spis treści

Murator 9/2015

Styropian czy wełna mineralna?
ważne wybory

Ocieplenie domu: styropian czy wełna mineralna?

To obecnie najpopularniejsze materiały do izolacji termicznych. Oba są bardzo skuteczne. Wciąż jednak inwestorzy zastanawiają się, którego użyć do ocieplenia ścian, dachu lub podłogi na gruncie.
Rzucamy światło na duże okna
rozmowy o budowaniu

Okna w rozmiarze XXL – co mówią o nich inwestorzy

Coraz częściej widuje się w projektach domów duże przeszklenia. Są niewątpliwie bardzo efektowne, ale... im bliżej do realizacji, tym więcej się rodzi pytań. Jak się mieszka w domu z naprawdę dużymi oknami? Czy zimą nie będzie za zimno, a latem za gorąco? Czy światła może być za dużo? Postanowiliśmy zapytać o to doświadczonych mieszkańców.
Wagon na zagonie
architektura i wnętrza

Wygodny dom na wąskiej działce

Jaki dom może powstać na długiej, wąskiej działce, jeśli inwestor upiera się, by był parterowy? Siłą rzeczy będzie wyglądał na dawnym polu niczym porzucony wagon. Jednak ten dom projektu poznańskiej pracowni zaskakuje dosłownym przełamaniem... bryły i schematów.
Przybić do brzegu
architektura i wnętrza

Dom z widokiem na rzekę

Ten dom stał się częścią przyrody nie tylko dzięki materiałom wtapiającym bryłę w pejzaż. Budynek został tak zaprojektowany, by niemal z każdego miejsca jego wnętrza można było patrzeć na rzekę.
Drewniany sufit podwieszany
architektura i wnętrza

Pomysłowe wnętrze z drewnianym sufitem podwieszanym

Obniżanie pomieszczeń za pomocą ażurowej konstrukcji z listew pomaga osiągnąć efekt nowoczesnego, a zarazem przytulnego wnętrza. Oryginalny sufit pięknie się prezentuje w odnowionym mieszkaniu w starej kamienicy.
Płytka w kąpieli
architektura i wnętrza

Trendy do łazienki: wybieramy płytki ceramiczne

Moda na wykańczanie nimi łazienek nie przemija od lat – zmieniają się tylko wzornictwo i pomysły. Płytki ciągle są ważne.
Wyrównany poziom
architektura i wnętrza

Kiedy warto wybudować dom parterowy

Jest wygodny i ułatwia kontakt z ogrodem, przystosujemy go do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Jego budowa może być łatwa, ale nie na każdej działce uda się taki dom zrealizować.
W zestawie bezpiecznie
architektura i wnętrza

Wybieramy drzwi, bramę garażową i ogrodzenie

Ogrodzenie, drzwi wejściowe i brama garażowa to swoista wizytówka domu. Ich wybór nie powinien być przypadkowy.
Prosto do celu
architektura i wnętrza

16 pomysłów na nowoczesny kominek w salonie

Nowoczesne kominki są takie jak wnętrza, w których je spotykamy – oszczędne w wyrazie, pozbawione detali, tak proste, jak to tylko możliwe. Jednak ich skromność nie przeszkadza temu, że skupiają na sobie uwagę i organizują przestrzeń naszych domów.
Ogrzewany drewnem i słońcem
architektura i wnętrza

Dom oszczędny pod każdym względem – wyróżnienie w konkursie Dom Dostępny na rok 2021

Jest oszczędny pod każdym względem – energetycznym, ekonomicznym i architektonicznym.
Papa na deskowaniu
budowa i remont

Papa na dachu. Tanio i dobrze

To tradycyjne poszycie dachu preferowane przez wielu dekarzy. Czasem musi przetrwać kilka lat, zanim zostanie ułożone ostateczne pokrycie. Jak i z czego je zrobić, by dach nie przeciekał?
Duże przeszklenie w dachu
budowa i remont

Duże przeszklenie w dachu

To niezwykle efektowny i coraz bardziej popularny element nowoczesnych domów. Zapewnia bezpośredni dostęp światła dziennego i dobry kontakt wzrokowy z otoczeniem. Dzięki temu poddasze staje się w pełni wartościową przestrzenią użytkową. Jest kilka możliwości wbudowania dużego przeszklenia w połać dachu.
Dom z drewna inaczej
budowa i remont

Dom z drewna inaczej: budowa domu z prefabrykatów drewnianych

Wiele domów drewnianych buduje się z prefabrykatów. Jednym ze sposobów prefabrykacji jest wykorzystanie płyt drewnopochodnych zespolonych z materiałem izolacyjnym.
Jak się pozbyć glonów
budowa i remont

Sposoby na odświeżenie wyglądu elewacji. Jak się pozbyć glonów

Porośnięta glonami, zazieleniona elewacja to częsty widok. Radzimy, jak zapobiegać wykwitom na tynku, i pokazujemy, w jaki sposób należy naprawiać pokryte nalotem ściany.
Rynny
budowa i remont

Rynny: jakie są ich rodzaje i jak o nie dbać?

Rynny są nieodłącznym elementem każdego domu i powinny nam służyć przez lata. Jaki rodzaj rynien jest lepszy i jak o nie dbać?
Spięcia między ścianami
budowa i remont

Tajniki łączenia ścian działowych z nośnymi

Ściany działowej nie można „dokleić” zaprawą do nośnej. Mury muszą być ze sobą trwale połączone. Jest na to kilka sposobów.
Światło z płaskiego dachu
budowa i remont

Światło z płaskiego dachu, czyli nowoczesne świetliki punktowe

Nowoczesne świetliki punktowe są niezwykle efektowne i wpuszczają zadziwiająco dużo światła. Prawidłowo zamontowane są szczelne oraz ciepłe.
Cerowanie starych murów
budowa i remont

Naprawa pęknięć w starych ceglanych murach

Jedną z metod reperowania ukośnych i pionowych pęknięć w starych ceglanych murach jest wzmocnienie ich stalowymi prętami.
Dobieramy fugę
budowa i remont

Sposoby na fugę. Praktyczne rady, jak dobrać spoinę do płytek

Po ułożeniu płytek przychodzi czas na wypełnienie spoin między nimi. Pomagamy wybrać zaprawę odpowiednią do zastosowanych płytek i podłoża.
Kocioł kondensacyjny za 6000 zł
instalacje i wyposażenie

Jaki kocioł kondensacyjny można kupić za 6 tys. zł?

Sprawdzamy, czym się od siebie różni osiem kotłów gazowych dostępnych w sklepach w mniej więcej tej samej cenie.
Atrakcyjna alternatywa dla szamba
instalacje i wyposażenie

Atrakcyjna alternatywa dla szamba – domowa oczyszczalnia ścieków

Jest tanim w eksploatacji i najbardziej ekologicznym sposobem pozbywania się domowych ścieków, a przy tym – malowniczym elementem ogrodowego krajobrazu.
Kolektory do istniejącej instalacji
instalacje i wyposażenie

Podgrzewanie wody tanie i ekologiczne. Kiedy można dołożyć kolektory?

W domach jednorodzinnych ciepło do instalacji c.o. i c.w.u. dostarczają najczęściej kotły gazowe lub na paliwa stałe. Dzięki kolektorom słonecznym włączonym do instalacji wytwarzanie go może się stać bardziej ekologiczne, tańsze, a często także bardziej wygodne.
Koszty wyposażenia domu w kolektory
instalacje i wyposażenie

Sprawdź, ile zapłacisz za kolektory do domu

Sprawdzamy, ile trzeba by zapłacić za wyposażenie domu w kolektory oraz instalację solarną transportującą pozyskaną przez nie energię do instalacji c.o. i/lub podgrzewania wody użytkowej.
Deska do deski
wokół domu

Taras drewniany. Z drewna krajowego czy egzotycznego?

Drewno to numer jeden wśród materiałów do budowy tarasów. I nic dziwnego – jest szlachetne, naturalne i przyjemne w dotyku, a przy tym wszędzie pasuje.
Zgodnie z naturą
wokół domu

Ekologiczne metody ochrony roślin

Choroby roślin i szkodniki buszujące wśród liści potrafią wywołać niemałe spustoszenie w ogrodzie. Zamiast je niszczyć preparatami syntetycznymi, lepiej im zapobiegać, stosując naturalne metody. Zobacz, jak stworzyć ekologiczny ogród.
Użytkowanie na własność
prawo i pieniądze

Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność

Do niedawna większość użytkowników wieczystych mogła przekształcić przysługujące im prawo do nieruchomości we własność. Po ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego możliwość ta została znacznie ograniczona.
Odstępstwo od przepisów budowlanych
prawo i pieniądze

Odstępstwo od przepisów budowlanych. Kiedy jest możliwe?

Są działki, na których trudno jest zgodnie z przepisami wybudować albo rozbudować dom. Jednak w szczególnych sytuacjach można uzyskać pozwolenie na odstępstwo od przepisów.
Koszt umowy z deweloperem
prawo i pieniądze

Ile wyniesie koszt umowy z deweloperem

Szacując, czy stać nas na kupno mieszkania lub domu od dewelopera, musimy wziąć pod uwagę koszty czekającej nas transakcji. Stanowią one mniej więcej 1% całkowitej ceny nabywanej nieruchomości. Zobacz, ile kosztuje umowa deweloperska.
s_29351
dodatek do muratora

Odnawialne źródła energii