Zabezpieczanie drewna konstrukcyjnego

Ryszard Plantos
Ryszard Plantos

Czas użytkowania więźby dachowej, drewnianego szkieletu lub legarów podpodłogowych można wydłużyć dzięki impregnacji.

Zabezpieczanie drewna konstrukcyjnego

Impregnacja drewna budowlanego jest konieczna, żeby zapewnić jak najdłuższe jego użytkowanie

fot. Andrzej Szandomirski

Prawidłowe zabezpieczenie drewna preparatami chemicznymi gwarantuje, że konstrukcja będzie mogła być użytkowana przez wiele lat, nie tracąc swoich właściwości, przede wszystkim parametrów wytrzymałościowych. Jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Impregnacja jest istotna jeszcze z innych powodów. Po pierwsze – konstrukcje są zwykle zamknięte, osłonięte na przykład izolacją bądź warstwą wykończeniową na elewacji, co nie daje możliwości okresowej oceny stanu drewna i ewentualnej naprawy w sytuacjach, gdy zainfekowane drewno zaczyna tracić wytrzymałość. Po drugie – ze względów ekonomicznych do wykonywania elementów konstrukcyjnych rzadko stosuje się dziś drewno stare, twarde, a częściej młode i bielaste, które jest bardziej podatne na biodegradację.

Elementy z drewna konstrukcyjnego są narażone na szkodliwe czynniki, takie jak wilgoć, grzyby domowe i pleśniowe oraz owady – techniczne szkodniki drewna. Drewno zaimpregnowane jest bardziej odporne na korozję biologiczną i zagnieżdżenie się szkodników. Ma też mniejszą higroskopijność oraz jest odporniejsze na wahania temperatury i poziomu wilgoci w otoczeniu. Zaleca się również zastosowanie środków ognioochronnych ograniczających rozprzestrzenianie się ognia. Dzięki bogatej ofercie impregnatów dostępnych na rynku inwestor ma możliwość wybrania metody impregnacji oraz zakresu, w jakim drewno ma być zabezpieczone. Wybierając produkty do ochrony i dekoracji elementów eksploatowanych na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na to, aby zawierały filtry UV odporne na promieniowanie słoneczne. Profilaktycznie chronić należy także drewno, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, ale mogą się w nim zagnieździć owady.

W artykule znajdziesz:

  • informacje o tym, jak powinno być przygotowane drewno przeznaczone do budowy elementów konstrukcyjnych domu
  • wiadomości na temat parametrów, jakimi powinny cechować się elementy drewniane używane do budowy domu
  • wyjaśnienie, co o obowiązku ochrony drewna budowlanego mówią przepisy
  • analizę skuteczności impregnacji w zależności od różnych czynników (m. in. gatunek drewna, rodzaj impregnatu, technologii nakładania preparatu)
  • opis kilku technik impregnacji
  • informacje o rodzajach impregnatów i ich zakresie ochrony
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2015 Tekst Ryszard Plantos
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA