Jest naturalny, trwały i odporny na uszkodzenia. Nie wymaga konserwacji i łatwo go utrzymać w czystości. Odznacza się bogatą kolorystyką, dobrze wygląda nawet po kilkudziesięciu latach eksploatacji. Poza tym bruk klinkierowy jest uniwersalny – pasuje zarówno do nowoczesnej, jak i tradycyjnej architektury.
Trwały z natury
Bruk klinkierowy jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Nie pęka ani się nie ściera, nie chłonie wilgoci i nie niszczeje na mrozie, nie musi więc być impregnowany. Poza czerwoną może mieć barwę żółtą, pomarańczową, brązową, szarą, grafitową lub białą, co daje ogromne możliwości aranżacji przestrzeni wokół domu. Kolor zależy od składu gliny użytej do produkcji, a także od procesu wypalania. Niekiedy powierzchnia cegieł jest angobowana, czyli pokrywana szlachetną glinką zawierającą różne minerały i tlenki metali. W trakcie wypalania angoba wnika w powierzchnię cegieł, nadając im interesujący kolor.
Barwa klinkieru jest bardzo trwała. Nie płowieje z upływem czasu i nie zmienia się pod działaniem słońca. Ponieważ jego kolor jest jednolity w całym przekroju, można go układać dowolnie, eksponując każdą ze ścian, a jeśli zachodzi taka konieczność – dociąć elementy. Klinkier pochodzący z różnych partii może się różnić odcieniem, dlatego lepiej od razu kupić potrzebą ilość. Zwykle klinkier brukowy jest oferowany w postaci cegieł o wymiarach 200 x 100 mm i grubości 40, 42 lub 52 mm. W sprzedaży są również połówki cegieł o wymiarach 240 x 59 mm i grubości 52 mm.
W artykule znajdziesz:
- inspirujące zdjęcia nawierzchni z klinkieru - podjazdów, ścieżek, miejsc wypoczynku.
Dowiesz się również, jakie wzory można ułożyć z klinkierowego bruku, zobaczysz, że paleta barw klinkieru jest bardzo urozmaicona.
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych