spis treści

Murator 11/2015

Parkiet czy panele podłogowe?
ważne wybory

Podłogi drewniane: parkiet czy panele podłogowe?

Kochamy podłogi drewniane, ale drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle, że wybór jest trudny. Problem sprawia już sama klasyfikacja. Parkiet, deska czy panel – tradycyjne nazwy przestają być pomocne w obliczu różnorodności oferty. Wyjaśniamy, co kryje się w tytułowym podziale.
Mądry inwestor po szkodzie
rozmowy o budowaniu

Inwestorzy opowiadają o swoich domach. Co dziś zrobiliby inaczej

Lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż popełniać własne. Zapytaliśmy doświadczonych inwestorów, czego by nie powtórzyli, co by zmienili, budując dom po raz kolejny.
Nie całkiem płaska zagadka
architektura i wnętrza

Nowoczesny dom pełen światła i zieleni

Dla przechodniów jest niedużym domem bez okien. To tylko pozory – w rzeczywistości jest rozłożysty i szeroko otwarty na ogród. Jedynie frontowa elewacja stoi na straży intymności domowej przestrzeni.
Spiętrzenie korzyści
architektura i wnętrza

Sprawdzony projekt: duży piętrowy dom dla kilkuosobowej rodziny

Druga kondygnacja o pełnej wysokości była dla inwestorów ważnym argumentem przemawiającym za wyborem tego projektu. Kompozycja elewacji obniża optycznie bryłę, dodaje jej przytulności i doskonale harmonizuje z okoliczną zabudową.
Mały dom lepszy niż mieszkanie
architektura i wnętrza

Mały dom lepszy niż mieszkanie. Jak wybrać projekt małego domu?

Jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać. Mimo niedużego metrażu może być wygodny i racjonalnie zaprojektowany. Na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając projekt małego domu?
Udomowić rynny i rury spustowe
architektura i wnętrza

Rynny i rury spustowe na elewacji – dyskretnie wtopione czy nowocześnie wyeksponowane?

Często na etapie projektowania pozostają niezauważone. Nie zawsze uwzględnia się je na wizualizacjach. „Pojawiają się” dopiero podczas budowy. Wtedy mogą zaskoczyć inwestorów, bo z rynnami i rurami spustowymi dom może się prezentować zupełnie inaczej niż bez nich.
Nowocześnie na poddaszu
architektura i wnętrza

Nowoczesna łazienka na poddaszu – niezwykła aranżacja

Bogaty program użytkowy, pełna wygoda i prosty wystrój – wszystkie rozwiązania zastosowane w tej łazience służą komfortowi mieszkańców.
Miejski i ekologiczny
architektura i wnętrza

Miejski i ekologiczny. Projekt wyróżniony w konkursie Dom Dostępny na rok 2021

Ten wyróżniony projekt sprawdzi się na niewielkich wąskich działkach. Choć jest przeznaczony na tereny o intensywnej zabudowie, jest wręcz manifestacyjnie naturalny!
Schody żelbetowe
budowa i remont

Schody żelbetowe na kilka sposobów – typowe konstrukcje pod lupą

Schody z betonu i stali tworzą solidną konstrukcję, która wiele wytrzyma. Przyjrzyjmy się popularnym typom schodów i zobaczmy, jak są zbudowane.
Materiały na cokół
budowa i remont

Materiały na cokół

Jak wykończyć cokół domu, żeby był trwały i ładny? Oto przegląd popularnych materiałów.
Na mokro i sucho
budowa i remont

Podkłady podłogowe na kilka sposobów: wylewki na mokro i suchy jastrych

Zanim wykonamy podłogę, musimy wyrównać podłoże. Służy do tego podkład podłogowy. Może on mieć postać wylewki robionej na mokro lub płyt budowlanych układanych na sucho. Przedstawiamy możliwe do wyboru materiały i technologie.
Dach w detalu
budowa i remont

Modne pokrycia z płaskich dachówek zakładkowych

Takie pokrycie jest coraz popularniejsze. Jest to też wyzwanie dla dekarza. Wymaga bardzo starannego przygotowania dachu do krycia.
Farby elewacyjne
budowa i remont

Przegląd farb elewacyjnych: cena a jakość

Właściwa ochrona ścian domu zapewni jego ładny wygląd i trwałość. Przedstawiamy dostępne na rynku farby do malowania elewacji. Podpowiadamy, jak je wybierać.
Montujemy okna w starym dachu
budowa i remont

Montujemy okna w starym dachu

Jak przebić się przez dach, żeby umieścić w nim okno? Jakie pułapki czają się pod pokryciem? Czy nowe okno będzie szczelne? Skorzystaj z naszych rad, a jego montaż z pewnością się uda.
Ciepłe schody na strych
budowa i remont

Ciepłe schody na strych

Poprawnie zamontowane stanowią wygodne wejście na strych, a jednocześnie dobrze izolują go od użytkowej części poddasza.
Jaki komin
instalacje i wyposażenie

Jaki komin do jakiego kotła

Jest kilka technologii budowy kominów. O tym, która jest najlepsza w konkretnym przypadku, decydują różne okoliczności.
Nowoczesna kotłownia na paliwo stałe
instalacje i wyposażenie

Nowoczesna kotłownia na paliwo stałe

W pomieszczeniu przeznaczonym na kotłownię na ogół mieści się kocioł. Jednak nie zawsze zostaje miejsce na pozostałe urządzenia wchodzące w skład nowoczesnego systemu grzewczego.
Za zieloną ścianą
wokół domu

Za zieloną ścianą. Żywopłot z iglaków

Szpaler roślin posadzonych wzdłuż granicy posesji to świetny sposób na odizolowanie jej od otoczenia. Na szczególną uwagę zasługują rośliny iglaste, ponieważ są efektowne przez cały rok.
Pierwszy dom z dopłatą
prawo i pieniądze

Dom z dopłatą: kredyt MdM po zmianach bardziej prorodzinny

W ramach programu Mieszkanie dla Młodych można kupić nowy dom jednorodzinny lub z rynku wtórnego. Wzrosły dopłaty dla rodzin wielodzietnych, zwłaszcza tych z co najmniej trójką dzieci. Na jakie dofinansowanie można liczyć? Czy łatwiej jest uzyskać i spłacić kredyt?
Jak się wycofać z umowy z deweloperem
prawo i pieniądze

Jak się wycofać z umowy z deweloperem

Umowa deweloperska nie powinna być podpisywana pochopnie. Może być trudno się z niej wycofać. Jeśli deweloper nie zgodzi się na rozwiązanie kontraktu, będzie to możliwe tylko wtedy, gdy będzie można mu udowodnić niewywiązywanie się z obowiązków wskazanych w ustawie. Ale nawet w tej sytuacji prawo nabywcy do odstąpienia od umowy jest ograniczone w czasie.
Spory sąsiedzkie
prawo i pieniądze

Spory sąsiedzkie we wspólnocie mieszkaniowej

Wspólnotę mieszkaniową tworzą wszyscy właściciele lokali w danym budynku. Czasem jest to kilka, czasem kilkadziesiąt osób. Mogą mieć różne pomysły na funkcjonowanie wspólnoty, a nawet przeciwstawne interesy. Jak w takiej sytuacji osiągnąć porozumienie?