Przed wyborem projektu

Zaplecze gospodarcze

Paulina Gawrońska
Paulina Gawrońska

W każdym domu ze względu na konieczność utrzymania ładu i zapewnienia komfortu powinna się znaleźć wydzielona przestrzeń spełniająca funkcje gospodarcze. Przed wyborem projektu zastanówmy się, jakie pomieszczenia techniczne będą nam niezbędne i jak wybrać rozwiązania najbardziej funkcjonalne.

Pomieszczenia techniczne i porządkowe, takie jak kotłownia, garaż, garderoby, schowki oraz spiżarnia i pralnia, stanowią zaplecze gospodarcze domu. Kiedy wybieramy projekt, może się nam wydawać, że zabierają one cenną powierzchnię, którą chętnie przeznaczylibyśmy na inne funkcje. Inwestorzy często ograniczają metraż zaplecza gospodarczego lub, co gorsza, z niego rezygnują.

Tymczasem nawet niewielkie, ale dobrze zaplanowane pomieszczenie gospodarcze będące schowkiem na rzadziej używane przedmioty podnosi komfort życia domowników i pozwala ograniczyć liczbę szaf w sypialniach. W domach, w których na etapie projektowania przewidziano miejsce na pralnię, garderoby oraz schowki, dużo łatwiej jest utrzymać porządek.

Pamiętajmy o tym, że z czasem wielkość pomieszczeń gospodarczych na ogół okazuje się za mała. Rzeczy i sprzętów w domu przybywa i trzeba je gdzieś przechowywać. Każdy schowek lub większy garaż jest wówczas na wagę złota.

W artykule znajdziesz:

  • informacje, gdzie najlepiej sytuować pomieszczenia techniczne na planie domu
  • wskazówki, jakie wymiary i powierzchnię powinna mieć wygodna spiżarnia, pralnia, garaż i inne pomieszczenia zaplecza gospodarczego
  • praktyczne porady dotyczące wyposażenia i wygodnego urządzenia tej przestrzeni
  • przykłady projektów z rozbudowanym zapleczem technicznym wraz z rzutami
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2015 Tekst architekt Paulina Gawrońska
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU