Stylowy pasywny

Radosław Murat
Radosław Murat

Mylicie się, sądząc, że dom pasywny musi być prosty, pokryty dwuspadowym dachem i prawie pozbawiony okien od strony północnej. Budynek pasywny może być zbudowany w takim stylu, jaki wymarzy sobie inwestor.

Pionierami budownictwa pasywnego w Polsce byli pasjonaci ściśle stosujący się do wszelkich haseł tej doktryny. Kiedy wznosili swoje domy, brzmiały im jeszcze w uszach słowa propagatorów uczących, jak budować obiekty, które nie będą potrzebowały energii do ogrzewania. Grzechem, a może zaletą nowicjuszy jest to, że wszystko traktują bardzo serio i starają się być godnymi naśladowcami swoich mentorów. Ich domy były więc ucieleśnieniem kanonów budownictwa pasywnego. Miały prosty kształt i wyglądały jak stodoła. Południowe elewacje tych budynków były zrobione niemal w całości ze szkła, a okna od północy (jeśli w ogóle tam były) przypominały otwory strzelnicze gotyckich zamków.

Minęło już trochę czasu od debiutu domów pasywnych w Polsce. Dość szybko pojawiły się na rynku produkty przeznaczone do ich budowania, ocieplania i wyposażania. Dzięki temu można już nieco odstąpić od wcześniejszych wzorców i pozwolić sobie na więcej swobody. Dziś domy pasywne są ładne, oryginalne i wygodne w użytkowaniu. Przykładem niech będzie budynek wzniesiony właśnie na jednym z modnych podwarszawskich osiedli niedaleko Kampinoskiego Parku Narodowego. Jest udanym mariażem klasycznej architektury z nowoczesnymi, energooszczędnymi rozwiązaniami.

Stylowy pasywny

Duża kubatura, dach kopertowy, portyki i gzymsy... Kto by pomyślał, że dom pasywny może być zaprojektowany w stylu willi palladiańskiej

fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • parametry cieplne poszczególnych przegród w opisywanym budynku
  • rysunki newralgicznych elementów budynku z wyjaśnieniem, jak zostały one ocieplone
  • wyszczególnienie zmian, jakie wprowadzono do pierwotnego projektu z wyjaśnieniem, co było tego powodem
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2015 Tekst Radosław Murat
Zdjęcia Magdalena Murat
Projekt domu architekt Piotr Jurkiewicz
Koordynator inwestycji oszczednyDOM.org.pl
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU