spis treści

Murator 6/2013

Wykonawcy mają głos
rozmowy o budowaniu

Wykonawcy mają głos. Po czym poznać dobrego wykonawcę?

Dobry, solidny wykonawca to marzenie budujących. Inwestorzy mają duże wymagania. A czy zdają sobie sprawę z tego, z jakimi problemami borykają się uczciwi fachowcy?
Nowe materiały i technologie dla budownictwa energooszczędnego
rozmowy o budowaniu

Nowe materiały i technologie dla budownictwa energooszczędnego

Jak zmienia się współczesny dom? Do rozmowy zaprosiliśmy przedstawicieli środowisk związanych z budownictwem. Debatę prowadziła Anna Wrońska, redaktor naczelna „Muratora”.
W starych ścianach
architektura i wnętrza

Stary wiejski dom po przebudowie

Ta przebudowa pokazuje, jak bardzo przestronne wnętrze można uzyskać w domu, który kiedyś był niepozorną wiejską chatą. Budynek dobrze wpisuje się w charakter małej zabytkowej wsi na Dolnym Śląsku, ale w środku jest industrialnie, nowocześnie.
Komfort dla dużej rodziny
architektura i wnętrza

Wygodny dom dla dużej rodziny

Przemyślany i funkcjonalny dom dla dużej rodziny. Dwa pokoje na parterze można przeznaczyć dla rodziców lub urządzić w nich wygodne i spokojne mieszkanie dla dziadków odizolowane od reszty pomieszczeń.
Jak kupować płyty fornirowane
architektura i wnętrza

Jak kupować płyty fornirowane

Trzeba zwracać uwagę nie tylko na rodzaj forniru, ale także na to, z czego wykonane są płyty i w jaki sposób są zabezpieczone. To przesądza o możliwościach ich wykorzystania.
Zmiany w projekcie
architektura i wnętrza

Jak dokonać zmian w projekcie budowlanym

Kupując gotowe projekty domów, czasami chcemy zastosować inne rozwiązania niż te zaproponowane. Może chcesz zmienić grubość ocieplenia lub wielkość i liczbę okien, a może zastanawiasz się nad zmianą kątą nachylenia dachu? Sprawdź, jak przebiega proces wprowadzania zmian w projekcie.
Ogrodzenie – nasza wizytówka
architektura i wnętrza

Ogrodzenie – nasza wizytówka

O tym, jak mają wyglądać płot, furtka i brama, najlepiej jest myśleć na etapie projektowania domu, bo ogrodzenie powinno być jego integralną i spójną częścią.
MąDRIAN
architektura i wnętrza

Dom produkujący energię. Projekt wyróżniony w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Ten dom nie tylko oszczędza energię, ale także ją pozyskuje. Potrafi stać się domem plusenergetycznym – produkować więcej energii, niż sam zużywa.
Taras
dom jak nowy

Taras jak nowy

Stare domy mają wartość – można je unowocześnić, upiększyć, by znów były dumą właścicieli. W cyklu Dom jak nowy przedstawiamy udane przebudowy i remonty, piszemy o zagadnieniach technicznych i kosztach. Tym razem tematem jest dobudowa tarasu.
Luksusowe okna
budowa i remont

Luksusowe okna

Modne są duże przeszklenia, które zacierają granicę między wnętrzem a tym, co na zewnątrz. Wiele z nich ma konstrukcję zapewniającą zarówno komfort użytkowania, jak i bardzo dobrą izolacyjność termiczną.
Profesjonalistka w łazience
budowa i remont

Wodoodporna płyta budowlana do łazienki

Wodoodporna i samonośna płyta budowlana z rdzeniem z polistyrenu znakomicie nadaje się do trwałego wykańczania pomieszczeń mokrych. Sprawdzi się jako blat pod umywalkę, obudowa wanny i wyrównanie ściany pod glazurę. Jest solidną alternatywą dla płyt g-k lub cementowych.
Skośny dach z betonu
budowa i remont

A to ciekawe. Betonowe dachy skośne

Żaden huragan ich nie zniszczy. Przedstawiamy betonowe dachy skośne – ciekawostkę, która może się upowszechnić.
Oparcie stropu na ścianie
budowa i remont

Oparcie stropu na ścianie

Jak łączyć dwie popularne technologie – ściany murowane z pustaków ceramicznych i strop gęstożebrowy – żeby powstała solidna konstrukcja domu.
Na styku
budowa i remont

Łączenie różnych materiałów na podłodze

Moda na duże otwarte przestrzenie sprawiła, że podział pomieszczeń, który dotychczas stanowiły ściany działowe, został zastąpiony przez zastosowanie różnych materiałów na płaszczyźnie podłogi. Pokazujemy, jak należy je łączyć, żeby uniknąć problemów wykonawczych i osiągnąć ciekawy efekt estetyczny.
Szpachlowanie tynkowanych ścian
budowa i remont

Szpachlowanie tynkowanych ścian

Gładzie stanowią ostanią warstwę wykończeniową przed malowaniem. Aby ściana była idealnie gładka należy wybarć odpowiednie produkty i przestrzegać procesów technologicznych. Sprawdź, jak przygotować podłoże pod wykonywanie gładzi i jakie produkty wybrać.
Na nasypowym gruncie
budowa i remont

Z doświadczeń Czytelników: wyrównywanie działki ze spadkiem

Teren pod budowę domu trzeba było podwyższyć. Czy na takim gruncie może stanąć dom? Przeczytajcie, na co zwraca uwagę ekspert.
Przepis na ciepły dach płaski
budowa i remont

Przepis na ciepły dach płaski

Czym różni się budowa dachu płaskiego w domu energooszczędnym od zrobienia podobnego w domu wykonanym tradycyjnie? Na które miejsca należy zwrócić szczególną uwagę?
Jak kupować kartonowe formy na kolumny
budowa i remont

Jak kupować kartonowe formy na kolumny

Odkąd w sprzedaży pojawiły się kartonowe tuleje stanowiące formę dla mieszanki betonowej, błyskawicznie wzrosła popularność żelbetowych kolumn. Jak kupić i zastosować taki rodzaj szalunku?
W układzie słonecznym
instalacje i wyposażenie

Inwestycja w kolektory słoneczne

Słońce to bardzo atrakcyjne odnawialne źródło energii – dostępne niemal wszędzie, za darmo, dla każdego. Można je uznać za niewyczerpywalne, a korzystanie z niego odbywa się bez szkody dla środowiska. Warto zainwestować w instalację umożliwiającą intensywne jego wykorzystywanie.
Od wodociągu do wodomierza
instalacje i wyposażenie

Doprowadzenie wody z sieci do domu

Z wodą jest podobnie jak ze ściekami. Zwykle to nie my decydujemy, w jaki sposób będzie dostarczana do domu, lecz zostaje nam to narzucone w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, gdy staramy się o pozwolenie na budowę.
Dobrze otulone
instalacje i wyposażenie

Otuliny izolacyjne do instalacji

Instalacje izoluje się z różnych powodów – żeby nie traciły ciepła, nie stwarzały zagrożenia poparzeniem, nie hałasowały albo nie pokrywały się wykroploną z powietrza parą wodną.
Jak kupować rury
instalacje i wyposażenie

Jak kupować rury

Rury często kupuje instalator, ale korzysta z nich i płaci za nie inwestor, więc to on powinien ostatecznie zdecydować, jakie mają być.
Łatwy remont z Monolithem
instalacje i wyposażenie

Łatwy remont łazienki ze stelażem instalacyjnym

Remont jest zwykle bardziej uciążliwy i trwa dłużej, niż planowaliśmy. Ale tak nie musi być. Moduły instalacyjne Monolith do WC i umywalki pozwolą błyskawicznie przeobrazić zniszczoną łazienkę rodem z PRL-u w eleganckie, funkcjonalne wnętrze wyposażone w nowoczesną podwieszaną ceramikę.
Woda zostaje na działce
wokół domu

Woda zostaje na działce. Nawierzchnie wodoprzepuszczalne

Utwardzając nawierzchnię, warto wybrać taką, która jest przepuszczalna dla wody. Będziemy wygodnie po niej chodzić, a przy tym wzbogacone zostaną zasoby wód gruntowych.
Do jedzenia i ozdoby
wokół domu

Rabaty mieszane – warzywa obok kwiatów

Warzywa i zioła zwykle sadzimy oddzielnie w mniej reprezentacyjnej części działki lub nie uprawiamy ich wcale. A przecież wiele z nich urodą nie ustępuje roślinom ozdobnym. Dlaczego więc nie posadzić ich razem? Takie mieszane rabaty są od kilku lat bardzo modne.
Zapraszamy na ławkę
wokół domu

Ławka w ogrodzie – 7 inspirujących zdjęć

Nawet jeżeli przy domu jest taras, na którym latem lubimy odpoczywać, w głębi działki warto postawić ławeczkę. Przyjemnie będzie na niej przysiąść, żeby przez chwilę zrelaksować się w ciszy i samotności, w bezpośrednim sąsiedztwie roślin, obserwując ogród z innej niż taras perspektywy.
Problemy sąsiedzkie
prawo i pieniądze

Prawnik radzi: jak się bronić przed uciążliwymi sąsiadami

Sąsiad może mieć zastrzeżenia do naszej inwestycji i sposobu użytkowania nieruchomości, jeśli będzie to dla niego uciążliwe. Ale działa to w obie strony. Także my możemy korzystać z przepisów dotyczących ochrony własności, jeżeli trafi nam się kłopotliwy sąsiad.
Nabycie nieruchomości obciążonej hipoteką
prawo i pieniądze

Jak bezpiecznie kupić dom obciążony hipoteką

Transakcje na rynku nieruchomości mogą podlegać podatkowi dochodowemu lub od spadków i darowizn, VAT albo PCC. Czy nabywca domu lub działki obciążonych długiem hipotecznym zapłaci taki sam podatek jak w wypadku nabycia „pełnowartościowej” nieruchomości? Jak rozstrzygają to izby skarbowe i sądy?
Zasiedzenie służebności
prawo i pieniądze

Zasiedzenie służebności gruntowej i przesyłu

Jeśli na naszej ziemi przedsiębiorstwo przesyłowe przed laty postawiło słupy energetyczne, nie pytając o zgodę, albo sąsiad urządził sobie drogę dojazdową do swojego domu – musimy jak najszybciej doprowadzić do prawnego uregulowania tej sytuacji. W przeciwnym razie możemy ponieść stratę finansową.