Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie mocowania trzeba zastosować, aby balustrada była bezpieczna?
Gładkie i oszczędne w formie balustrady ze szkła wpisują się w estetykę współczesnych rozwiązań architektonicznych. Z reguły szkło nie pełni w nich funkcji konstrukcyjnej, tylko wypełnia pola między stalowymi słupkami lub ramami. Jednak ostatnio coraz popularniejsze stają się balustrady całoszklane, czyli niepodzielone na pola słupkami. To właśnie szkło przejmuje w nich obciążenia związane z użytkowaniem balustrady. Jest wiele sposobów mocowania szkła. Można to zrobić punktowo za pomocą łączników zaciskowych lub rotul (trzeba wtedy wiercić otwory w szkle) albo liniowo (jest ono przytrzymywane wzdłuż krawędzi). Możliwe, choć mniej powszechne, jest też klejenie szkła. Wiele firm zajmujących się wykonywaniem szklanych balustrad korzysta z rozwiązań systemowych, dopasowując je do projektu.
Dzięki dużej gamie akcesoriów dostępne systemy mocowań umożliwiają zaprojektowanie oryginalnej balustrady. Zazwyczaj elementy wchodzące w skład systemu można dopasowywać do siebie w dowolny sposób, tak jak klocki. Są też firmy, które produkują okucia i mocowania do szkła na wymiar, na potrzeby konkretnego projektu.
W artykule znajdziesz:
- wiele inspirujących przykładów szklanych balustrad zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz
- rysunki i zdjęcia ilustrujące sposoby ich mocowania
- informacje na temat właściwości, jakimi powinny cechować się szkło oraz materiały używane na okucia
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych