spis treści

Murator 3/2015

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?
ważne wybory

Fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Posadowienie budynku to jeden z najważniejszych etapów budowy. Najczęściej decydujemy się na fundamenty tradycyjne w postaci ław i ścian. Niektórzy jednak wybierają zamiast nich płytę fundamentową. Kiedy takie rozwiązanie jest korzystniejsze?
Grzeczny buntownik
architektura i wnętrza

Nietypowy bliźniak z dachem niemal do ziemi

Czerwony dom z grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w niczym nieprzypominający domów z sąsiedztwa. A jednak dokładnie spełnia wymagania planu miejscowego.
Berliński eksperyment
architektura i wnętrza

Berliński eksperyment. Dom, który produkuje energię

To nie jest zwykły dom. Sam produkuje energię. Ale jak się w nim żyje? Czteroosobowa rodzina zamieszkała w nim, aby to ustalić.
Zaplecze gospodarcze
architektura i wnętrza

Pralnia, spiżarnia, garderoba, kotłownia – wygodne zaplecze gospodarcze w domu

W każdym domu ze względu na konieczność utrzymania ładu i zapewnienia komfortu powinna się znaleźć wydzielona przestrzeń spełniająca funkcje gospodarcze. Przed wyborem projektu zastanówmy się, jakie pomieszczenia techniczne będą nam niezbędne i jak wybrać rozwiązania najbardziej funkcjonalne.
Na granicy
architektura i wnętrza

Na granicy między podłogą a ścianą. Listwy przypodłogowe

Niby detal, ale bardzo istotny. Listwy przypodłogowe zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć kable i sprawić, że nie będą się one plątały po podłodze. Dopełniają również wystroju wnętrza. Potrafią zupełnie zniknąć w pomieszczeniu albo bardzo wyraźnie dać o sobie znać.
Przełamując szarość
architektura i wnętrza

Aranżacja łazienki w odcieniach szarości

Moda na surowe szarości i industrialne klimaty widoczna jest także w aranżacji łazienek. Na takim tle szczególnie efektownie wygląda barwny detal.
Małe mieszkanie dla seniora
architektura i wnętrza

Małe mieszkanie dla seniora – 3 propozycje, jak je urządzić

Do niedużego mieszkania wprowadzi się wkrótce starsza osoba. Jak zaaranżować niewielką przestrzeń, aby nowemu lokatorowi było przyjemnie i wygodnie?
Różne oblicza domu
architektura i wnętrza

Czytelnicy opowiadają. Elewacje – różne oblicza domu

Każdy ma swoje racje, wybierając elewację. Dla jednych liczą się niskie koszty i łatwość wykonania, dla innych wygląd domu albo trwałość wykończenia. Przedstawiamy wybory inwestorów.
Zabezpieczanie drewna konstrukcyjnego
budowa i remont

Zabezpieczanie drewna konstrukcyjnego

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych można wydłużyć dzięki impregnacji.
Odbiór od dewelopera
budowa i remont

Odbiór domu od dewelopera. Jak się do niego przygotować?

Z odbiorem technicznym mieszkania lub domu wiąże się dużo stresu. Obawiamy się, że przegapimy istotne usterki. Podejrzewamy, że deweloper będzie unikał odpowiedzialności za konieczne poprawki. Jak to wygląda w praktyce? Co należy sprawdzić?
Elewacja z rynną
budowa i remont

Rynny na dachu wielopołaciowym – jak i gdzie je rozmieścić

System rynnowy instalujemy po to, aby wodę spływającą z dachu odprowadzić jak najdalej od ścian i fundamentów budynku. Rodzaj i usytuowanie rynien wpływają też na wygląd domu.
Nowe drzwi wejściowe
budowa i remont

Nowe drzwi wejściowe

Wymienić drzwi wejściowe? Nic prostszego! A jednak popełniamy przy tym wiele błędów. Oto podstawowe informacje na temat tego, jak dobrać i zamocować nowe drzwi wejściowe.
Stylowy pasywny
budowa i remont

Dom pasywny stylizowany na willę paladiańską

Mylicie się, sądząc, że dom pasywny musi być prosty, pokryty dwuspadowym dachem i prawie pozbawiony okien od strony północnej. Budynek pasywny może być zbudowany w takim stylu, jaki wymarzy sobie inwestor.
Schody z tworzywa sztucznego
budowa i remont

Pomysłowe schody z tworzywa sztucznego

Schody zewnętrzne z nietypowego materiału i o industrialnym rodowodzie zostały zastosowane w domu jednorodzinnym.
Szklany szyk
budowa i remont

Szklany szyk. Balustrady ze szkła

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie mocowania trzeba zastosować, aby balustrada była bezpieczna?
Suche fundamenty
budowa i remont

Suche fundamenty. Hydroizolacja z papy od A do Z

Jednym z powszechnie stosowanych materiałów hydroizolacyjnych jest papa. Podpowiadamy, jak wybrać jej odpowiedni rodzaj i wykonać izolację.
Naprawiamy ogrodzenie
budowa i remont

Naprawiamy ogrodzenie

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem najlepszy efekt da wymiana przęseł na nowe.
Nowa ściana działowa
budowa i remont

Nowa ściana działowa

Nowa ściana działowa dociąża strop niższej kondygnacji. Nie można więc stawiać jej w dowolnym miejscu bez sprawdzenia, czy strop to wytrzyma. Jak i z czego dobudować ścianę działową w istniejącym domu?
Ogrzewanie dzięki kolektorom słonecznym
instalacje i wyposażenie

Kolektory słoneczne do ogrzewania. Czy to się opłaca?

Przyjęło się sądzić, że kolektory słoneczne przydają się w instalacjach ciepłej wody użytkowej, ale nie warto ich wykorzystywać do ogrzewania pomieszczeń. Czy rzeczywiście tak jest?
Jak będziemy ogrzewać domy
instalacje i wyposażenie

Jak będziemy ogrzewać domy. Dom Dostępny na rok 2021

Nowe domy, budowane po 2020 r., będą znacznie lepiej zabezpieczone przed stratami ciepła. Korzystnie będzie je ogrzewać, wykorzystując w tym celu odnawialne źródła energii. Czy to oznacza rewolucję?
Dodatkowe ciepło z kominka
instalacje i wyposażenie

Z doświadczeń inwestorów: kominek jako dodatkowe źródło ciepła

Kiedy budowano dom, pomysł wyposażenia go w kocioł olejowy wydawał się – wobec braku sieci gazowej – idealnym rozwiązaniem. Właścicieli zaskoczyła jednak wysokość kosztów ogrzewania. Dzisiaj chcieliby je ograniczyć, wspomagając istniejący system kominkiem.
Koszty zainstalowania kominka
instalacje i wyposażenie

Koszty zainstalowania kominka

Sprawdzamy, jaki byłby koszt zainstalowania kominka autonomicznego lub współpracującego z wodną albo powietrzną instalacją rozprowadzającą ciepło.
Betonowe schody gotowe
wokół domu

Betonowe schody gotowe. Z czego zbudować schody ogrodowe

Dawniej budowa stopni ogrodowych mogła sprawić wiele trudności. Dziś oferta rynkowa jest tak bogata, że wybieranie materiału to przyjemność.
Wysokie rabaty
wokół domu

MAŁY OGRÓD: aranżacje z wysokimi rabatami

Jeżeli chcemy urozmaicić otoczenie domu, wprowadzając w nim równocześnie ład i harmonię, sięgnijmy po to praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się w małych ogrodach.
Okresowe kontrole domu
prawo i pieniądze

Kontrole domu. Jakie kary grożą za niedopełnienie tego obowiązku?

Żeby mieć zadbany i bezpieczny dom, konieczne są w nim systematyczne przeglądy. Podobnie jak w wypadku samochodu jest to obowiązkiem właściciela, a jego niedopełnienie może oznaczać kłopoty.
Ulga przy sprzedaży domu
prawo i pieniądze

Komu przysługuje ulga przy sprzedaży domu?

Odpłatne zbycie nieruchomości jest objęte podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W razie sprzedaży w 2015 r. nieruchomości, która zostały kupiona/wybudowana przed 2010 r. nie płaci się podatku. Podatek wynosi 19% dochodu ze sprzedaży. Komu przysługuje ulga? Jak policzyć należny podatek?
Studnia głębinowa
prawo i pieniądze

Budowa studni – czy potrzebne jest pozwolenie?

Praktyka urzędów w kwestii formalności, jakich wymaga budowa studni, nie jest jednolita. W wielu miejscach wymaga się uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Tymczasem wydawane są wyroki sądowe, które wskazują, że wystarczy zgłoszenie takiej inwestycji.
Budowa pompy ciepła
prawo i pieniądze

Budowa pompy ciepła. Jakich formalności wymaga?

Pompy ciepła pozwalają ogrzać dom za pomocą naturalnych źródeł energii takich jak powietrze, woda czy grunt. Niedawno wprowadzono znaczne ułatwienie w zakresie formalności związanych z ich montażem. Nie oznacza to jednak, że urządzenia te nie podlegają żadnej kontroli. Czasami potrzebne są dodatkowe zgody i dokumenty.