Pasywny z prefabrykatów
Wybudowanie go z wielkowymiarowych elementów znacznie skróciło czas budowy. Ograniczyło też częstotliwość doglądania placu budowy przez inwestora.
Ściany i strop są wzniesione z prefabrykatów keramzytobetonowych. To rozwiązanie pozwoliło na szybkie ukończenie stanu surowego domu. Technologia ta dała również możliwość ograniczenia grubości warstwy konstrukcyjnej ścian zewnętrznych do 15 cm. Po ociepleniu ich grafitowym styropianem do wartości U = 0,09 W/(m2.K) mają grubość 50, a od południa 47 cm. Ale wybór tej technologii wiązał się ze zwiększeniem prac na etapie projektowym. Trzeba było w detalach zaprojektować przebieg wszystkich instalacji (elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej i grzewczej), aby prefabrykaty miały odpowiednio przygotowane otwory, kanały oraz bruzdy.
Dom został zaprojektowany według kanonu zasad budownictwa pasywnego. Ma prostą bryłę i jest posadowiony na płycie fundamentowej odizolowanej termicznie od gruntu. Jest ustawiony na osi wschód-zachód, dzięki czemu okna wszystkich pokoi są skierowane na południe. Od północy naturalnym buforem jest dobudowana część domu mieszcząca kuchnię ze spiżarnią, strefę wejściową oraz pomieszczenia gospodarcze. Aby zracjonalizować koszty budowy, nieogrzewane pomieszczenie gospodarcze ma konstrukcję szkieletową. Słupy konstrukcji wspierają się na stopach fundamentowych średnicy 25 cm posadowionych poniżej granicy przemarzania gruntu.
Przy projektowaniu domu wykorzystano program PHPP opracowany w Instytucie Budynków Pasywnych w Darmstadt. Uzyskane w nim obliczenia są podstawą do certyfikowania budynków pasywnych. Weryfikacją jest pozytywny wynik próby ciśnieniowej, którą przeprowadza się po wybudowaniu domu. Ten dom uzyskał certyfikat budynku pasywnego.
W artykule znajdziesz:
- informację o domu pasywnym wybudowanym z prefabrykatów keramzytobetonowych (jego standard energetyczny jest potwierdzony certyfikatem). To połączenie rozwiązań projektowych uznanych za kanon budownictwa pasywnego z technologiami zapewniającymi stworzenie ciągłej izolacji cieplnej od zewnątrz i szczelnej powłoki na wewnętrznej powierzchni przegród zewnętrznych.
Jeśli planujesz budować z prefabrykatów, przeczytaj, bo może zdecydujesz się na dom w lepszym standardzie energetycznym. To nie takie trudne!
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Projekt architekci Cezary Sankowski, Paulina Rak