Pasywny z prefabrykatów

Ewa Trusewicz
Ewa Trusewicz

Wybudowanie go z wielkowymiarowych elementów znacznie skróciło czas budowy. Ograniczyło też częstotliwość doglądania placu budowy przez inwestora.

Ściany i strop są wzniesione z prefabrykatów keramzytobetonowych. To rozwiązanie pozwoliło na szybkie ukończenie stanu surowego domu. Technologia ta dała również możliwość ograniczenia grubości warstwy konstrukcyjnej ścian zewnętrznych do 15 cm. Po ociepleniu ich grafitowym styropianem do wartości U = 0,09 W/(m2.K) mają grubość 50, a od południa 47 cm. Ale wybór tej technologii wiązał się ze zwiększeniem prac na etapie projektowym. Trzeba było w detalach zaprojektować przebieg wszystkich instalacji (elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej, wentylacyjnej i grzewczej), aby prefabrykaty miały odpowiednio przygotowane otwory, kanały oraz bruzdy.

Dom został zaprojektowany według kanonu zasad budownictwa pasywnego. Ma prostą bryłę i jest posadowiony na płycie fundamentowej odizolowanej termicznie od gruntu. Jest ustawiony na osi wschód-zachód, dzięki czemu okna wszystkich pokoi są skierowane na południe. Od północy naturalnym buforem jest dobudowana część domu mieszcząca kuchnię ze spiżarnią, strefę wejściową oraz pomieszczenia gospodarcze. Aby zracjonalizować koszty budowy, nieogrzewane pomieszczenie gospodarcze ma konstrukcję szkieletową. Słupy konstrukcji wspierają się na stopach fundamentowych średnicy 25 cm posadowionych poniżej granicy przemarzania gruntu.

Przy projektowaniu domu wykorzystano program PHPP opracowany w Instytucie Budynków Pasywnych w Darmstadt. Uzyskane w nim obliczenia są podstawą do certyfikowania budynków pasywnych. Weryfikacją jest pozytywny wynik próby ciśnieniowej, którą przeprowadza się po wybudowaniu domu. Ten dom uzyskał certyfikat budynku pasywnego.

Pasywny z prefabrykatów

Prosta bryła budynku bez balkonów, podcieni czy wykuszy, dach bez kominów, duże przeszklenia na elewacji południowej to znaki rozpoznawcze wielu domów pasywnych

fot. Cezary Sankowski

W artykule znajdziesz:

  • informację o domu pasywnym wybudowanym z prefabrykatów keramzytobetonowych (jego standard energetyczny jest potwierdzony certyfikatem). To połączenie rozwiązań projektowych uznanych za kanon budownictwa pasywnego z technologiami zapewniającymi stworzenie ciągłej izolacji cieplnej od zewnątrz i szczelnej powłoki na wewnętrznej powierzchni przegród zewnętrznych.

Jeśli planujesz budować z prefabrykatów, przeczytaj, bo może zdecydujesz się na dom w lepszym standardzie energetycznym. To nie takie trudne!

zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 10/2015 Tekst Ewa Trusewicz
Projekt architekci Cezary Sankowski, Paulina Rak
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU