Jak kupować płyty fornirowane
Trzeba zwracać uwagę nie tylko na rodzaj forniru, ale także na to, z czego wykonane są płyty i w jaki sposób są zabezpieczone. To przesądza o możliwościach ich wykorzystania.
Prezentują się lepiej niż lite drewno. Zapewne dlatego ich wybór jest tak bogaty – niektóre firmy oferują aż kilkaset wzorów fornirów z drewna krajowego i egzotycznego, którymi wykańczane są różne rodzaje płyt. Jednak płyty fornirowane swoją popularność zawdzięczają nie tylko urodzie, ale także odporności na odkształcenia pod wpływem zmian wilgotności powietrza i temperatury. Dzięki temu nie pojawiają się na nich szpecące szczeliny, które z reguły są przekleństwem wykończeń wykonywanych z litych drewnianych elementów.
Wprawdzie płyty fornirowane mają mniejsze wymagania niż tradycyjne drewno, jednak będą nam służyły długie lata tylko wtedy, gdy wybierzemy je na miarę zadania, które mają spełniać.

Naturalny fornir wykańczający płyty może mieć grubość zaledwie 0,6-3 mm. Dlatego płyty fornirowane są z reguły tańsze od litego drewna, choć to właśnie na nich drewniane słoje wyglądają okazalej (na zdjęciu naturalny fornir orzechowy)
fot. Marta Znój, projekt: Sylwia ErolW artykule znajdziesz:
- informacje o tym, jakie rodzaje płyt są wykańczane fornirem
- wyjaśnienie, jakie są rodzaje forniru i czym się różnią między sobą
- podpowiedź, w jaki sposób mogą być zabezpieczone płyty fornirowane

Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych