Prezentujemy dom, który wybudował dla siebie i swojej rodziny fachowiec od optymalizacji standardu energetycznego budynków. Jak go wyposażył, żeby był tani w utrzymaniu?
Mieszkanie o powierzchni 70 m2 to dla czteroosobowej rodziny nie jest szczyt marzeń. Tak uznał pan Jacek i postanowił kupić działkę w Inowrocławiu, żeby wybudować na niej wygodną willę. Projekt i jego realizację, których autorem jest firma pana Jacka, nagrodzono w konkursie „Architektura z Energią 2014” zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Pan Jacek na co dzień zajmuje się projektowaniem i nadzorowaniem realizacji projektów obiektów budowlanych, w których duży nacisk kładzie się na zmniejszanie ich negatywnego oddziaływania na środowisko przez redukcję ich energochłonności. Zatem jego dom też musiał być energooszczędny – dzięki temu jest teraz wizytówką jego działalności, a przy tym stanowi pole badań nad niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Ich wyniki powinny pomóc tworzyć w przyszłości jeszcze lepsze projekty.

Do ogrzewania tego domu o powierzchni użytkowej 167 m2 i przygotowywania ciepłej wody użytkowej dla mieszkającej w nim czteroosobowej rodziny wystarczy 6,3 MWh/rok energii dostarczanej przez gazowy kocioł kondensacyjny. W tym domu nie ma komina, bo spaliny wylatują przez przewód wyprowadzony przez ścianę, a wentylacja jest mechaniczna. Budynek zaprojektował i zrealizował Zakład Inżynierii Środowiska Jacek Miklas z Inowrocławia
fot. VIESSMANNW artykule znajdziesz:
- inspirację do budowy domu energooszczędnego
- pomysły, dzięki którym utrzymanie domu może być bardzo tanie
- porady, jakie urządzenia zastosować do jego ogrzewania
- informacje o kosztach i oszczędnościach wynikających z wyposażenia domu w panele fotowoltaiczne
- ceny urządzeń

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych
Zdjęcia VIESSMANN