Dom mazurski

Stanisław Wiśniewski
Stanisław Wiśniewski

Projekt pracowni Górnik Architects zdobył II nagrodę w konkursie na współczesny dom mazurski, podbił również serca kilkunastu inwestorów, którzy budują jego kolejne wersje.

Mazury to nie tylko kraina o wyrazistej topografii znaczonej przez liczne jeziora, lasy i pagórki, to również region o charakterystycznej architekturze. Królują tu ceglane domy, wysokie czerwone dachy, równa zabudowa i porządek pamiętający jeszcze pruskie czasy. Ten obszar ma swój silny lokalny koloryt i własne architektoniczne DNA. Prezentowany dom w Rucianem-Nidzie rozwija miejscowe wątki – nie mógłby powstać nigdzie indziej, tylko właśnie na północno-wschodnim krańcu Polski.

Od łódki do domu

Pani Hanna i jej mąż Mariusz byli silnie związani emocjonalnie z Mazurami. Odkąd się poznali, wspólnie żeglowali po jeziorach. Z czasem łódka wybudowana własnoręcznie przez pana Mariusza została zastąpiona przez jacht kabinowy wykonany na zamówienie, który stał się odpowiednikiem letniskowej rezydencji. – Nasze dzieci zaczęły traktować go jako bazę wypadową, zapraszały na niego swoich przyjaciół. Sami też pomieszkiwaliśmy na łódce w trakcie naszych licznych rejsów. W końcu dojrzeliśmy do decyzji, że powinniśmy mieć na Mazurach swoje własne miejsce, drugi dom, który będzie otwarty również dla naszych przyjaciół – wspomina pani Hanna.

Działka wpadła im w ręce sama. Podczas remontu łódki w porcie w Rucianem-Nidzie usłyszeli o terenie na sprzedaż pod budowę domu, tuż przy lesie. Równie szybko i sprawnie jak zakup działki przyszła też decyzja o wyborze projektu. Pomogła w tym jasna i klarowna wizja inwestorów – szukali domu, który wpisze się w pejzaż. Nie chcieli czegoś obcego, co mogłoby stanowić zgrzyt w przestrzeni. Ideałem była stara ceglana stodoła.

Dom mazurski

Dom z daleka przywodzi skojarzenia z ceglaną stodołą. Idealnie wpisuje się w mazurski krajobraz

Fot. Piotr Mastalerz

W artykule znajdziesz:

  • zdjecia bryły i wnętrz domu
  • plany budynku złożonego z dwóch odrębnych brył przekrytych jednym dachem
  • informacje o materiałach wykończeniowych
  • podpowiedzi, jak można łączyć tradycyjne elementy architektoniczne ze współczesnymi
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2015 Tekst Stanisław Wiśniewski
Zdjęcia Piotr Mastalerz
Projekt Magdalena i Mateusz Górnikowie, Górnik Architects
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU