Szklany szyk

Balustrady ze szkła

Zuzanna Podwysocka
Zuzanna Podwysocka

Są tak samo wytrzymałe jak te zrobione z każdego innego materiału. Jak to możliwe? Jakie szkło i jakie mocowania trzeba zastosować, aby balustrada była bezpieczna?

Szklany szyk

Elementami konstrukcyjnymi balustrady są kwadratowe stalowe słupki (przymocowane od góry do stropu) i poręcz. Pola między nimi wypełnia szkło bezpieczne VSG. Tafla jest przytrzymywana uchwytami zaciskowymi

fot. GRUPA CNC

Gładkie i oszczędne w formie balustrady ze szkła wpisują się w estetykę współczesnych rozwiązań architektonicznych. Z reguły szkło nie pełni w nich funkcji konstrukcyjnej, tylko wypełnia pola między stalowymi słupkami lub ramami. Jednak ostatnio coraz popularniejsze stają się balustrady całoszklane, czyli niepodzielone na pola słupkami. To właśnie szkło przejmuje w nich obciążenia związane z użytkowaniem balustrady. Jest wiele sposobów mocowania szkła. Można to zrobić punktowo za pomocą łączników zaciskowych lub rotul (trzeba wtedy wiercić otwory w szkle) albo liniowo (jest ono przytrzymywane wzdłuż krawędzi). Możliwe, choć mniej powszechne, jest też klejenie szkła. Wiele firm zajmujących się wykonywaniem szklanych balustrad korzysta z rozwiązań systemowych, dopasowując je do projektu.

Dzięki dużej gamie akcesoriów dostępne systemy mocowań umożliwiają zaprojektowanie oryginalnej balustrady. Zazwyczaj elementy wchodzące w skład systemu można dopasowywać do siebie w dowolny sposób, tak jak klocki. Są też firmy, które produkują okucia i mocowania do szkła na wymiar, na potrzeby konkretnego projektu.

W artykule znajdziesz:

  • wiele inspirujących przykładów szklanych balustrad zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz
  • rysunki i zdjęcia ilustrujące sposoby ich mocowania
  • informacje na temat właściwości, jakimi powinny cechować się szkło oraz materiały używane na okucia
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 3/2015 Tekst Zuzanna Podwysocka
warto przeczytać
tematy z okładki
Co nowego w oknach drewnianych
Producenci okien stale udoskonalają swoje wyroby, aby sprostały zarówno wymaganiom technicznym - termoizolacyjności, bezpieczeństwu - jak i obowiązującym trendom. Współczesne...
OKNA