spis treści

Murator 4/2015

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?
ważne wybory

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Pompy ciepła do ogrzewania domów wybierają ci, którym zależy na niskich kosztach utrzymania. Urządzenia te mogą dostarczać energię odbieraną z gruntu albo z powietrza. Choć w obu przypadkach odbywa się to na tej samej zasadzie, to różnice między pompami typu glikol-woda i powietrze-woda są bardzo istotne i mają duży wpływ na wydatki.
Najlepsze projekty
architektura i wnętrza

Dom Dostępny na rok 2021 – nagrodzone projekty

Celem konkursu DOM DOSTĘPNY na rok 2021 było wyłonienie projektów domów spełniających standardy energetyczne, które będą obowiązywać od stycznia 2021 r. Konkurs miał wykazać, jak wpłyną one na sposób projektowania, wygląd i jakość domów. Przedstawiamy nagrodzone prace.
Yin i yang po polsku
architektura i wnętrza

Architektoniczne połączenie czerni i bieli

Bryła złożona z białych i czarnych części, zachodzących na siebie i połączonych przeszkleniami, przypomina abstrakcyjną kompozycję. Jednak wbrew pozorom nie artystyczna forma jest tu najważniejsza.
Spragnieni przestrzeni
architektura i wnętrza

Dom o przestronnych i funkcjonalnych wnętrzach

Jeśli budować dom, to taki, który jest spełnieniem marzeń. Inwestorzy wyprowadzający się z mieszkania w bloku pragnęli przede wszystkim jednego – jasnych przestronnych wnętrz.
Wygoda na porządku dziennym
architektura i wnętrza

Salon dobrze urządzony. Uwaga na błędy w projekcie!

To tu będziemy wypoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Przeglądając projekty domów, zwracajmy uwagę na to, aby pokój dzienny był wygodny i ustawny.
Urządzenia do małej łazienki
architektura i wnętrza

Urządzenia do małej łazienki – radzi architekt wnętrz

Jak wybrać i gdzie zainstalować ceramikę łazienkową, aby korzystać z niej wygodnie nawet na niewielkiej powierzchni.
Najlepsza ściana zewnętrzna
budowa i remont

Z czego budować? Najlepsze materiały na ścianę zewnętrzną

Ściany z silikatów, ceramiki czy z betonu komórkowego, a może keramzytobeton? Ciepłe i trwałe mury można zbudować z różnych materiałów. Wybór najlepszego nie jest łatwy. Czym się kierować? Poprosiliśmy profesjonalistów i inwestorów o wytypowanie swoich ulubieńców.
Duże okno na taras
budowa i remont

Duże okno na taras – sposób na jasne, pełne światła wnętrza

Nie bójmy się dużych okien tarasowych. Nie są tanie, ale za to radykalnie odmieniają wygląd domu i wnętrza. Podnoszą też wartość nieruchomości.
Koszty wstawienia dużych okien tarasowych
budowa i remont

Koszty wstawienia dużych okien tarasowych

Ile zapłacimy za duże okna tarasowe w różnych wariantach? Poprosiliśmy firmę Oknoplast, aby wyceniła kilka okien ze swojej bogatej oferty. Przedstawione ceny obejmują także wszelkie niezbędne produkty montażowe (piany, kotwy, podkładki dystansowe) oraz robociznę.
Nowoczesne dachówki betonowe
budowa i remont

Dachówki betonowe. Trwalsze niż ceramiczne?

Na współczesnych dachówkach z betonu można w pełni polegać. Są szczelne, wytrzymałe, mniej się brudzą. Czym różnią się te produkowane obecnie od tych sprzed wielu lat?
Nadproże łukowe
budowa i remont

Nadproże łukowe w ścianie z betonu komórkowego

Łatwość obróbki to niewątpliwa zaleta betonu komórkowego. Umożliwia wymodelowanie z bloczków precyzyjnej krzywizny nadproża łukowego.
Okno w dachu płaskim
budowa i remont

Okno w dachu płaskim

Nowoczesne okna do dachów płaskich są estetyczne i mają bardzo dobrą izolacyjność termiczną. Jak je poprawnie zamontować, aby optymalnie spełniały swoje funkcje i nadmiernie nie uciekało przez nie ciepło?
Wymiana bramy garażowej
budowa i remont

7 problemów do pokonania podczas wymiany bramy garażowej

Dopasowanie nowoczesnej segmentowej bramy garażowej do istniejącego otworu może być kłopotliwe. Ale nie ma sytuacji bez wyjścia.
Szczelny dom
budowa i remont

Jak wybudować szczelny dom

Nie każdy dom musi być szczelny, ale ten, w którym chcemy sterować wielkością wymiany powietrza i zredukować straty ciepła – powinien.
Zalane ściany i sufit
budowa i remont

Zalane ściany i sufit. Jak uzyskać odszkodowanie i usunąć zniszczenia?

Niezakręcony kran, awaria instalacji, nieszczelny dach, powódź – powód nie jest ważny. Ważne są skutki. W takich sytuacjach trzeba jak najszybciej działać. Jak uzyskać odszkodowanie i usunąć zniszczenia?
Zalana podłoga
budowa i remont

Mistrz parkieciarski radzi, co zrobić w razie zalania posadzki wodą

Widok podłogi pokrytej kilkucentymetrową warstwą wody nie należy do przyjemnych. Woda już się wylała, więc trzeba ją zebrać, wszystko wysuszyć, a potem przystąpić do naprawy. Podpowiadamy, jak postępować w takiej sytuacji.
Montaż okna dachowego
budowa i remont

Montaż okna dachowego krok po kroku

Najlepiej wstawiać okna połaciowe podczas układania pokrycia dachowego, jeszcze zanim zacznie się ocieplać połacie. Wtedy najdokładniej można połączyć okno z konstrukcją dachu.
Więcej niż bezpieczeństwo
instalacje i wyposażenie

Więcej niż bezpieczeństwo – alarm i automatyka domowa

Alarm montuje się oczywiście po to, żeby informował o powstaniu zagrożenia. Są jednak systemy, które mogą znacznie więcej.
Gaz i słońce
instalacje i wyposażenie

Gaz i słońce – recepta na tanie ogrzewanie

Dzięki doświadczeniom naszego czytelnika możemy się przekonać, że ogrzewanie domu gazem nie jest drogie. Pan Rafał na niedużej działce w gęstej zabudowie miejskiej wybudował dom o powierzchni użytkowej 150 m2. Jakie są rzeczywiste wydatki na gaz ziemny do ogrzewania domu i podgrzewania wody przez kocioł kondensacyjny z kolektorami słonecznymi?
Stare grzejniki
instalacje i wyposażenie

Stare grzejniki. Kiedy wymieniać?

Grzejniki to jeden z najbardziej widocznych fragmentów instalacji grzewczej. Stanowią też element wystroju wnętrza, dlatego często do ich wymiany skłaniają względy estetyczne. Czasami jednak instalacja nowych kaloryferów konieczna jest z przyczyn technicznych.
Jak kupować materiały budowlane
rozmowy o budowaniu

Jak i gdzie kupować materiały budowlane

Najlepiej tanio i szybko. Dodatkowo powinny one być dobrej jakości. Niestety, nie jest to takie proste. Zakup materiałów oznacza wydatek na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Trzeba więc działać z rozwagą.
Ściągawka z ochrony roślin
wokół domu

Ściągawka z ochrony roślin. 10 najgorszych chorób i szkodników oraz metody ich zwalczania

Wraz z budzącymi się do życia roślinami zaczynają się rozwijać choroby i pojawiać szkodniki. Jak z nimi walczyć?
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: sadzimy rośliny, pielęgnujemy krzewy zimozielone i pierwsze wiosenne kwiaty

Ogród jako wizytówka domu wymaga wielu zabiegów. Przy jego pielęgnacji przyda się wiedza dotycząca ukorzeniaczy, ochrony krzewów zimozielonych, roślin wczesnowiosennych i innych.
Piękne drewno na lata
wokół domu

Odnawianie tarasu i drewnianych elementów ogrodowych

Płot, altana, taras, meble. Drewniane elementy są w każdym ogrodzie. To, czy będą służyły przez długie lata, w dużym stopniu zależy od ich właściwej pielęgnacji. Jakich impregnatów warto użyć do zabezpieczania drewna?
Procedura wydania pozwolenia na budowę
prawo i pieniądze

Procedura wydania pozwolenia na budowę

Czas oczekiwania na uzyskanie ostatecznego pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego trwa w Polsce – według badań ankietowych Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju – średnio 57 dni, a w dużych miastach 86 dni od złożenia wniosku. Co może zrobić inwestor, żeby usprawnić to postępowanie?
Ulga dla niepełnosprawnych
prawo i pieniądze

Ulga podatkowa na adaptację i wyposażenie domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna

Podatnicy, którzy są niepełnosprawni lub mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, mogą skorzystać ze specjalnych ulg podatkowych. Odliczeniu od dochodu podlegają także niektóre wydatki poniesione z tego tytułu.
Świadectwa energetyczne i kontrole kotłów
prawo i pieniądze

Świadectwa energetyczne i kontrole systemów ogrzewania. Kiedy są potrzebne?

Nie musimy już zamawiać świadectwa energetycznego, gdy kończymy budowę własnego domu. Będzie to wskazane dopiero wtedy, kiedy zechcemy ten dom sprzedać albo wynająć. Znaczenie świadectw powinno mimo to wzrosnąć, bo będą sprawdzane przez niezależny organ.
s_27001
dodatek do muratora

Ogród dla leniwych