Sprawdźmy, co powinniśmy wiedzieć, przystępując do ocieplania budynku. Pomyłki i zaniechania mogą nas drogo kosztować.
Jeżeli chcemy mieć dobrze wykonane ocieplenie, dzięki któremu zapłacimy w przyszłości niższe rachunki za ogrzewanie, warto się dobrze do takiej inwestycji przygotować.
Zanim rozpoczniemy
Jeżeli ocieplamy budynek o wysokości do 12 m (raczej nie zdarza się, aby dom jednorodzinny był wyższy), przed rozpoczęciem prac nie musimy się ubiegać o pozwolenie na budowę. Wystarczy zgłosić w urzędzie zamiar ocieplenia. Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie będzie miał zastrzeżeń ani pytań do złożonej dokumentacji, możemy przystąpić do pracy.
Analizujemy możliwości finansowe
Ocieplanie to spora inwestycja. Należy policzyć, ile za nią zapłacimy. Na całkowity koszt ocieplenia składają się w 50% cena materiałów i w 50% koszt robocizny. Sama izolacja, na przykład styropian, to tylko 15% całego kosztu. Wydatek na klej to mniej więcej 6% całości. Ważną pozycją jest tynk i jego wybór ma duży wpływ na koszt inwestycji. Decyzja dotycząca materiału ociepleniowego ma podstawowe znaczenie dla standardu energetycznego domu. Ale nie tylko grubość izolacji ma znaczenie. Wybierając materiał ociepleniowy, należy sprawdzić, jaki ma współczynnik przewodzenia ciepła (lambda). Im ma wartość niższą, tym cieńszą warstwę izolacji możemy ułożyć na ścianie. Na przykład płyty styropianowe szare (grafitowe) o współczynniku lambda wynoszącym 0,031 W/(m.K) i grubości 20 cm będą stanowić taką samą ochronę cieplną budynku jak zwykłe płyty z białego styropianu o współczynniku lambda 0,044 W/(m.K) i grubości prawie 30 cm.
W artykule znajdziesz:
- podstawową wiedzę dotyczącą procesu ocieplania budynku
- informacje pomocne w szacowaniu kosztów
- opis elementów wchodzących w skład systemów ociepleń (systemów ETICS)
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych