Murator pomaga

Instalujemy centralne odkurzanie

Małgorzata Drobnik
Małgorzata Drobnik

Jak wybrać jednostkę centralną?

Głównymi kryteriami powinny być: konstrukcja urządzenia, metoda filtracji oraz moc uzależniona od wielkości instalacji i wynikających z tego oporów przepływu.

Do wyboru mamy odkurzacze o budowie kompaktowej lub typu split. Jednostki kompaktowe mają wszystkie elementy (silnik, zbiornik na kurz, filtry) w jednej obudowie. Do filtrowania powietrza są w nich stosowane filtry papierowe lub tkaninowe albo separatory cykloniczne.

Urządzenia typu split składają się z dwóch osobnych części: jednej z silnikiem oraz filtrami i drugiej – ze zbiornikiem na kurz. Zawsze są wyposażone w separatory cykloniczne. Ich komora cykloniczna jest większa. Często mają także dodatkowy filtr włosów. Są łatwiejsze w obsłudze, ale zazwyczaj droższe od kompaktowych.

W artykule znajdziesz:

  • rady, jak dobrze wybrać jednostkę centralną i gdzie ją umieścić
  • wskazówki dotyczące rozprowadzenia przewodów, rozmieszczenia gniazd i usytuowania wyrzutni
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2015 Tekst Małgorzata Drobnik
warto przeczytać
tematy z okładki
Na jasnym i ciepłym poddaszu
Laureatami konkursu „Czyste powietrze z Muratorem” w kategorii „Poddasze” zostali właściciele domu w Popławach. Relacjonujemy przebieg prac związanych z realizacją...
ADAPTACJA PODDASZA
Domy solarne
Czy dom może być ogrzewany wyłącznie energią słoneczną? Czy można zrezygnować z energii pochodzącej z paliw kopalnych bądź z energii...
OGRZEWANIE DOMU