spis treści

Murator 4/2018

DODATEK: Gotowy projekt pergoli ogrodowej

DODATEK: Gotowy projekt pergoli ogrodowej

Dni powoli robią się coraz cieplejsze. Warto więc zadbać o otoczenie domu. Z pewnością pomoże Wam w tym gotowy projekt pergoli ogrodowej. Pergola jest lekką konstrukcją z jedną ścianką przesłoniętą ażurowo poziomymi listwami. Mogą przy niej rosnąć pnącza, dzięki czemu powstanie przyjemne miejsce wypoczynku. Postawiona w ogrodzie urozmaici go i podzieli.
16 pytań o stan zerowy
xx pytań o...

Budowa w pigułce. 16 pytań o stan zerowy

Pierwszy etap budowy nie kończy się spektakularnie – dom zostaje doprowadzony zaledwie do poziomu podłogi parteru. Jednak od tego, jak przygotujemy posadowienie, zależy trwałość budynku. Nie dopuśćmy do żadnych błędów.
Przyjęcie towaru
rozgrzewka przed budową

Jak zorganizować zaopatrzenie budowy?

Budowa i wykańczanie domu to nieprzerwane pasmo wydatków. Największe, jednorazowe zamówienie robimy w momencie rozpoczęcia fundamentów i prac murarskich. Jak zorganizować transfer budulca ze sklepu na działkę? Kiedy liczyć na promocje? Jakie dodatkowe usługi świadczą sprzedawcy materiałów budowlanych?
W szczęśliwej krainie
architektura i wnętrza

Jak budować z myślą o przyszłości? Adaptacja projektu gotowego

Dom z bogatym zapleczem gospodarczym wyposażony w nowoczesne instalacje to wymarzone lokum na emeryturę. Projekt odpowiadał inwestorom tak bardzo, że zrealizowali go, nie wprowadzając większych zmian.
Dogłębnie inna
architektura i wnętrza

Metamorfoza kostki - nowoczesny dom miejski

Kostka to wdzięczny obiekt do przebudowy. Można nadać jej nowoczesny wygląd, a układ wnętrz dostosować do potrzeb współczesnych użytkowników. Przekonują o tym właściciele tego domu, którzy główną część mieszkalną zaprojektowali na miejscu dawnego garażu. Realizacja otrzymała I nagrodę (ex aequo z inną) w konkursie Remont Roku 2017 w kategorii Przebudowa.
Otwarte na świat
architektura i wnętrza

Okna balkonowe otwarte na świat. Jakie wybrać?

Okna balkonowe są jednym z najważniejszych elementów nowoczesnego domu. Inwestorzy przy ich wyborze zwracają uwagę na wielkość, wygodę użytkowania, trwałość, no i oczywiście cenę. Jakie wybrać?
Powinniśmy mieć zaplecze... gospodarcze
architektura i wnętrza

Powinniśmy mieć zaplecze... gospodarcze

Nie rzuca się w oczy, ale ma duży wpływ na to, jak na co dzień będzie wyglądał nasz dom i czy będzie się nam w nim żyło komfortowo.
Blachodachówki
budowa i remont

Blachodachówki. Jakie polecają producenci?

To ładne, trwałe i nowoczesne pokrycie dachowe. Dzięki nowym wzorom i powłokom dekoracyjnym mogą konkurować z dachówkami. Ich wielkimi zaletami są niski koszt i szybkość układania. Popatrzmy, jakie blachodachówki polecają ich producenci.
Metody murowania
budowa i remont

Metody murowania. Sklejać czy łączyć tradycyjną zaprawą?

Na trwały i mocny mur składają się nie tylko dobrej jakości cegły, pustaki lub bloczki. Ważne są ich odpowiednie ułożenie i zespolenie. Jak i czym łączyć elementy murowe?
Bramy garażowe
budowa i remont

Bramy garażowe. Jaką konstrukcję wybrać?

Są cztery rodzaje bram garażowych. Żeby wybrać najlepszą, warto poznać ich podstawowe cechy i dowiedzieć się, w jaki sposób się je montuje.
Okna dachowe
budowa i remont

Okna dachowe do nowego domu

Można je zamontować w każdym dachu. Nie ma znaczenia ani jego konstrukcja, ani kąt nachylenia połaci. Trzeba jednak wiedzieć, jak dopasować okna do konkretnej sytuacji i potrzeb.
Styropian w systemach ociepleń
budowa i remont

Styropian w systemach ociepleń

Większość systemów ETICS przeznaczonych do ocieplania ścian zewnętrznych ma w swoim składzie termoizolację z płyt styropianowych. Jednak nie zawsze jest jasno określone, jakie płyty powinno się zastosować. Co trzeba wiedzieć, aby dokonać dobrego wyboru?
Komin od fundamentów po czapkę
budowa i remont

Komin od fundamentów po czapkę

Każdy dom ogrzewany i wentylowany w tradycyjny sposób ma przynajmniej jeden komin. Jak go poprawnie wybudować?
Kostka na podjeździe
budowa i remont

Kostka na podjeździe krok po kroku

Jak wykonać trwały i estetyczny podjazd? Sprawdzoną metodą jest ułożenie go z drobnej kostki. Jak się to robi?
Taras drewniany
budowa i remont

Budowa tarasu drewnianego

Mieszkańcy chcieli z niego korzystać przez jak największą część roku. Analiza rozkładu światłocienia w przylegającym do domu ogrodzie przesądziła o kształcie tarasu i rozmieszczeniu na nim funkcji.
Kominek w domu energooszczędnym
instalacje i wyposażenie

Kominek w domu energooszczędnym

Czy jest potrzebny, czy raczej przeszkadza? Jaki powinien być – taki sam jak do domów o standardowych parametrach energetycznych czy może inny? Jak go zbudować krok po kroku?
Woda dobrze przefiltrowana
instalacje i wyposażenie

Woda dobrze przefiltrowana

Jeśli woda nie nadaje się do picia prosto z kranu i/lub zostawia osad albo zacieki na armaturze oraz sprzętach sanitarnych, warto poprawić jej jakość. Jak dobrać i zamontować w instalacji potrzebne do tego filtry?
Kotły gazowe – prawdy i mity
instalacje i wyposażenie

Kotły gazowe – prawdy i mity

Zastanawiasz się, czy warto wybrać ogrzewanie gazowe, i nie jesteś przekonany, że to dobre rozwiązanie? Ten artykuł powinien rozwiać Twoje wątpliwości. Dowiesz się z niego, że nie wszystkie obiegowe opinie o kotłach gazowych są prawdziwe.
Bez dodatkowej energii
instalacje i wyposażenie

Chłodzenie domu bez dodatkowych kosztów energii. To możliwe!

Latem w wielu pomieszczeniach trzeba obniżać temperaturę, a to zwykle wiąże się ze zwiększonym zużyciem energii elektrycznej. Chyba że do zapewnienia chłodu we wnętrzach umiejętnie wykorzysta się zjawiska fizyczne oraz naturalne właściwości materiałów, czyli tak zwane chłodzenie pasywne.
Czas na murawę
wokół domu

Jak przygotować trawnik do nowego sezonu?

Wiosna to okres, kiedy trzeba zadbać o trawnik. Od tego, ile czasu poświęcimy mu teraz, zależy jego kondycja w następnych miesiącach.
Ogrodzenia jak z kamienia
wokół domu

Ogrodzenia jak z kamienia

Ogrodzenia z kształtek betonowych mają sporo zalet. Są ładne, solidne i trwałe. Zwykle imitują kamienne, jednak są od nich tańsze, a zbudowanie ich jest łatwiejsze.
Remont budynku
prawo i pieniądze

Kiedy remont budynku wymaga wizyty w urzędzie

Zanim go rozpoczniemy, musimy się upewnić, czy i jakie ciążą na nas obowiązki prawne. To ważne, bo przepisy inaczej traktują generalny remont łazienki, a inaczej wymianę zniszczonych dachówek.
Kupno mieszkania za zadatek
prawo i pieniądze

Kupno mieszkania za zadatek

Gdy chcemy sprzedać mieszkanie i kupić inne, możemy mieć problem z zachowaniem takiej kolejności tych transakcji, żeby fiskus nie odmówił nam prawa do ulgi podatkowej. NSA wydał ostatnio dwa wyroki korzystne dla podatników w tej sytuacji.