spis treści

Murator 6/2018

...stropy
xx pytań o...

16 pytań o... stropy. Co musisz wiedzieć przed budową

Technologię, w której będzie zrobiony strop, wybiera się zazwyczaj przed zamawianiem projektu. Ale także inwestor budujący dom z katalogu może dokonać takiego wyboru na etapie adaptacji projektu gotowego. Co trzeba wiedzieć?
Kredyt na dom
rozgrzewka przed budową

Kredyt na dom. Jak, gdzie i za ile

Każdy, kto przymierza się do budowy domu, poświęca dużo czasu na znalezienie działki, wybór projektu, technologii i materiałów wykończeniowych. Niestety, często na drugi plan zepchnięta zostaje kwestia kredytu hipotecznego, bez którego to przedsięwzięcie zwykle pozostałoby tylko w sferze marzeń. To błąd, który może słono kosztować.
Betonowanie bez betoniarki
rozgrzewka przed budową

Betonowanie bez betoniarki. Gdzie i jak kupować beton towarowy

Bez tej szarej masy, która po stwardnieniu staje się mocna jak kamień, nie obejdzie się żadna budowa. Nawet domy z drewna wymagają betonu, choćby na fundamenty. Beton najlepszej jakości znajdziesz w wytwórni. Jego kupowanie jest proste jak zamawianie pizzy przez telefon.
Dom otwarty
architektura i wnętrza

Nowoczesna mazurska zagroda. Ceglany dom na granicy lasu

Nawiązuje do architektury tradycyjnych mazurskich zagród, a jednak jest na wskroś nowoczesny. Świadczy o tym choćby jego wewnętrzna przestrzeń, która została otwarta, i to aż potrójnie.
Z powodu jednego okna
architektura i wnętrza

Z powodu jednego okna... Niełatwa adaptacja poddasza w starej kamienicy

To piękna adaptacja wiekowego, zdewastowanego poddasza i piękna historia, dlatego warto ją opowiedzieć ze szczegółami (technicznymi).
Elewacje-rewelacje
architektura i wnętrza

Elewacje-rewelacje. Jak wykończyć bryłę domu, by nam się nie znudziła przez lata?

Jak wykończyć bryłę domu, by za kilkanaście, kilkadziesiąt lat wciąż nam się podobała? Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Przed podjęciem decyzji warto poznać wszystkie.
Mieszkanie na wózku
architektura i wnętrza

Projektujemy mieszkanie przystosowane dla osoby poruszającej się na wózku

Świat z poziomu wózka inwalidzkiego wygląda inaczej niż z pozycji człowieka zdrowego. Pokonywanie przeszkód, którymi przepełniona jest przestrzeń wokół, to codzienność. Jednak można ją oswoić. Podpowiadamy, jak to zrobić u siebie w domu.
Jętki, krokwie i murłaty
budowa i remont

Jętki, krokwie i murłaty. Zamawiamy drewno na więźbę dachową

Kompletu elementów na więźbę, czyli konstrukcję nośną dachu skośnego, nie kupimy w supermarkecie budowlanym. Czeka nas więc wizyta w specjalnym punkcie sprzedaży – składzie drewna albo tartaku. Zanim to jednak nastąpi, trochę się do niej przygotujmy.
Czas się wyciszyć
budowa i remont

Głośny problem. Pułapki akustyczne w naszych domach

Gdy w pomieszczeniach panuje cisza, jesteśmy bardziej zrelaksowani i wypoczęci. Warto więc już na etapie budowy i wykańczania domu zadbać o to, by nie przeszkadzał nam nadmierny hałas zarówno ten dobiegający z zewnątrz, jak i ten powstający w pomieszczeniach.
Żar z dyszy
budowa i remont

Opalarki elektryczne - do czego można je wykorzystać

Zaczęło się lato, a z nim sezon na opalanie. Pogoda sprzyja pracom prowadzonym na zewnątrz, więc opalania nie trzeba robić tylko w warsztacie. Zobaczmy, do czego można wykorzystać opalarki elektryczne.
Wełna mineralna
budowa i remont

Wybieramy wełnę mineralną do ocieplania dachów skośnych

To materiał powszechnie używany do ocieplania połaci dachów skośnych. W projekcie domu są co prawda podane parametry – lambda i grubość – warstwy ocieplenia, jednak produkt z oferty rynkowej trzeba wybrać samodzielnie. Aby to ułatwić, poprosiliśmy producentów wełny mineralnej o zarekomendowanie produktów do jednego z projektów z kolekcji Muratora.
Nowoczesne boniowanie
budowa i remont

Nowoczesne boniowanie

Bruzdy wycięte w ociepleniu tworzą na elewacji trójwymiarowy wzór.
Drugie życie stłuczki szklanej
budowa i remont

Izolacja ze szkła piankowego. Kiedy warto ocieplać stłuczką szklaną

Granulowane szkło piankowe to nowoczesny, przyjazny środowisku materiał izolacyjny. W domach jednorodzinnych najczęściej używa się go do ocieplenia płyty fundamentowej.
Ekstramocne w worku
budowa i remont

Zaprawy klejowe klasy C2. Czego można od nich oczekiwać?

Są uniwersalne. Często bywają nazywane klejami do wszystkich płytek i na wszystkie podłoża. Sprawdźmy, co się za tym kryje.
Układanie paneli podłogowych
budowa i remont

Układanie paneli podłogowych. Zasady montażu krok po kroku

Czy te prace wykończeniowe można wykonać samemu? Tak, pod warunkiem że będzie się przestrzegać podstawowych zasad układania paneli.
Niewidzialny zabójca wciąż na wolności
budowa i remont

Azbest wciąż w naszych domach... Jak bezpiecznie i zgodnie z prawem usunąć eternit z dachu

Dziś nie trzeba już nikogo przekonywać, że niektóre materiały zawierające azbest mogą poważnie szkodzić zdrowiu. Wciąż jednak znajdziemy je na wielu dachach lub elewacjach. Jak zgodnie z prawem usunąć azbest? Czy państwo zrefunduje koszty takiej operacji?
Cegły wydobyte spod tynku
budowa i remont

Cegły wydobyte spod tynku. Jak odnowić i zabezpieczyć ceglaną ścianę?

Ściany ze starych cegieł nadają wnętrzom specyficzny klimat. Poza tym są modne. W niejednym domu można odsłonić mur spod warstw tynku, jednak żeby uzyskać dobry efekt, nie wystarczy skuć tynk. Ścianę trzeba odnowić i zabezpieczyć. Pokazujemy, jak to zrobić.
Korzystne połączenie
instalacje i wyposażenie

Korzystne połączenie. Współpraca pompy ciepła i instalacji fotowoltaicznej

Pompa ciepła wymaga zasilania energią elektryczną, a panele fotowoltaiczne wytwarzają ją ekologicznie i bezkosztowo. Jak umiejętnie to wykorzystać?
Odpowiedni na upał
instalacje i wyposażenie

Odpowiedni na upał, czyli cała prawda o klimatyzatorze

Zamiast męczyć się latem w rozgrzanych wnętrzach domu lub mieszkania, zamontuj klimatyzator. Jeśli masz jeszcze wątpliwości, postaramy się je rozwiać.
Dom zdalnie sterowany
instalacje i wyposażenie

Dom zdalnie sterowany. Nowoczesne systemy domowej automatyki

Czego można się spodziewać po sieci czujników, sterowników, kontrolerów i siłowników, które coraz odważniej wkraczają do naszych domów i przejmują kontrolę nad ich funkcjonowaniem? Czy wyręczą nas w zajmowaniu się domem, tak jak kiedyś robił to kamerdyner?
Własny basen z ciepłą wodą
instalacje i wyposażenie

Pompa ciepła czy kolektory słoneczne? Jak podgrzewać wodę w basenie ogrodowym

Jak i gdzie go zbudować? Jak zadbać o czystość wody i jej podgrzewanie?
U źródła
wokół domu

U źródła. Pomysły na wodę nie tylko do małego ogrodu

Woda to element, który może urozmaicić i wzbogacić, a czasami zupełnie zmienić charakter fragmentu lub całego ogrodu. Już nawet niewielkie budowle wodne mogą poprawić jakość przebywania w nim.
Niech się pnącze plącze
wokół domu

Efektowne pnącza. Jak je wybrać i pielęgnować, by nie zarosły ogrodu i domu

Są efektowne, szybko rosną i nie mają dużych wymagań. Do życia wystarczy im skrawek ziemi. Mimo to niezbyt często sadzimy je na działkach. Czas to zmienić.
Działka z pozwoleniem na budowę
prawo i pieniądze

Działka z pozwoleniem na budowę. Co sprawdzić przed zawarciem umowy kupna?

Czy zakup działki, dla której zostało wydane pozwolenie na budowę domu, pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, czy też może być dla inwestora problemem?
Pokoje dla turystów
prawo i pieniądze

Pokoje dla turystów. Najem czy zakwaterowanie?

Dochody uzyskane z wynajmowania mieszkania lub pokojów na czas wakacji z pewnością są opodatkowane. Nie zawsze jednak wiadomo, w jaki sposób.