Jak kupować rury
Rury często kupuje instalator, ale korzysta z nich i płaci za nie inwestor, więc to on powinien ostatecznie zdecydować, jakie mają być.
Co ma dzisiaj do wyboru – głównie miedź i tworzywo. Rury z tych materiałów są odporne na korozję i osadzanie się kamienia. Dają się łatwo i szybko łączyć, co skraca czas montażu instalacji i zapewnia jej wieloletnią trwałość.
Rury miedziane są dodatkowo odporne na bardzo wysoką temperaturę, korozyjne działanie czynników zewnętrznych i wahania temperatury. W instalacjach wody pitnej ograniczają powstawanie warstwy mikroorganizmów na wewnętrznych powierzchniach ścianek rur oraz hamują osadzanie się kamienia i wzrost bakterii Legionella. Są jednym z najtrwalszych materiałów instalacyjnych, zachowują swoje cechy przez kilkadziesiąt lat. Trzeba jednak pamiętać o ich wysokim współczynniku przewodzenia ciepła i w instalacjach grzewczych oraz ciepłej wody dobrze je izolować. Lepiej także nie łączyć ich z elementami z aluminium ze względu na możliwość powstania ognisk korozji w miejscu styku obu materiałów.
Rury miedziane produkuje się w trzech stopniach twardości ...
W artykule znajdziesz:
- niezbędne informacje o zaletach i wadach rur z tworzywa i miedzianych oraz zasadach ich stosowania w instalacjach grzewczych, a także ciepłej i zimnej wody
Będziesz korzystać z całego miesiecznik.murator.pl, w tym archiwum, dodatków i wydań specjalnych