Jak będziemy ogrzewać domy
Nowe domy, budowane po 2020 r., będą znacznie lepiej zabezpieczone przed stratami ciepła. Korzystnie będzie je ogrzewać, wykorzystując w tym celu odnawialne źródła energii. Czy to oznacza rewolucję?
Wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej przegród budowlanych będą od 2021 r. znacznie ostrzejsze niż obecnie. Współczynnik przenikania ciepła U ścian zewnętrznych w ogrzewanych pomieszczeniach będzie musiał mieć wartość o 20% niższą niż teraz, dachów, stropodachów i stropów pod nieogrzewanymi pomieszczeniami o 25%, a okien i drzwi o 24-30% . Niezależnie od tego musi być spełniony warunek nieprzekroczenia maksymalnej wartości wskaźnika zapotrzebowania budynku na nieodnawialną energię pierwotną EP. Będzie ona o ponad 40% niższa niż dopuszczalna w 2015 r.

W bilansie emisji gazów cieplarnianych nie uwzględnia się dwutlenku węgla emitowanego podczas spalania biomasy, więc bardzo możliwe, że w naszych domach będzie się pojawiać coraz więcej kotłów na to paliwo
fot. VIESSMANNW artykule znajdziesz:
- wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej i wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania i wentylacji dla budynków wznoszonych od początku 2021 r.
- sposoby na spełnienie tych wymagań
- informacje o urządzeniach, które mogą w tym pomóc

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych