spis treści

Murator 5/2013

Inwestor konsumentem
rozmowy o budowaniu

Inwestor konsumentem. Jak powinien postąpić inwestor oszukany przez sprzedawcę lub wykonawcę?

Z Jarosławem Królem, wiceprezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, rozmawia Andrzej T. Papliński.
Metoda „tanio i dobrze”
rozmowy o budowaniu

Metoda "tanio i dobrze" – czy da się zbudować dom za 200 tys. zł?

– Tanio to można obiad zjeść, ale nie budować dom – mówią sceptycy. Nie mają racji – wybór projektu, a potem budowa dają wiele okazji do racjonalnych oszczędności. Choć można budować „tanio i dobrze”, inwestorzy zwykle nie chcą z tej opcji skorzystać. Dziwne?
Blisko ogrodu
architektura i wnętrza

Dom z jasnymi wnętrzami otwarty na ogród

Dom zdawałoby się zwyczajny. Jest jednak szyty na miarę z materiałów dobrej jakości, ma zachwycające jasne wnętrza i liczne połączenia z ogrodem.
Kraina Domów Przysłupowych
architektura i wnętrza

Kraina Domów Przysłupowych – niepowtarzalna ludowa architektura

Na Dolnym Śląsku rozciąga się kraina z niepowtarzalną ludową architekturą o kilkusetletniej tradycji. Jej miłośnicy ratują zagrożone budynki i wierzą, że regionalne budownictwo może być inspiracją dla współcześnie działających architektów.
Jak kupować kamień do wykończenia wnętrza
architektura i wnętrza

Jak kupować kamień do wykończenia wnętrza

Ważny jest nie tylko rodzaj kamienia, ale także jego klasa i sposób wykończenia powierzchni.
Sgraffito w tynku wapiennym
architektura i wnętrza

Sgraffito – jak zrobić ozdobne rysunki w tynku wapiennym?

W zaprawie wapiennej można stworzyć rysunek, który ozdobi elewację domu, a we wnętrzu – ściany, sufity albo kominek.
Okna, które potrafią być drzwiami
architektura i wnętrza

Tarasowe przeszklenia

Są nie tylko najbardziej reprezentacyjnymi oknami w domu, ale często także najważniejszymi drzwiami – wiosną, latem i jesienią docenianymi przez domowników bardziej niż te wejściowe. Dlatego trzeba je starannie wybierać…
Dom na prawie każdą ekipę
architektura i wnętrza

Mały dom na trudne czasy. II nagroda w konkursie „Energooszczędny Dom Dostępny”

Mały dom sprawdzi się w trudnych czasach. Ten jest nie tylko praktyczny i oszczędny, ale też łatwy do zbudowania.
Poddasze
dom jak nowy

Adaptacja poddasza

Pokazujemy, jak na poddaszu zrobić pokój do nauki dla dziecka, salon z pięknymi widokami albo zupełnie nową przestrzeń do relaksu z antresolą i tarasem. Wyjaśniamy także zagadnienia techniczne związane z adaptacją poddasza nieużytkowego: jak ocieplić poddasze, czym zabudować skosy, jak podwyższyć ściankę kolankową.
Wielki pojedynek na systemy
budowa i remont

Beton komórkowy kontra ceramika

Producenci materiałów konstrukcyjnych zachęcają nas do kupowania systemów. Mają one obejmować wszystko, co potrzebne do budowy. Czy jednak „wszystko” to nie określenie na wyrost? Zobaczmy, co oprócz bloczków i pustaków mogą nam zaoferować producenci betonu komórkowego i ceramiki.
Jak kupować beton
budowa i remont

Jak kupować beton

Zamiast ukręcać beton w małej betoniarce, tracąc czas i siły, lepiej zamówić wysokiej jakości mieszankę w wytwórni.
Papy, membrany i folie do uszczelnień
budowa i remont

Materiały do hydroizolacji fundamentów: papy, membrany i folie

Fundamenty domu możemy zabezpieczyć przed niszczącym działaniem wody i wilgoci materiałami rolowymi, to jest papami, membranami i foliami.
Z pędzlem i wałkiem w dłoni
budowa i remont

Z pędzlem i wałkiem w dłoni – rady dla malarzy amatorów

Wiele osób samodzielnie wykonuje prace remontowe. Oto kilka rad dla tych, którzy mają czas oraz ochotę sami odnowić ściany i sufity swojego domu.
Spoiny posadzki na ogrzewaniu podłogowym
budowa i remont

Posadzka ceramiczna na ogrzewaniu podłogowym. Jak dobrać i układać fugę?

Zaprawa, którą wypełni się spoiny podłogi na ogrzewaniu podłogowym, musi być przede wszystkim elastyczna, dzięki czemu będzie odporna na odkształcenia termiczne. Która będzie najlepsza? Jak fugować i jak odpowiednio dobrać szerkość spoiny?
Orynnowanie dachu bez okapów
budowa i remont

Orynnowanie dachu bez okapów

Wraca moda na dachy kończące się równo ze ścianą budynku. Jest wiele sposobów ich odwodnienia. Daje to pole do popisu architektom.
Szklane domy
budowa i remont

Szklane domy – ściany ze szkła profilowego

Domy ze szkła stają się rzeczywistością. W przegrodach ze szkła profilowego nie są już nawet potrzebne elementy konstrukcyjne.
Pelety do kotła
instalacje i wyposażenie

Pelety do kotła. Czym są i jak z nich korzystać?

Biomasa to rozsądna alternatywa dla najpopularniejszego u nas paliwa – węgla. Najwygodniej jest używać jej w postaci peletów. Czym są i w jaki sposób z nich korzystać?
Kominek
instalacje i wyposażenie

3 pytania o kominek jako źródło ciepła

Czy kominek może być jedynym źródłem ciepła? Może, gdy zostanie połączony z instalacją grzewczą. Przewód kominowy wybrany do podłączenia kominka musi mieć wymiary i proporcje dopasowane do wielkości paleniska we wkładzie kominkowym. 
Instalujemy toaletę myjącą Sela
instalacje i wyposażenie

Instalujemy toaletę myjącą

Urządzenie wygląda jak elegancka wisząca miska ustępowa, ale w rzeczywistości jest jednocześnie WC i ekskluzywnym, wyposażonym w dodatkowe funkcje bidetem. Podłączenia do instalacji wodnej i elektrycznej zasilającej grzałkę i dyszę mechanizmu myjącego można ukryć wewnątrz miski ceramicznej.
Urządzamy łazienkę
instalacje i wyposażenie

Murator pomaga: urządzamy łazienkę

Szukasz pomysłów na ciekawą aranżację łazienki? Wyjaśniamy, jak zaprojektować wyspę łazienkową, kiedy warto zamontować parawan do wanny, a także co zrobić, żeby mieć wannę i prysznic w jednym.
Komin ze wspomaganiem
instalacje i wyposażenie

Jak dobrać i zamontować wyciąg kominowy

Każdy, kto pali w kominku, wie, jak ciężko jest czasami rozpalić ogień, a potem utrzymać odpowiedni płomień i uniknąć wydostawania się dymu do pomieszczenia. Nie wszyscy wiedzą, że takim problemom można zapobiec, jeśli na kominie zainstaluje się mechaniczny wyciąg wzmacniający i stabilizujący ciąg.
Jak kupować pompę ciepła
instalacje i wyposażenie

Jak kupować pompę ciepła

Pompa ciepła pozwala ogrzewać dom stosunkowo niewielkim kosztem, ale na jej zakup trzeba wydać niemało. Dlatego warto się dobrze zastanowić nad wyborem konkretnego urządzenia – możliwości jest wiele.
Brama i furtka
wokół domu

Brama i furtka – wygodne i bezpieczne

Większość z nas decyduje się na mieszkanie we własnym domu po to, aby od razu po przekroczeniu jego progu odpoczywać po stresach dnia codziennego. Warto zadbać, by już sam moment wjazdu na posesję nie przysparzał problemów.
W dobrym klimacie
wokół domu

Ogród sprzyjający relaksowi

Ogród to nasza oaza. Miejsce, w którym na co dzień wypoczywamy, łapiemy oddech po dniu pracy, gościmy bliskich. Co zrobić, żeby jeszcze bardziej sprzyjał relaksowi?
Umowa o nadzór inwestorski
prawo i pieniądze

Chcesz mieć budowę pod kontrolą? Zawrzyj umowę z inspektorem nadzoru

Inwestor ma prawo zatrudnić osobę reprezentującą jego interesy na budowie. Warto to zrobić, zwłaszcza gdy kierownik budowy reprezentuje wykonawcę. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i daje gwarancję profesjonalnej kontroli budowy. Przedstawiamy wzór umowy o nadzór inwestorski.
Podatek od sprzedaży nieruchomości
prawo i pieniądze

Podatek od sprzedaży nieruchomości – co z kosztami nabycia i kredytem

Dochód ze sprzedaży domu lub mieszkania musimy rozliczyć najpóźniej do końca kwietnia roku następnego po dokonaniu transakcji. Podatek trzeba obliczyć samemu. Podpowiadamy, jak to zrobić, żeby zapłacić jak najmniej.
Kupno działki budowlanej
prawo i pieniądze

Kupno działki budowlanej: formalności prawne

Przed zawarciem ostatecznej umowy sprzedaży warto podpisać umowę przedwstępną. Umowa przedwstępna pozwoli zarezerwować działkę w uzgodnionej cenie. Może mieć zwykłą formę pisemną albo notarialną.