Nowe drzwi wejściowe
Wymienić drzwi wejściowe? Nic prostszego! A jednak popełniamy przy tym wiele błędów. Oto podstawowe informacje na temat tego, jak dobrać i zamocować nowe drzwi wejściowe.
Długa eksploatacja drzwi sprawia, że tracą one na szczelności. Szpary mogą się pojawić nawet na styku ościeżnicy i ściany. Wieloletnie użytkowanie to tysiące otwarć i zamknięć, trzaskanie drzwiami itp. To, że skrzydło nie przylega do ościeżnicy na całym obwodzie, jest zwykle spowodowane jego wypaczeniem się, czyli skrzywieniem, i/lub złym wyregulowaniem drzwi. Przez miejsca, w których są nieszczelności, wieje, a kiedy na dworze jest ujemna temperatura, drzwi przemarzają. W przypadku silnych mrozów na połączeniu skrzydła z ościeżnicą może pojawić się lód. Drzwi mogą przemarzać także wtedy, gdy na przykład drewniane skrzydło ma zbyt małą grubość (około 45 mm). Jeśli stare drzwi mają metalową ościeżnicą, która jest zimna, powstaje mostek termiczny. Bywało, że w czasie montażu wypełniano ją zaprawą, co jeszcze pogarszało jej termoizolacyjność. Dziś możemy kupić drzwi cieplejsze. Znane są też sposoby ciepłego i szczelnego ich zamontowania.
Bardzo ważnym kryterium jest również estetyka. Wzornictwo sprzed wielu lat nie pasuje do świata, który nas teraz otacza. Wymiana starych, zniszczonych drzwi na nowe i ładniejsze od razu zmieni wizerunek domu.
W artykule znajdziesz:
- porady, jak dobrać nowe drzwi wejściowe, by spełniały współczesne standardy techniczne i estetyczne
- informacje o tym, jaki według obowiązujących przepisów współczynnik przenikania ciepła powinny mieć drzwi
- wyjaśnienie, od czego zależy cena drzwi
- instruktaż zdjęciowy, jak wymieniać drzwi wejściowe krok po kroku
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych