Poddasze bez okien i ocieplenia to co najwyżej ponury strych, gdzie można suszyć bieliznę i gromadzić szpargały. Budując dom, zadbaj więc o dużo światła słonecznego oraz termoizolację gwarantującą komfort cieplny pomieszczeń pod skosami.
W projekcie domu z poddaszem mieszkalnym znajdziemy wystarczająco dużo wskazówek, jak je prawidłowo oświetlić oraz ocieplić. Warto jednak zadbać o jak najkorzystniejsze przygotowanie przyszłego poddasza do zamieszkania. Czasem oznacza to zmianę zaproponowanego materiału izolacyjnego na inny bądź zwiększenie jego grubości albo zmianę usytuowania lub rozmiarów okien połaciowych. Lepiej bowiem wykorzystać rozwiązania jak najbardziej zaawansowane, nawet przekraczające aktualne standardy, aby za kilka lub kilkanaście lat nie musieć dokonywać kosztownej modernizacji.
Co możemy zyskać
- Ochronę przed ucieczką ciepła. Przez nieocieplony dach uciekałoby około 30% ciepła wytworzonego w domu. Solidna izolacja połaci dachu, odpowiednio gruba i starannie ułożona, ograniczy takie straty do absolutnego minimum.
- Ciszę i bezpieczeństwo. Izolacja termiczna wykonana z wełny mineralnej ma także właściwości wyciszające. Chroni ponadto więźbę dachową przed ogniem, skutecznie zabezpieczając poddasze na wypadek pożaru.
- Ładne, słoneczne pomieszczenia. Dzięki bogatemu wyborowi okien dachowych poddasza mogą być widne, a przy tym zimą ciepłe, zaś latem chłodne. Spragnieni świeżego powietrza i jeszcze lepszych widoków mają do dyspozycji połaciowe okna kolankowe lub balkonowe.

Izolację termiczną poddaszy wykonujemy głównie z wełny mineralnej. Jedną warstwę umieszcza się między krokwiami, a drugą od spodu. Będzie ją podtrzymywał ruszt przygotowany pod okładzinę wykończeniową, który jest mocowany do specjalnych wieszaków łączonych z krokwiami
fot. ISOVERW artykule znajdziesz:
- wskazówki, jak dobrać liczbę i wielkość okien do remontowanego dachu
- wypowiedź eksperta, opisującą tajniki ciepłego montażu okien w połaciach dachu oraz materiały do tego niezbędne
- zdjęcia i opisy akcesoriów, w które można wyposażyć okna
- zestawienie materiałów polecanych do ocieplania poddaszy
- argumenty wyjaśniejące potrzebę stosowania paroizolacji na poddaszu, przedstawione przez naszego eksperta

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych