Obszar oddziaływania obiektu
Prawa sąsiadów w nowym prawie budowlanym
Jakie znaczenie ma dla inwestora i jego sąsiadów prawidłowe wyznaczenie obszaru oddziaływania projektowanego budynku? Kto za to odpowiada: projektant czy urzędnik? Czy nowa procedura zgłoszenia z projektem zapewnia ochronę praw sąsiadów inwestora?
Wolno stojące domy jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce inwestora, od 28 czerwca 2015 r. można budować na podstawie zgłoszenia. Dotyczy to również przebudowy domu jednorodzinnego, pod warunkiem że nie prowadzi ona do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tego budynku (art. 29 ust. 1 pkt 1a i ust. 2 pkt 1b Prawa budowlanego). W takim uproszczonym postępowaniu administracyjnym (kończy się wydaniem milczącej zgody na budowę lub przebudowę, a nie decyzji) nie ma innych stron poza inwestorem. Sąsiedzi nie są więc zawiadamiani o zgłoszonej budowie/przebudowie i nie mogą składać odwołań, a tym samym blokować rozpoczęcia robót. Prawidłowe wyznaczenie obszaru oddziaływania ma więc ogromne znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i właścicieli sąsiednich nieruchomości.
W artykule znajdziesz:
- wyczerpujące wyjaśnienie pojęcia obszaru oddziaływania obiektu budowlanego
- przepisy, które stosuje się do wyznaczania takiego obszaru wokół domu jednorodzinnego
- orzeczenia sądowe pomocne przy ustalaniu, czy obszar oddziaływania danego obiektu wykracza poza działkę inwestora
- wyjaśnienie, kiedy sąsiad może korzystać ze statusu strony w postępowaniu o pozwolenie na budowę i przeglądać akta sprawy, a kiedy nie ma do tego prawa
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych