Kolory potrafią całkowicie odmienić wygląd przestrzeni. Podpowiadamy, które z nich będą na topie w nadchodzących miesiącach i jak odświeżyć wystrój nie wydając na to dużych pieniędzy.
Wiodący producenci farb każdego roku prezentują najnowsze trendy związane z kolorystyką wnętrz, która będzie modna w nadchodzącym sezonie. Nie są jednak jednomyślni – w praktyce każdy z nich przedstawia swój własny kolor roku. Ich typy mają odzwierciedlenie w wyborze kolorów ścian, meblarstwie oraz dodatkach do wnętrz. W tym roku zaproponowali dosyć intensywne barwy o ciepłym odcieniu. Dlaczego warto śledzić szybko zmieniające się trendy? Żeby wiedzieć, co jest na czasie. Może wśród aktualnych propozycji znajdziemy coś, co idealnie trafi w nasze gusta, będzie pasowało do wystroju wnętrz i zostanie z nami na dłużej.
Różowy brąz, terakota, ognista czerwień…
Światowym specjalistą w dziedzinie barw jest amerykański Instytut Pantone, twórca systemu identyfikacji kolorów używanego między innymi w architekturze, modzie, grafice i poligrafii oraz we wzornictwie przemysłowym. Tegoroczny wybór Instytutu to odcień o nazwie Ultra Violet – fiolet z domieszką niebieskiego. Ta zdecydowana barwa ożywi każde wnętrze i nada przestrzeni niepowtarzalny charakter.
Według specjalistów marki Dulux z Globalnego Centrum Estetycznego AkzoNobel kolorem roku jest różowy brąz (ang. Heart Wood) inspirowany ciepłą barwą naturalnego drewna oraz skóry. Eksperci wybrali naturalny odcień, który wpisuje się w popularny od lat trend eko oraz nadaje wnętrzu przytulny charakter.
Trendsetterzy fińskiej marki Tikkurila za najmodniejszy uznali kolor o nazwie Terracotta. Może wydawać się zaskakujące, że producent o skandynawskiej proweniencji kojarzonej z kolorystycznym minimalizmem decyduje się na wybór ciepłego, rudego odcienia wypalonej gliny charakterystycznej dla gorącego południa Europy. Tikkurila postawiła jednak na naturalną barwę, która ma zagościć w modnych wnętrzach obok innych kolorów ziemi – beżów, brązów, khaki.
Z kolei amerykańska firma Benjamin Moore wytypowała kolor o nazwie Caliente AF-290. Hiszpańskie słowo caliente, czyli gorący, namiętny, dobrze oddaje specyfikę tego koloru. Zaproponowana barwa gorącej czerwieni charakteryzuje się głębokim odcieniem kojącym wzrok. Tak wyrazisty kolor może być najbardziej charakterystycznym elementem całej aranżacji, którą warto uzupełnić jasnymi dodatkami.
Zieleń morza i mchu oraz czerń
Inny amerykański producent farb – Sherwin-Williams – mianem koloru roku ogłosił morski, cyrankowy Oceanside. Już w poprzednim roku kolor ten pojawił się w sklepach meblowych oraz we wnętrzarskich sieciówkach jako odcień dodatków. Był często zestawiany ze wzorem dużych liści monstery, palmy i paproci. Motyw ten występował na tkaninach, obrazach i tapetach przywodzących na myśl dżunglę. Morski kolor doskonale sprawdzi się w eleganckich wnętrzach gabinetów oraz salonów.
Głęboki, nasycony odcień zieleni proponuje również rodzimy producent – firma Caparol. Nie jest to jednak zieleń morza, ale lasu i mchu. Kolor o nazwie Patina 40 może nadać wnętrzu nieco tajemniczy, przytulny charakter.
Przedsiębiorstwo PPG Paints jako kolor roku wskazało barwę o nazwie handlowej Black Flame, czyli czarny płomień. Według producenta stanowi on połączenie dwóch klasycznych i ponadczasowych kolorów – czerni i indygo. Działa jak czarna kurtyna, dzięki której pozostałe elementy wystroju wnętrz znajdują się w centrum uwagi. Eksperci z PPG uważają, że ich kolor sprzyja wyciszeniu i tworzy atmosferę prywatności, co we współczesnym świecie szybkich zmian i natłoku informacji jest wartością nie do przecenienia.
Powrót do przeszłości?
Intensywne kolory były modne w wielu stylach historycznych. W epoce wiktoriańskiej w pełnych przepychu wnętrzach domów mieszczańskich dominowały głębokie barwy – wyraziste ciemne zielenie w salonach, sypialniach i gabinetach, purpura i czerwień jako doskonałe tło dla obrazów oraz nasycone odcienie żółci. Co zaskakujące, obecnie – po okresie długotrwałej przewagi chłodnego stylu skandynawskiego – szarości i biele wydają się powoli ustępować miejsca ciepłym i nasyconym barwom. Taki wniosek można wyciągnąć po zapoznaniu się z propozycjami czołowych producentów farb dotyczącymi aktualnych trendów kolorystycznych. Czy to oznacza, że chłodny, minimalistyczny wystrój na dłużej ustąpi miejsca wyrazistym barwnym tonacjom? Czas pokaże.
Zestawienia kolorystyczne
Ultra Violet (wybrany przez Instytut Pantone) to kolor, który z powodu swojej wyrazistości może stanowić wyzwanie dla wielu projektantów wnętrz. We wnętrzach w stylu glamour występuje czasem na eleganckich tapetach z ornamentowym wzorem oraz dodatkach tekstylnych, takich jak poduszki czy zasłony. W połączeniu z bielą, beżem albo czernią nada wystrojowi elegancki charakter. Może być również ciekawym tłem dla bielonych mebli w stylu prowansalskim z dodatkami w jaśniejszym odcieniu lawendy.
Wybór zarówno Duluksa (Różowy brąz), jak i Tikkurili (Terracotta) to ciepłe i naturalne barwy ziemi, które ciekawie współgrają z innymi odcieniami brązów i zieleni. W aranżacjach wnętrz zaskakująco dobrze komponują się z dodatkami w kolorystyce miedzi, szczotkowanej stali czy marmuru. Oba odcienie dzięki swojej barwnej niejednoznaczności mogą być zestawiane zarówno z delikatnym różem, jak i intensywnymi tonacjami atramentowymi i purpurowymi.
Energetyczny czerwony kolor Caliente AF-290 producenci proponują łączyć z bielą, beżem, stalową szarością i seledynową zielenią. Tak intensywny odcień może występować na całej powierzchni ściany (wówczas dobrze będzie rozjaśnić go neutralnymi dodatkami) lub na jej części.
Czarny płomień (Black Flame) sprawdzi się przede wszystkim jako kolor dodatków, zarówno o wykończeniu matowym, jak i z połyskiem. Matowa farba w tym kolorze proponowana jest przykładowo jako powłoka głównej ściany mieszkania widocznej już od drzwi wejściowych (w mieszkaniach o otwartej przestrzeni – z niemal każdego zakątka lokum). Również schody, fronty meblowe oraz drzwi mogą mieć czarne wykończenie na wysoki połysk. Black Flame będzie się dobrze prezentował w zestawieniu z bielą, różem oraz pastelami.
Ciemnozielona Patina 40 położona na całej powierzchni ścian może zanadto zdominować wnętrze, ale są na to sposoby. Warto połączyć ją z jaśniejszymi barwami, na przykład delikatną zielenią albo… różem. Takie zestawienia mogą dać bardzo ciekawe efekty.
Zmiana bez rewolucji
Jeśli chcemy mieszkać modnie, a jednocześnie nie przeprowadzać gruntownego remontu, warto rozważyć częściowe odświeżenie wystroju. Możliwości jest wiele.
Podkreślenie jednej ściany. Mocne, intensywne kolory stanowią doskonałe tło dla jaśniejszych dodatków. Świetnie sprawdzą się w nastrojowej sypialni, dostojnym gabinecie czy apetycznej jadalni.
Jeżeli do swojej sypialni wybraliśmy neutralne barwy, wystarczy pomalować ścianę, na której znajduje się zagłówek łóżka, na ciemniejszy kolor. Ciemniejsza ściana sprawia wrażenie bardziej oddalonej – pomieszczenie zyskuje w ten sposób głębię. Jedna ze ścian gabinetu pomalowana farbą w kolorze morskiej zieleni będzie skupiać uwagę na zgromadzonych na niej obrazach lub stanowić tło dla galerii dyplomów. W takiej sytuacji warto pamiętać o dodatkowym oświetleniu. Aby ciemne ściany nie sprawiały wrażenia mrocznych, warto pomyśleć o większej liczbie kinkietów i lamp.
Modne dodatki. Przewidywane tendencje kolorystyczne są ważną informacją nie tylko dla architektów i projektantów. Śledzą je również producenci mebli oraz dodatków. Te ostatnie, mimo iż stanowią jedynie akcent kolorystyczny, potrafią sprawić, że wystrój wygląda modnie. Wymiana niektórych z nich to nieporównywalnie niższy koszt niż przemalowanie całego pomieszczenia. Zamiast kupować nową sofę, można wymienić jej pokrowiec albo dobrać poduszki i zasłony w tym samym kolorze. Nawet zmiana drobnych elementów wyposażenia wnętrz: poszewek na poduszki, ramek na zdjęcia lub dywanu, może wprowadzić do aranżacji modny motyw przewodni, jakim jest kolor roku. Ponadto w przypadku gdy decydujemy się na zmianę jedynie w postaci dodatków o intensywnym kolorze, możemy być pewni, że ich obecność we wnętrzu nie będzie przytłaczająca.
Meble, stolarka i listwy. Jeżeli w tegorocznym domowym budżecie nie przewidujemy wymiany mebli na nowe, możemy przemalować fronty na intensywniejsze kolory albo okleić je folią samoprzylepną w modnym odcieniu. Renowacja drewnianych okien może być okazją do tego, aby zmienić kolor szprosów, szyn, ram okiennych i parapetu. Producenci farb oferują emalie do drewna i metalu w palecie liczącej ponad 10000 barw. Wybierając kolor listew przypodłogowych oraz drzwiowych, warto pamiętać, że ciemniejsze odcienie mniej będą się brudzić.
Pomalowanie fragmentu ściany. Wykorzystując w przemyślany sposób modny kolor tylko na fragmencie ściany, można zaakcentować odrębne strefy funkcjonalne we wnętrzach – na przykład jadalnię w jednoprzestrzennej strefie dziennej. Malując pionowy pas ściany znajdujący się obok stołu z krzesłami, stworzymy barwne tło dla miejsca przeznaczonego do spożywania posiłków, co podkreśli jego szczególne znaczenie. Panelowa boazeria angielska, najczęściej w kolorze białym, którą można wykończyć ściany korytarza, zyska zupełnie inny wyraz, jeśli fragment ściany powyżej zostanie pomalowany na kolor morski w intensywnym odcieniu. Powstanie eleganckie, klasyczne zestawienie o dużym kontraście. Przemalowanie fragmentu ściany może całkowicie odmienić wystrój pomieszczeń.
Twój kolor roku
Wybór ekspertów kolorystycznych z całego świata nie jest jednoznaczny. Każdy z nich przekonuje, że wytypowany przez niego kolor jest wyjątkowy. Pomimo braku jednomyślności w tych zapowiedziach można określić, że w tym roku modne są wyraziste barwy oraz kolory inspirowane naturą. Zaproponowane odcienie intrygują, stanowią ciekawe tło dla zdjęć, pamiątek z podróży itp., a także tworzą przestrzeń do odpoczynku i wspólnego spędzania czasu.
Praktyczne porady
1. W pomieszczeniach zwróconych na południe, czyli najbardziej doświetlonych, gdzie słońce jest obecne przez większą część dnia, śmiało można stosować bardziej nasycone i głębokie barwy – na przykład te, które są modne w tym roku.
2. Jeśli chcemy zastosować ciemne kolory we wnętrzach od strony północnej, czyli najmniej doświetlonej (gdzie zaleca się jasne i rozświetlające barwy), pamiętajmy o dodatkowym oświetleniu.
3. Przed zakupem puszki z farbą warto sięgnąć po tester gotowej farby, aby sprawdzić, jak dany kolor prezentuje się w naszym wnętrzu przy określonym oświetleniu. Taka próba koloru może zapobiec konieczności przemalowania ściany, gdy barwa nie spełni naszych oczekiwań – na przykład kolor będzie zbyt ciemny albo nie będzie współgrał z meblami.