Berliński eksperyment

Dorota Bidzińska
Dorota Bidzińska

To nie jest zwykły dom. Sam produkuje energię. Ale jak się w nim żyje? Czteroosobowa rodzina zamieszkała w nim, aby to ustalić.

Berliński eksperyment

Dom ma kształt dwukondygnacyjnego sześcianu – proste architektoniczne formy pomagają oszczędzać energię

fot. Matthias Koslik

Nowoczesny budynek przy berlińskiej Fasanenstraße 87a to nie tylko dom mieszkalny, ale także swojego rodzaju małe laboratorium. W grudniu 2011 r. uroczyście otworzyła go kanclerz Angela Merkel. „Effizienzhaus Plus mit Elektromobilität” to projekt niemieckiego Federalnego Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Rozwoju Miast. W Niemczech, w kraju, który w polityce wewnętrznej i zewnętrznej dużą wagę przywiązuje do ochrony środowiska, od razu szukano rozwiązań na szczeblu centralnym. Dlatego w ramach projektu rządowego Zukunft Bau (Budownictwo przyszłości) stworzono budynek, który sam produkuje energię potrzebną do jego eksploatacji. Jest on pod ciągłą kontrolą ekspertów badających skuteczność wprowadzonych rozwiązań technologicznych. Na czas eksperymentu w domu zamieszkała czteroosobowa rodzina. Sprawdza nie tylko to, czy przewidywania dotyczące produkcji energii i jej eksploatacji okażą się realne, ale także to, na ile funkcjonalne i wygodne są przyjęte rozwiązania.

W artykule znajdziesz:

  • jakie materiały wykorzystano do budowy
  • plany domu
  • informacje o tym, na czym bazuje domowy sytem dostarczania energii
  • opinie rodziny, która w ramach testu zamieszkała w budynku produkującym energię
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2015 Tekst Dorota Bidzińska
Projekt zespół pod kierownictwem prof. Wernera Sobeka (pracownicy Uniwersytetu w Stuttgarcie – Institut für Leichtbau, Entwerfen und Konstruieren, Lehrstuhl für Bauphysik, Institut für Arbeitswissenschaft und Technologiemanagement oraz firm Werner Sobek Stuttgart i Werner Sobek Green Technologies)
warto przeczytać
tematy z okładki
Panele fotowoltaiczne - rodzaje i zasada działania
Panele PV przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną - tak zwaną zieloną, bo powstającą ze źródła odnawialnego. Można ją wykorzystać...
DOM ENERGOOSZCZĘDNY
Cegły ceramiczne na nietynkowane mury i nawierzchnie
Bogata kolorystyka i wielość formatów sprawiają, że cegła doskonale wpisuje się w każdą architekturę. Poznajmy rodzaje wyrobów i ich parametry,...
CEGLANA ŚCIANA