeba przeliczyć, ile będzie kosztowało wykończenie 1 m2 powierzchni dachu, czyli jaki jest koszt efektywnego krycia. Na cenę dachówek ma głównie wpływ nie to, czy są ceramiczne, czy betonowe, ale sposób ich barwienia i wykończenia powierzchni.
Ceny różnią się zasadniczo – wahają się od niespełna 50 do blisko 100 zł/m2.
Najtańsze dachówki znajdziemy wśród ceramicznych – za pokrycie 1 m2 połaci dachówkami Orea 9, Wienerberger/Koramic zapłacimy około 47 zł. Nie są barwione w masie i pokrywa je angoba .
Niewiele droższe są dachówki betonowe Kapstadt (Creaton) kosztują blisko 50 zł/m2. One również nie są barwione w masie, pokrywa je farba akrylowa.
Znacznie wyższy jest koszt efektywnego krycia dachówkami ceramicznymi barwionymi w masie i wykończonymi szlachetną angobą. W przypadku dachówki Turmalin (Monier Braas) jest to około 90 zł/m2.
Ceny brutto (zawierają 23% VAT) ze sklepów internetowych z marca 2018 r.
Gąsior ma znaczenie
Oszczędny
Prosty kształt gąsiorów układanych na styk sprawia, że stają się niewidoczne, a dach wygląda na nowoczesny (HP 10 Huguenot, Imerys Toiture)
Jakie krawędzie, takie wykończenie
W wyraźne pasy
Dolne krawędzie dachówek ścięte pod kątem prostym tworzą wyraźne poziome pasy (Domino, Creaton)