spis treści

Murator 2/2015

Dom z poddaszem czy piętrowy?
ważne wybory

Dom z poddaszem czy piętrowy?

Aby wybór był dobry, należy wziąć pod uwagę wiele czynników – wielkość działki, krajobraz, sąsiedztwo, sposób, w jaki domownicy spędzają czas, i wynikający z tego optymalny podział domowej przestrzeni. Odpowiedź na pytanie: z poddaszem czy piętrowy nie jest łatwa. Aby jej udzielić, trzeba rozstrzygnąć wiele kwestii.
Trzy w jednym
architektura i wnętrza

Nowoczesny śląski dom z duchem tradycji

Dwa produkty w jednym opakowaniu? Projektanci domu w Tychach poszli o krok dalej. Dali śląskiej rodzinie aż trzy domy pod jednym adresem.
Patrząc z góry
architektura i wnętrza

Czy warto mieć balkon? Kiedy będzie atutem projektu?

Czy warto mieć balkon w domu jednorodzinnym? Czy loggia lub taras na piętrze są atutami projektu? Zdania na ten temat są podzielone, a zwolenników i przeciwników balkonów jest prawdopodobnie tyle samo. Warto przeanalizować wszystkie korzyści i mankamenty, zanim podejmiemy decyzję, który dom zbudować.
13 najczęstszych błędów na budowie
budowa i remont

Ściągawka dla inwestora: 13 najczęstszych błędów na budowie

Gdy buduje się dom, warto korzystać z doświadczeń innych inwestorów. Nauka na własnych błędach jest o wiele bardziej bolesna i kosztowna.
Pustaki na żebrach
budowa i remont

Akademia Muratora: nowoczesne stropy ceramiczne

To propozycja dla zwolenników budowania z naturalnych materiałów. Czym się charakteryzują i jaka jest oferta stropów ceramicznych?
Dachy na rok 2021
budowa i remont

Dachy na rok 2021

Jak zaostrzenie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej dachów wpłynie na ich budowę? O ile wzrośnie grubość warstw izolacyjnych? Czy łatwo będzie zapewnić domom odpowiedni standard energetyczny?
Docieplenie domu
budowa i remont

Docieplenie domu. Zrywać starą izolację czy dołożyć nową?

Dom ocieplony 5-centymetrową warstwą styropianu spełniał kiedyś wymagania przepisów i oczekiwania mieszkańców. Dziś to stanowczo za mało. Jak docieplić taki budynek? Czy zrywać starą izolację, czy dołożyć nową?
Otworzyć kuchnię!
budowa i remont

Otwieramy kuchnię. Z jakimi problemami musimy się zmierzyć

W odnawianych domach i mieszkaniach często chcemy połączyć kuchnię z pokojem. Zobaczmy, z jakimi problemami trzeba się będzie zmierzyć, a jakie prace są niezbędne, by zmiany zakończyć sukcesem.
Więcej niż ściana
budowa i remont

ABC budowy ściany z płyt gipsowo-kartonowych

Z płyt gipsowo-kartonowych buduje się nie tylko ściany działowe, lecz również zintegrowane z nimi wnęki na oświetlenie, półki, a nawet całe regały.
Nowoczesne zaprawy klejowe
budowa i remont

Czym przykleić płytki? Nowoczesne zaprawy do różnych okładzin

Do wykonywania okładzin z płyt i płytek z ceramiki, kamienia naturalnego, szkła, spieków kwarcowych na najróżniejszych podłożach są potrzebne wyspecjalizowane kleje. Przybliżamy ich podstawowe właściwości.
Stare drewno w domu
budowa i remont

Stare drewno w domu – reaktywacja

Odpowiednio odnowione będzie ozdobą każdego wnętrza. Podpowiadamy, jak przedłużyć życie wiekowym drzwiom i podłogom.
Wentylacja hybrydowa
instalacje i wyposażenie

Wentylacja hybrydowa – mocne i słabe punkty

Kiedy warunki atmosferyczne są sprzyjające, działa grawitacyjnie, gdy są niekorzystne, jest wspomagana mechanicznie. Wszystko po to, by była skuteczna, a przy tym oszczędna.
Bezpieczeństwo na fali
instalacje i wyposażenie

Alarm bezprzewodowy – łatwy sposób na zabezpieczenie istniejącego domu

Pomysł, żeby zamontować w domu alarm, często przychodzi do głowy dopiero po zakończeniu budowy. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest system bezprzewodowy.
Przekonaj się do pompy ciepła
instalacje i wyposażenie

Czy warto inwestować w pompę ciepła?

Wiele osób budujących nowe domy oraz planujących modernizację istniejących słyszało o pompie ciepła, niewiele jednak decyduje się ją kupić i zainstalować. Dobrze, by się dowiedzieli, dlaczego warto w nią zainwestować.
Jak odprowadzić wodę spod natrysku
instalacje i wyposażenie

Jak odprowadzić wodę spod natrysku

Jednym z warunków komfortowej kąpieli pod prysznicem jest sprawne i skuteczne usuwanie zużytej wody, zwłaszcza w kabinach z bardzo płaskim brodzikiem lub ustawionych bezpośrednio na podłodze.
Królestwo zmiennych klimatów
wokół domu

Niezwykła aranżacja ogrodu o malowniczych zakątkach

Ten niezwykły ogród powstał na działce o powierzchni 1910 m2. Jest tak zaprojektowany, że nie można go ogarnąć jednym spojrzeniem. Trzeba udać się na spacer, by odkrywać kolejne tajemnice.
W schowku ogrodnika
wokół domu

W schowku ogrodnika. Niezbędne narzędzia i urządzenia do pielęgnacji roślin

Kosiarka, szpadel i grabie przydadzą się na każdej działce. Ale czy to już koniec listy potrzebnych narzędzi i urządzeń do pielęgnacji roślin?
Kredyt odwrócony
prawo i pieniądze

Kredyt odwrócony. Sposób na podwyższenie emerytury

Odwrócona hipoteka pozwala podreperować w jesieni życia budżet domowy. Kredytobiorca nie musi rezygnować z posiadanego domu czy mieszkania ani spłacać pozyskanych środków pieniężnych. Odbywa się to jednak kosztem zubożenia stanu majątku spadkowego.