spis treści

Murator 10/2015

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe?
ważne wybory

Ogrzewanie domu na różne sposoby – kiedy grzejniki, kiedy podłogówka

Pierwsze rozwiązanie jest mniej kosztowne na etapie inwestycji, drugie – tańsze w eksploatacji. Oba są komfortowe i nadają się do współpracy z nowoczesnymi źródłami ciepła. Poznanie ich zalet i wad pomoże Ci podjąć świadomą decyzję.
Dom mazurski
architektura i wnętrza

Dom mazurski. Projekt, który podbił serca inwestorów

Projekt pracowni Górnik Architects zdobył II nagrodę w konkursie na współczesny dom mazurski, podbił również serca kilkunastu inwestorów, którzy budują jego kolejne wersje.
Dodatkowy pokój na parterze
architektura i wnętrza

Jedno pomieszczenie, różne zadania – dodatkowy pokój na parterze

Może być planowany z myślą o konkretnej funkcji lub jako pomieszczenie rezerwowe, które przyda się w przyszłości. Czasem wymiennie pełni kilka zadań, co sprawia, że jest miejscem praktycznym i użytecznym.
Płyty fasadowe we wnętrzu
architektura i wnętrza

Nowoczesny kominek wykończony płytami włóknocementowymi

Kominek obudowany płytami fasadowymi? Czemu nie! Do takiego nietypowego wykorzystania przekonuje choćby ich odporność na odkształcenia i ogień.
Zmienny jak kameleon
architektura i wnętrza

Projekt domu prostego i taniego w utrzymaniu. Wyróżnienie w konkursie Dom Dostępny na rok 2021

Skromny nieduży domek o bezpretensjonalnej architekturze może łatwo dostosować swój układ funkcjonalny do potrzeb inwestorów. Równie ważne dla przyszłych mieszkańców będą nieskomplikowana budowa i niskie koszty eksploatacji.
Rynny do naprawy
budowa i remont

Rynny do naprawy. Najczęstsze błędy w montażu i najlepsze sposoby naprawy

Systemy odwodnienia przynajmniej przez kilkanaście lat nie powinny sprawiać kłopotów. Niestety, czasami szwankują wcześniej. Co wtedy robić – naprawiać czy wymieniać?
Pasywny z prefabrykatów
budowa i remont

Dom pasywny z prefabrykatów – ciepły i szybko zbudowany

Wybudowanie go z wielkowymiarowych elementów znacznie skróciło czas budowy. Ograniczyło też częstotliwość doglądania placu budowy przez inwestora. Ściany i strop są wzniesione z prefabrykatów keramzytobetonowych.
Żywica na tarasie
budowa i remont

Posadzka żywiczna na tarasie – remont przeciekającego tarasu krok po kroku

Posadzka żywiczna tworzy szczelną warstwę wierzchnią. Dobrze nadaje się do naprawienia przeciekającego tarasu na piętrze. Pokazujemy, jak to można zrobić.
Fundamenty w cztery dni
budowa i remont

Fundamenty w cztery dni. Płyta pod mały dom krok po kroku

Budowa płyty fundamentowej trwa krócej niż tradycyjnych fundamentów. Ta płyta pod niewielkim domem powstała w cztery dni. Pokazujemy, jak ją zrobiono.
Ocieplenie i doświetlenie poddasza
budowa i remont

Ocieplenie i doświetlenie poddasza w starym i nowym domu

Poddasze bez okien i ocieplenia to co najwyżej ponury strych, gdzie można suszyć bieliznę i gromadzić szpargały. Budując dom, zadbaj więc o dużo światła słonecznego oraz termoizolację gwarantującą komfort cieplny pomieszczeń pod skosami.
Koszty wstawienia okien dachowych
budowa i remont

Koszty wstawienia okien dachowych

Pani Ewa buduje dom na podstawie projektu gotowego Codzienny – Murator EC117g. Na piętrze są pokoje gościnne i pracownia. Dostęp światła dziennego był kwestią kluczową. Firma Velux dobrała komplet okien do tego poddasza i dokonała ich wyceny. Zaproponowała też ponadstandardową wersję doświetlenia pomieszczeń.
Koszty ocieplenia podasza
budowa i remont

Koszty ocieplenia poddasza

Na poddaszu w domu pani Ewy znajdą się pokoje gościnne, pracownia i łazienka. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia ciepła, bo w tych pomieszczeniach straty ciepła byłyby odczuwalne dotkliwie. Pani Ewie zależało zatem na tym, aby poddasze zostało dobrze ocieplone. Wycenę materiału oraz poszczególnych prac ociepleniowych przygotowała dla nas firma Isover.
Drewno obok tynku
budowa i remont

To się podoba! Drewniane wstawki na tynkowanej elewacji

Drewniane deski na fragmentach elewacji to modny i efektowny sposób wykończenia domu. Zobacz, jak to zrobić.
Bruzdy w betonie komórkowym
budowa i remont

Przewody instalacyjne w ścianach działowych – jak wykonywać bruzdy w betonie komórkowym

W każdym domu jest wiele instalacji wewnętrznych, które chowa się w murze. Pokazujemy, jak się to robi w ścianach z betonu komórkowego.
Jak kupować drzwi wejściowe
budowa i remont

Jak kupować drzwi wejściowe

Przedstawiamy krótki poradnik dla kupujących drzwi wejściowe. Z jakiego mogą być materiału i które są najcieplejsze? Jakie powinny być drzwi antywłamaniowe? Jak są zbudowane?
Ocieplanie bez błędów
budowa i remont

Ocieplenie domu bez błędów. To warto wiedzieć

Sprawdźmy, co powinniśmy wiedzieć, przystępując do ocieplania budynku. Pomyłki i zaniechania mogą nas drogo kosztować.
Budowa ściany z płyt gipsowo-kartonowych
budowa i remont

Ściany z płyt g-k: 21 błędów, których nie możesz popełnić

Podczas planowania i wznoszenia ścian działowych w systemie suchej zabudowy można popełnić wiele błędów. Sprawdźmy, jakie przydarzają się najczęściej i co robić, aby ich uniknąć.
Nowy standard
instalacje i wyposażenie

Dom z kolektorami, rekuperatorem i instalacją PV

Prezentujemy dom, który wybudował dla siebie i swojej rodziny fachowiec od optymalizacji standardu energetycznego budynków. Jak go wyposażył, żeby był tani w utrzymaniu?
Montaż toalety myjącej Mera
instalacje i wyposażenie

Warsztaty Muratora. Montaż toalety myjącej

Oprócz połączenia z odpływem kanalizacyjnym i doprowadzenia wody do spłukiwania ta toaleta wymaga też zasilania prądem elektrycznym. A to dlatego, że może być wyposażona w automatyczne otwieranie i zamykanie pokrywy, podgrzewaną deskę, wyciąg zapachów i ma wysuwaną dyszę myjącą ciepłą wodą ciało użytkownika, gdy czujniki toalety wykryją jego obecność.
Instalujemy centralne odkurzanie
instalacje i wyposażenie

Instalujemy centralne odkurzanie

Centralne odkurzanie w domu ma wiele zalet – jest wygodne, ciche, skuteczne. Dowiedz się więcej na temat jego instalacji. Jak wybrać właściwie jednostkę centralną? Gdzie umieścić przewody i gniazda?
Efektywność na etykiecie
instalacje i wyposażenie

Uwaga! Nowe wymagania unijne dla urządzeń grzewczych

Od pewnego czasu producenci urządzeń grzewczych informują nas, że pod koniec września tego roku nastąpią ważne zmiany w przepisach unijnych, które zupełnie odmienią ten rynek.
Inteligentnie i niedrogo
instalacje i wyposażenie

Inteligentnie i niedrogo. Tanie systemy automatyki domowej

Chciałbyś móc kontrolować za pomocą smartfona to, co się dzieje w twoim domu, ale nie stać cię na zaawansowany system inteligentnych instalacji? Zainteresuj się prostymi rozwiązaniami dla każdego.
Szlachetny klinkier
wokół domu

Klinkierowe nawierzchnie w ogrodzie. Przewodnik po wzorach i kolorach

Jest naturalny, trwały i odporny na uszkodzenia. Nie wymaga konserwacji i łatwo go utrzymać w czystości. Odznacza się bogatą kolorystyką, dobrze wygląda nawet po kilkudziesięciu latach eksploatacji. Poza tym bruk klinkierowy jest uniwersalny – pasuje zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej architektury.
Z myślą o wiośnie
wokół domu

Ogród projektowany z myślą o wiośnie

Jeżeli wiosną chcesz się cieszyć feerią barw zakwitających tulipanów, musisz o to zadbać już teraz, bo nadeszła pora sadzenia roślin cebulowych.
Wynajem bez ryzyka
prawo i pieniądze

Wynajem bez ryzyka. Jak uniknąć problemów z najemcą

Najlepiej podpisać umowę najmu okazjonalnego. Niestety, umowa najmu nadal jest mało popularna, prawdopodobnie ze względu na wymagane dodatkowe formalności. Przekonujemy, że warto ich dopełnić.
Obszar oddziaływania obiektu
prawo i pieniądze

Sąsiad blokuje Twoją budowę? Sprawdź, czy ma do tego prawo

Jakie znaczenie ma dla inwestora i jego sąsiadów prawidłowe wyznaczenie obszaru oddziaływania projektowanego budynku? Kto za to odpowiada: projektant czy urzędnik? Czy nowa procedura zgłoszenia z projektem zapewnia ochronę praw sąsiadów inwestora?
Gdy wygaśnie pozwolenie na budowę
prawo i pieniądze

Gdy wygaśnie pozwolenie na budowę

Jeśli po uzyskaniu pozwolenia na budowę inwestor nie rozpocznie jej w odpowiednim czasie albo przerwie na dłuższy czas prowadzone już roboty, pozwolenie może wygasnąć. Przegapienie tego momentu może spowodować, że zostanie on sprawcą samowoli budowlanej, i narazić go na spore problemy. Jak ich uniknąć?
urzadzamy-kuchnie
dodatek do muratora

Urządzamy kuchnię