Problemy sąsiedzkie

Jak do nich nie dopuścić i je rozwiązywać

Iwona Sysik-Oliwa
Iwona Sysik-Oliwa

Sąsiad może mieć zastrzeżenia do naszej inwestycji i sposobu użytkowania nieruchomości, jeśli będzie to dla niego uciążliwe. Ale działa to w obie strony. Także my możemy korzystać z przepisów dotyczących ochrony własności, jeżeli trafi nam się kłopotliwy sąsiad.

Kupno działki i budowa domu to zazwyczaj decyzja na całe życie. Dlatego wcześniej warto sprawdzić okolicę, w której chcemy zamieszkać, zapytać przyszłych sąsiadów, jak im się tu żyje, czy jest bezpiecznie, czy drogi są odśnieżane. Powinniśmy też przyjrzeć się działkom sąsiadów i zwrócić uwagę, czy nie ma na nich stert śmieci, czy nie czuć jakichś nieprzyjemnych zapachów, czy z garaży nie dobiegają uciążliwe hałasy, czy ukształtowanie terenu działek nie grozi nam podtopieniem. Gorzej, gdy w sąsiedztwie nie ma jeszcze zbudowanych domów. Wtedy nie wiadomo, kto nam się trafi za sąsiada.

Pamiętajmy, że komfort naszego życia często zależy od relacji z sąsiadami. Mogą oni skutecznie uprzykrzyć życie, ale też stać się najlepszymi gwarantami bezpieczeństwa.

rys. Tomasz Wawer

W artykule znajdziesz:

  • wskazanie praw sąsiada w postepowaniu o wydanie warunków zabudowy i pozwolenia na budowę (czy może je zablokować)
  • sposoby rozwiązania sporów o przebieg granicy między działkami
  • podpowiedź, co zrobić, gdy z sąsiedniej działki spływają na naszą wody opadowe
  • zasady sadzenia drzew w pobliżu granicy działki
  • możliwości wspólnego działania na rzecz lokalnej społeczności
zamkniety
Aby przeczytać cały artykuł, kup dostęp do Muratora ONLINE

Będziesz korzystać z całego Murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych

Wydanie: Murator 6/2013 Tekst Iwona Sysik
warto przeczytać
tematy z okładki
Optymalne ocieplenie
Czy warto ocieplić ściany grubszą warstwą izolacji niż przewidziana w projekcie domu? Sprawdzamy, czy w każdej sytuacji się to opłaca.
IZOLACJA TERMICZNA
Jak urządzić nieduży salon
Wprawdzie niewielki salon skazuje nas na pewne ograniczenia, ale może też mieć niepodważalne zalety. Przede wszystkim jest przytulny, a to...
ARANŻACJA SALONU