spis treści

Murator 7/2013

Agroturystyka na słońce i wiatr
rozmowy o budowaniu

Agroturystyka na słońce i wiatr

Czy właściciele domów prywatnych bez zachęt i wsparcia będą inwestować w energię ze słońca i z wiatru? Jeśli tak, to pierwsza będzie agroturystyka. Tam, gdzie ludzie jadą na wypoczynek, ekologia jest w cenie.
Drewno pod strzechy
architektura i wnętrza

Świerkowy dom z trzcinowym dachem

Świerkowy dom z trzcinowym dachem ukryty wśród mazurskich sosen urzeka swoją urodą – przekonuje, że warto czerpać z ludowej tradycji i... budować z drewna.
Master bedroom
architektura i wnętrza

Praktycznie o sypialni. Master bedroom okiem architekta

Jeśli masz dość czekania rano w kolejce do łazienki, biegania w ręczniku między kilkoma szafami w celu skompletowania odzieży, a przed każdą dłuższą kąpielą negocjacji ze wszystkimi członkami rodziny i ustalania grafiku – zbuduj master bedroom.
Jak kupować schody gotowe
architektura i wnętrza

Jak kupować schody gotowe

Jest wiele firm, które oferują kompleksową pomoc – począwszy od bezpłatnej wstępnej wyceny, przez konsultację, a skończywszy na montażu.
Zmiany w projekcie
architektura i wnętrza

Planujesz zmiany w projekcie? Sprawdź, co musisz wiedzieć

Budowa już ruszyła, a my mamy nowy pomysł na podział wnętrza? Nic straconego. Choć zmiany najłatwiej wprowadzać na etapie projektu, da się to zrobić także wtedy, gdy prace zbliżają się do końca.
Hit bez kitu!
architektura i wnętrza

Szklane panele we wnętrzu – pomysły aranżacyjne i sposoby montażu

Zabudowy ze szkła to w tej chwili jeden z najmodniejszych elementów wykończenia domu. Pokazujemy, co możemy w domu wydzielić szklanymi panelami i ile to kosztuje.
Pasywny dom dostępny
architektura i wnętrza

Dom pasywny piękny i wygodny. Wyróżnienie w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Ma niewielkie wymagania – jego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji to zaledwie 8,25 kWh/(m2·rok). Wszystkie rozwiązania architektoniczne i techniczne domu służą jego pasywności.
Elewacja
dom jak nowy

Remont elewacji

Budynek może zyskać zupełnie nowy charakter, gdy zmienimy jego elewację. Jedni właściciele, ocieplając domy, trochę tylko odświeżają ich wygląd. Inni decydują się na bardzo radykalne zmiany, po których stary dom jest nie do poznania.
Jak kupować hydroizolacje w rolce
budowa i remont

Jak kupować hydroizolacje w rolce

Na rynku jest bardzo wiele pap i folii do zaizolowania fundamentów. Warto wybrać te, które najlepiej spełnią swoje zadanie.
Wiązary domowej roboty
budowa i remont

Najtańszy sposób na więźbę dachową: wiązary domowej roboty

Wiązary kratownicowe robione na budowie to najtańszy sposób na prostą więźbę dachu bez poddasza użytkowego. Pokazujemy, jak je montować.
Niewidoczne drzwi
budowa i remont

Drzwi z ukrytą ościeżnicą. Montaż i wykończenie

Na drzwi z ukrytą ościeżnicą najlepiej zdecydować się już na etapie budowy domu, gdyż wymagają odpowiedniego przygotowania ściany.
Tynki i gładzie gipsowe
budowa i remont

Tynki i gładzie gipsowe

Jedne tłumią hałas, inne chłoną wilgoć. Niektóre schną szybko, inne każą na siebie czekać. To, które wybierzemy powinno zależeć od rodzaju podłoża, a także od tego, jaki efekt wizualny chcemy osiągnąć. Prezentujemy krótki przewodnik po tynkach i gładziach gipsowych.
Okna w warstwie ocieplenia
budowa i remont

Okna w warstwie ocieplenia

Wysunięcie okna w ocieplenie to sposób na ograniczenie strat ciepła, jakie powstają na styku ramy z murem. W takim montażu najważniejsze jest znalezienie sposobu na podparcie okna i uszczelnienie go wokół ramy.
Farby do wnętrz
budowa i remont

Farby do wnętrz

Jest ich tyle, że w ofercie trudno się połapać. Spróbujmy wyjaśnić podstawowe różnice między produktami.
Rozsądny wybór
instalacje i wyposażenie

Przegląd kotłów gazowych – możliwości, parametry, koszty

Najlepiej, gdyby ogrzewanie domu gwarantowało komfort i jednocześnie było tanie. W praktyce można mieć albo jedno, albo drugie. Kotły gazowe zapewniają wygodę, a ogrzewanie nimi nie jest najdroższe.
Systemy alarmowe na poważnie
instalacje i wyposażenie

Systemy alarmowe na poważnie

Kiedy system alarmowy sygnalizacji włamania jest skuteczny? Jakie błędy najczęściej popełniają projektanci i instalatorzy? Bez odpowiedzi na te pytania nie można poważnie mówić o alarmach.
Wyrzuć odkurzacz z domu
instalacje i wyposażenie

Odkurzanie centralne

Masz już centralne ogrzewanie? Możesz mieć też centralne odkurzanie. Po co? Przeczytaj, jakie zalety ma taki system, i dowiedz się, jak go wykonać.
Chwasty niemile widziane
wokół domu

Sposoby na chwasty w ogrodzie

Walka z nimi jest pracochłonna i niekiedy nie przynosi zamierzonych rezultatów. Są jednak sposoby, które pozwolą ograniczyć ilość chwastów na działce. A może warto niektóre z tych roślin zostawić w ogrodzie?
Woda w ogrodzie
wokół domu

Woda w ogrodzie: 12 niepowtarzalnych aranżacji

Ożywia i rozjaśnia ogrodowe wnętrza, a jej cichy szmer relaksuje i sprzyja wypoczynkowi. W upalne lato już sam jej widok powoduje, że robi się nieco chłodniej. Czy potrzeba więcej powodów, by zbudować zbiornik wodny, a jeżeli nie pozwala na to miejsce – choćby małe źródełko?
Poradnik ogrodnika
wokół domu

Poradnik ogrodnika: róże, byliny, rośliny cebulowe, kwiaty w wazonie

Podpowiadamy w jaki sposób dbać o rośliny cebulowe, co zrobić, by kwiaty cięte dłużej były świeże, kiedy przesadzać byliny, a także jak stworzyć ogród różany.
Zmiana sposobu użytkowania budynku
prawo i pieniądze

Zmiana sposobu użytkowania budynku

Zmiana sposobu użytkowania budynku może wymagać – zależnie od zakresu prac adaptacyjnych – uzyskania decyzji o warunkach zabudowy, a później zgłoszenia lub pozwolenia na budowę. Pominięcie któregokolwiek z etapów procedury może zostać uznane za samowolę budowlaną i ukarane grzywną.
Współwłasność
prawo i pieniądze

Gdy jeden dom ma kilku właścicieli. Zasady zarządzania nieruchomością wspólną

Gdy w jednym domu mieszka kilka rodzin albo mieszkańcy osiedla domów jednorodzinnych korzystają ze wspólnej drogi, łatwo o konflikt. Można go uniknąć, jeśli współwłaściciele znają zasady zarządzania nieruchomością wspólną.
Ubezpieczenie domu
prawo i pieniądze

Ubezpieczenie domu. Jak wybrać polisę ubezpieczeniową?

Wybór polisy ubezpieczeniowej nie jest łatwy. Wśród gąszczu ofert łatwo się zgubić i szybko wpaść w pułapkę pozornych osczędności. Jak tego uniknąć, aby w razie włamania uzyskać odszkodowanie?
Instalacja gazu płynnego
prawo i pieniądze

Instalacja gazu płynnego

Lepiej nie budować instalacji zbiornikowej na gaz płynny bez wymaganych prawem formalności. Opłata za legalizację takiej samowoli budowlanej wynosi 5 tys. zł.