Elewacja z rynną

Odwadniamy dach wielopołaciowy

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

System rynnowy instalujemy po to, aby wodę spływającą z dachu odprowadzić jak najdalej od ścian i fundamentów budynku. Rodzaj i usytuowanie rynien wpływają też na wygląd domu.

Elewacja z rynną

Na dachu wielopołaciowym rynny i rury spustowe powinny być uporządkowane i dopasowane do kolorystyki dachu lub elewacji

fot. LINDAB

Stromy dach o skomplikowanym rzucie musi mieć zaprojektowane odwodnienie utworzone przez logiczny i estetyczny układ rynien oraz rur spustowych. Nie powinny one zdominować fasady, tylko elegancko ją uzupełnić lub dyskretnie się w nią wtopić.

Projekt odwodnienia jest częścią projektu budowlanego. Rozmieszczenie rynien i rur spustowych zaznacza się na rzucie dachu.

Jeśli chcemy wprowadzić zmiany w projekcie odwodnienia, na przykład zmienić położenie rury spustowej albo rynien, trzeba przewidzieć ich konsekwencje techniczne oraz estetyczne.

Nietrafiona decyzja dotycząca przekroju rynny lub jej nieprawidłowy montaż mogą spowodować, że będzie się ona wyginać pod naporem deszczówki, a woda będzie się przelewać górą i niszczyć elewację. W zbyt wąskiej rurze spustowej woda może zamarzać, a ta z kolejnych opadów, ponieważ nie będzie mogła odpłynąć, będzie się wylewała ze sztucera. Rury spustowe (i rynny) w złym miejscu lub kolorze niepasującym do pozostałych elementów domu mogą zepsuć wygląd elewacji.

W artykule znajdziesz:

  • informacje, rysunki i zdjęcia dotyczące rozmieszczania rynien i rur spustowych
  • opisane zależności pomocne w zrozumieniu, od czego zależy dobór wielkości systemu rynnowego
  • wskazówki, na które miejsca dachu należy zwrócić szczególną uwagę, oraz gdzie może dojść do ewentualnej awarii
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2015 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU